Strona główna / Aktualności / Z życia Biblioteki Miejskiej

Z życia Biblioteki Miejskiej

W sierpniu Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie przygotowało wydarzenia mające na celu upamiętnienie 80. rocznicy likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty. W BM 10 sierpnia o godz. 18 odbył się wykład „Obóz Poggenburg – historia Elhanana Sombke”. Adiunkt Muzeum Martyrologicznego – Paulina Matuszewska umiejscowiła obóz na współczesnej mapie Miasta Lubonia i scharakteryzowała obozy pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty. Podkreśliła, do jakiej katorżniczej pracy zmuszani byli Żydzi przy budowaniu autostrad. W drugiej części spotkania zapoznała uczestników z sylwetką Elhanana Sombke, który w wieku 16 lat trafił do obozu pracy przymusowej, gdzie celem nazistów było „zużycie i zgładzenie”. Paulina Matuszewska napisała książkę „Zużyj i zgładź – Use and kill: Elhanan Sombek więzień obozów pracy przymusowej dla Żydów”. Publikacja jest dostępna w BM w Luboniu.

fot. Zb. BM

We wrześniu ruszamy z „Paleontologią dla najmłodszych”, którą poprowadzi dr Kamil Gruntmejer. Gwarantujemy ogrom paleontologicznej wiedzy. Dzieci zapoznają się z historią, skamieniałościami, mega bestiami i dowiedzą się m.in. ile naukowej prawdy było w Parku Jurajskim. Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki o godz. 17. Startujemy 11 września.

Przypominamy, że w BM kontynuowane będą kursy j. ang. dla dorosłych. Startujemy również z grupą dla początkujących. Dla dzieci proponujemy angielski z doświadczonym native speakerem, który połączy naukę języka z dobrą zabawą. Język hiszpański dla dorosłych również będzie kontynuowany, zapraszamy także osoby myślące o nauce tego języka od podstaw.

Klub osób niewidzących i słabo widzących „Promyk” spotyka się w bibliotece od trzydziestu lat. Grupa seniorów jest otwarta na nowych członków i zaprasza w swoje szeregi. Spotkania odbywają się w co drugi wtorek miesiąca o godz. 14 i zawsze towarzyszy im stół zastawiony pysznościami. Zapraszamy na spotkania od września do czerwca.

Przez ostatnie dziesięć miesięcy Teatr Krokodyl regularnie co miesiąc występował w bibliotece. Przez ten czas zdobył grono nie tylko młodych fanów, dorośli również docenili poczucie humoru, piosenki i zaangażowanie artystów. Poznaliśmy historię „Kozuchy Kłamczuchy”, „Króla Nicnieroba”, a w czerwcu wsłuchaliśmy się w „Morską Opowieść”. Po wakacyjnej przerwie, 19 września Krokodyl powraca z przedstawieniem „Pyza na jesiennych dróżkach”.

Kameralne seanse w bibliotece cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców Lubonia. Już od września powracamy z Kinem Kamera. Zapraszamy miłośników kina w wybrane wtorki o godz. 17. Informacje o Kinie Kamera znajdziecie na naszej stronie internetowej www.biblub.com.

(BM)

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Życie w Ośrodku Kultury

Uścisk dłoni

Podział majątku a spółka cywilna

Rozwód to zawsze trudny czas dla obu stron, zwłaszcza gdy dochodzi do konieczności podziału majątku. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *