Strona główna / Aktualności / Z Lubonia do Memphis i z powrotem – warto spełniać marzenia

Z Lubonia do Memphis i z powrotem – warto spełniać marzenia

Płyta lubonianina Maciej Kręc „Brothers & Friends” Blues Super Session została Albumem Roku w plebiscycie słuchaczy Radio Poznań i audycji Luz Blues TOP WIELKOPOLSKI 2022. „Płyta „Brothers & Friends”, na którą zaprosiłem wielu wspaniałych artystów, to projekt mojego życia. Po jej nagraniu czuję się spełniony” – powiedział Maciej Kręc, muzyk mieszkający w Luboniu, od wielu lat działający na polskiej scenie bluesowej.

Mieszkający od 10 lat w Luboniu bluesman, Maciej Kręc, nagrał i wydał w maju ubiegłego roku płytę, która przez wielu recenzentów okrzyknięta została sensacją na polskim rynku bluesowym. Dla muzyka, współtworzącego od 30 lat poznański zespół Blues Flowers, to pierwszy album pod własnym nazwiskiem. W dodatku od razu podwójny, zawierający 17 utworów autorskich w stylu bardzo szeroko pojmowanej muzyki bluesowej i amerykańskiej w ogóle. Nagranie i przygotowanie tego – jak określa znany z Radia Nowy Świat, a wcześniej z radiowej Trójki redaktor Jan Chojnacki – „absolutnie wyjątkowego” wydawnictwa, zajęło Maciejowi Kręcowi blisko półtora roku. Dzisiaj płyta jest już grana w wielu stacjach radiowych całej Polski i chętnie słuchana w Internecie.

Blues Top Wielkopolski 2022

To plebiscyt słuchaczy audycji „Luz BLUES” – najpopularniejszej  audycji prezentującej muzykę bluesową w Wielkopolsce, która co tydzień w sobotę po godzinie 17 gości na falach eteru w Radiu Poznań. Luz Blues to jedna z ważniejszych i opiniotwórczych audycji bluesowych w Polsce. Prowadzącym audycję jest red. Ryszard Gloger – wieloletni szef muzyczny dawnego Radia Merkury, wielki znawca i autorytet w dziedzinie tego gatunku muzycznego, także dziennikarz prasowy, recenzent płyt dla wytwórni polskich, europejskich a nawet amerykańskich. 

Plebiscyt odbywa się od kilku lat i zawsze na początku stycznia podsumowuje to co w poprzednim roku najlepszego zdarzyło się w wielkopolskim bluesie. Rok 2022 był bardzo bogaty i ciekawy pod względem wydawniczym i festiwalowym w naszym regionie. Wyszło kilka bardzo dobrych płyt, a na festiwalach gościły gwiazdy z Polski i zagranicy. Albumy z Wielkopolski takich Wykonawców jak Maciej Kręc , Blues Fighters, Two Timer, Joanna Dutkowska Band, Wild Flame zostały bardzo dobrze przyjęte i grane w radiostacjach w całym kraju. I dlatego też rywalizacja w ramach Blues Top Wielkopolski 2022 była bardzo emocjonująca i rekordowa pod względem nadesłanych głosów. Na adres redakcji nadesłano ponad tysiąc głosów od słuchaczy Radia Poznań. W tej edycji głosowano w 7 kategoriach: Zespół Roku, Płyta Roku, Debiut Roku, Wydarzenie Roku, Wokalistka Roku, Wokalista Roku, Gitarzysta Roku.

W wyniku głosowania znających się na rzeczy słuchaczy audycji Luz Blues, Płyta Maciej Kręc „Brothers & Friends” Blues Super Session – została wybrana najlepszym albumem bluesowym Wielkopolski 2022 roku. Dodatkowo Maciej Kręc zajął 2 miejsce w kategorii Debiut Roku, a wokalista Maciej Sobczak który zaśpiewał na jego płycie zajął 3 miejsce w kategorii Wokalista Roku. W czwartek, 19 stycznia w siedzibie Radio Poznań Maciej Kręc spotkał się z red. Ryszardem Glogerem i z jego rąk odebrał pamiątkowy dyplom „Blues Top Wielkopolski 2022” w kategorii Album Roku 2022. „Płyta „Brothers & Friends”, na którą zaprosiłem wielu wspaniałych artystów, to projekt mojego życia. Po jej nagraniu czuję się spełniony” – powiedział Maciej Kręc, muzyk mieszkający w Luboniu, od wielu lat działający na polskiej scenie bluesowej.

Płyta lubońskiego bluesmana walczy obecnie o tytuł najlepszej polskiej płyty bluesowej roku 2022 w najbardziej prestiżowym plebiscycie kwartalnika „Twój Blues”. Niebawem też okaże się jakie będą jej losy w nominacjach do najważniejszej nagrody przemysłu muzycznego w Polsce czyli Fryderyków.

(Paweł Wolniewicz)

fot.: Piotr „Ryba” Rybicki, Radosław Wąsowicz i zbiory Macieja Kręca

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Bezpłatna mammografia 

Profesjonalni elektroradiolodzy, nowoczesny sprzęt cyfrowy i komfortowe mammobusy już od czerwca będą dostępne dla pań …

70-lecie Miasta Luboń – fotorelacja

W sobotę  22 czerwca na ogrodzie Dziennego Domu „Senior-Wigor” świętowaliśmy siedemdziesiąte urodziny miasta. Pełna relacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *