Strona główna / Aktualności / Z gitarą przez życie…

Z gitarą przez życie…

Zawsze młody artysta muzyk – Olgierd Albiński twierdzi, że zawdzięcza to swojej muzycznej pasji i grze na gitarze. „Gdy człowiek gra, czuje się młodziej” – powiedział pan Olgierd.

Preludium

Przy dźwiękach gitary w tle pan Olgierd – z iskrą w oku – wspomina swoje dzieciństwo i młodość. Przyszedł na świat w Wadowicach, ale już jako kilkulatek zamieszkał w Krynicy Górskiej. Tam poznał Nikifora. „Gdy miałem sześć lat, bardzo często siadywałem z nim na murku albo przyglądałem się, jak maluje. Zazdrościłem mu jego pasji. Też chciałem się czymś tak fascynować i wtedy odkryłem w sobie miłość do sztuki. Jednak w moim przypadku była to muzyka. Chciałem wówczas grać na gitarze, tak jak Nikifor malował” – wspomina pan Olgierd. Nie miał jeszcze swojej gitary, instrumentu doczekał się dopiero jako nastolatek dzięki temu, że sam go sobie skonstruował. Z deski wystrugał zarówno gryf, jak i korpus. Później zajął się sprawami technicznymi. To był jego pierwszy, ekskluzywny instrument. „Dziś tylko najdroższe gitary mają gryf i korpus zrobione z jednego kawałka drewna” – podkreśla z melancholią pan Olgierd.

W Luboniu

Pan Olgierd miłość swojego życia znalazł w Kołobrzegu. Tam właśnie poznał przyszłą żonę – luboniankę – Iwonę, z którą od 1975 r. mieszka w naszym mieście. Ich dzieci – Kamila i Radosław również przejawiają zainteresowania muzyczne. Lubonianin w latach 90. ubiegłego wieku pracował w sklepie Świat Gitary przy ul. 27 Grudnia w Poznaniu, gdzie dzień zaczynał od strojenia około stu gitar. Dotykał strun i od razu wiedział, który z instrumentów trzeba dostroić. Przez 20 lat grał w zespole Junki z Buku. W 2017 r. zainspirował powstanie i założył zespół Olki Group w składzie: Olgierd Albiński – gitara, mandolina, skrzypce, instrumenty klawiszowe; Mariusz Basiński – gitara basowa; Ryszard Troszczyński – akordeon i Janusz Dopierała – perkusja. Zespół koncertuje nie tylko na wszystkich imprezach miejskich w Luboniu, ale również w Wielkopolsce. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku, na II Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Inowrocławiu Mariusz Basiński zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Basowego.

Korzystając z okazji multiinstrumentalista Olgierd Albiński dziękuje za współpracę Kolegom z zespołu, pozdrawia lubonian oraz zaprasza na kolejne koncerty Olki Group.

(PAW)

 

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *