Strona główna / Aktualności / Wywiad Gazety Lubońskiej

Wywiad Gazety Lubońskiej

Rozmowa z Posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Bartłomiejem Wróblewskim – szefem PiS w Poznaniu i powiecie poznańskim.

 

„GL”: Jakie były Pana motywacje do wstąpienia do polityki i kandydowania na stanowisko posła?

B.W.: Chęć działania na rzecz Polski i mieszkańców naszej aglomeracji, obrona takich wartości jak wolności obywateli i przedsiębiorców, obrona życia i rodziny, polskiej tradycji i interesu narodowego. W życiu codziennym służba mieszkańcom.

 

„GL”: W Sejmie jeśli chodzi o zaangażowanie w prace legislacyjne należy Pan do najbardziej zaangażowanych posłów. Jednocześnie często Pan bywa w Luboniu i znajduje czas na spotkania z jego mieszkańcami. Jak Pan to robi?

B.W.: Staram się godzić obowiązki sejmowe z intensywną pracą dla mieszkańców tu na miejscu w Luboniu, Puszczykowie czy Mosinie. Ze względu na wykształcenie jestem dobrze przygotowany do pracy w Sejmie. Jestem doktorem nauk prawnych, specjalizuję się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Studiowałem w Polsce, Niemczech i Francji. Ale rzeczywiście dużo energii poświęcam na sprawy lokalne, w tym Lubonia, a także na rozwiązywanie konkretnych ludzkich spraw.

 

„GL”: W jakich sprawach ważnych dla Lubonia był i jest Pan aktywny?

B.W.: Aktywnie wspieram Burmistrz i Władze Lubonia w sprawach ważnych dla mieszkańców. Dzięki współpracy udało się pozyskać środki rządowe na przebudowę ul. Kościuszki (9,2 mln zł), zakup autobusów hybrydowych (7 mln zł), budowę boiska dla Lubońskiego Klubu Sportowego nad Wartą (5 mln zł) czy budowę zbiornika retencyjnego na Żabince (700 tys. zł). Łącznie udało się dla Lubonia pozyskać ponad 30 mln zł dodatkowych środków na inwestycje. Systematycznie wspieram doposażanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboniu oraz starania na rewitalizację Parku Siewcy i okolicznego osiedla przyfabrycznego. Zainicjowałem rozmowy w Warszawie z PKP-PLK w sprawie przedłużenia przejścia na dworcu w Luboniu. Wkrótce ma nastąpić sformalizowanie ustaleń w postaci porozumienia między Luboniem, a koleją w tej sprawie. Wiem, że to inwestycja oczekiwana od dziesięcioleci w Luboniu. Staram się podejmować wszystkie sprawy przekazywane przez mieszkańców i radnych: Luboń ma swojego posła.

 

„GL”: W jaki sposób Pana zdaniem można poprawić relację między obywatelami a przedstawicielami władzy? Jakie mechanizmy partycypacji społecznej uważa Pan za istotne?

B.W.: Staram się, aby obywatele mieli poczucie, że mają swojego posła. Jako jeden z nielicznych parlamentarzystów w naszym regionie spotykam się każdego tygodnia z mieszkańcami, niezależnie od poglądów. Mój numer telefonu (602-236-194) i e-mail (bw@bartlomiejwroblewski.pl) są dla każdego dostępne. Z porad prawnych, w sprawach zusowskich i budowlanych skorzystało ponad 3 500 osób, w tym wielu mieszkańców Lubonia. Jako jedyny parlamentarzysta robię dni poselskie w każdej części Poznania i powiatu poznańskiego. Cieszę się, gdy ludzie mówią „nasz poseł”.

 

„GL”: Jakie projekty ustaw lub inicjatywy Pana autorstwa zostały dotychczas wprowadzone lub są w trakcie prac w Sejmie?

B.W.: Jako przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji angażuję się w sprawy odbiurokratyzowania codziennego życia Polaków, wolności gospodarczej, obniżki podatków. Jako jedyny z polskich parlamentarzystów przygotowałem i przeprowadziłem przez Sejm projekty trzech ustaw deregulacyjnych. Dzięki temu doszło m.in. do obniżki podatku od spadków i darowizn, poszerzenia możliwości prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, przyspieszenia budowy mieszkań w miastach, wzmocnienia pozycji małych i średnich przedsiębiorców w sądach, racjonalizacji dostępu do broni, usunięcia prawnych podstaw lokalnych monopoli gazowych (jak w podpoznańskich gminach Tarnowo Podgórne, Buk i Kaźmierz). Wraz z komisją skutecznie przełamaliśmy impas i doprowadziliśmy do zakończenia prac nad oczekiwanymi od lat przepisami o fundacjach rodzinnych. Broniłem wolności wykonywania zawodu, w tym zawodu rolnika przed ingerencjami ze strony państwa oraz interesów polskiej wsi i przemysłu przetwórczego.

 

„GL”: Jaka jest Pana opinia na temat obecnej sytuacji w kraju i jakie kroki proponuje Pan, aby poprawić te obszary, które wymagają uwagi?

B.W.: Przeszliśmy jako kraj przez Covid i wojnę na Ukrainie lepiej niż jakiekolwiek państwo w Europie. Polska ma od 2015 r. najwyższy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej, najniższe bezrobocie. Odbudowujemy armię, stworzyliśmy Wojska Obrony Terytorialnej i unowocześniamy uzbrojenie. Gdy pojawiają się problemy, nie chowamy głowy w piasek, stąd liczne programy osłonowe związane z cenami energii czy inflacją. W czasie pandemii w bezprecedensowy sposób wsparliśmy polskich przedsiębiorców.

 

„GL”: Wyborcy znają Pana z polityki, ale nie wszyscy wiedzą o Pana pasji i o tym, że Bartłomiej Wróblewski wspinał się w najwyższych górach na świecie. Czy obecnie również znajduje Pan czas na górskie wędrówki i zdobywanie kolejnych szczytów?

B.W.: Od ponad 20 lat ważną częścią mojego życia są podróże i góry. Wędrowałem po wszystkich kontynentach. W latach 1998-2014 zdobyłem Koronę Ziemi – najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Na Mount Everest wchodziłem trzykrotnie. Góra poddała się dopiero na trzeciej wyprawie w Himalaje. Dziś najważniejsze są dla mnie wyzwania w życiu publicznym. Mimo to staram się każdego roku jeździć w góry. Z żoną chodzimy po Karkonoszach, rzadziej jeździmy w Beskidy.

Rozmowę przeprowadził Paweł Wolniewicz

Spotkanie w ramach dnia poselskiego Bartłomieja Wróblewskiego w Luboniu, chwilę przed złożeniem kwiatów przy pomniku Świadectwo Miłości w parku Papieskim. Poseł w towarzystwie przedstawicieli Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Forum Lubońskie” im. Augusta hr. Cieszkowskiego. Od lewej: pomysłodawca postawienia pomnika, luboński kardiolog – dr Roman Klimas, Prezes Honorowy FL – prof. Krzysztof Moliński, Bartłomiej Wróblewski, Juliusz Malepszak – Prezes Stowarzyszenia FL fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *