Strona główna / Aktualności / W trosce o chomika europejskiego

W trosce o chomika europejskiego

Nazywam się Oliwia Tkacz i pochodzę z Lubonia, gdzie uczęszczałam do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Augusta Cieszkowskiego. Obecnie jestem uczennicą Wyższej Szkoły Handlu i Usług w Poznaniu oraz członkinią Młodzieżowej Rady Miasta Luboń. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze starałam się pomagać innym, również naszym braciom mniejszym.

W siódmej klasie szkoły podstawowej, dołączyłam do szkolnego koła wolontariatu, gdzie organizowaliśmy akcje na rzecz osób potrzebujących oraz naszych braci mniejszych. Moją pierwszą akcją było robienie świątecznych kartek na wigilię miejską dla samotnych seniorów i seniorek. A już przy kolejnej okazji wykonywałam dla nich z kolegami i koleżankami personalizowane paczki. Zbierałam pieniądze i szykowałam paczki z darami dla osób poszkodowanych przez wojnę na Ukrainie. Do tej pory uczestniczyłam również w sprzątaniu plaży miejskiej oraz we współpracy z innymi zorganizowałam turniej w nowo otwartym skateparku.

Wydaje się jednak, że moim największym projektem, pozostającym obecnie w trakcie realizacji, jest wystawa fotograficzna poświęcona ratowaniu chomika europejskiego (wpisanego do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych), zwanego również „pieskiem ziemnym”, który potrzebuje naszej pomocy, by całkowicie nie zniknąć z przyrodniczego krajobrazu Polski. Obecnie gatunek ten występuje na Wyżynie Lubelskiej i Małopolskiej, a to obszar stanowiący zaledwie ok. 10% jego zasięgu z lat 70. XX w. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1758! Przyczyną wymierania gatunku są niestety: zmiany klimatu, modernizacja obszarów rolniczych, duże zagęszczenie drapieżników (np. lisów), masowe stosowanie środków ochrony roślin, zmiany w sposobach uprawy roli (w tym wprowadzenie niekorzystnych dla chomika gatunków roślin użytkowych). Obecnie chomiki te są rozmnażane w poznańskim Starym Zoo i co roku wypuszczane na wolność. Żyją krótko, około trzy lata.

Przy współpracy z gminą Jaworzno, Wyższą Szkołą Handlu i Usług, Młodzieżową Radą Miasta Luboń, prof. UAM dr hab. Joanną Ziomek oraz mgr Urszulą Eichert zajmującą się m.in. rozmnażaniem chomików europejskich w Starym Zoo, organizuję wystawę prac fotograficznych pod tytułem: „Chomik europejski zagrożony – zauważony”. Cykl tych wystaw odbywa się w całej Polsce m.in. Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu. Poprzedzająca poznańską wystawę prelekcja skierowana dla uczniów SP2 oraz studentów ULTW odbędzie się w Luboniu w dniu 16 maja o godz. 10.  Natomiast sama wystawa oficjalnie otwarta zostanie 26 maja o godz. 13 w budynku WSHiU w Poznaniu (ul. 28 Czerwca 1956 r. 217/219) przez dyrektor szkoły Ewę Krąkowską oraz rektora WSHiU Grzegorza Koniecznego i potrwa aż do 16 czerwca (będzie bezpłatna i ogólnodostępna również w weekendy w godz. 12-16). Wówczas prelekcję, podczas której obecni będą m.in. dr Andrzej Kepela (założyciel organizacji „Salamandra”), goście z UAM, kadra pedagogiczna z lubońskich szkół, przedstawiciele UML oraz członkowie MRM Luboń, wygłosi prof. UAM dr hab. Joanna Ziomek. Podczas ekspozycji będzie można oddać swój głos na najładniejsze zdjęcie, a osoby biorące udział w zabawie będą miały szansę na zdobycie nagrody – bonu do Empiku. Karty do głosowania będą dostępne w budynku wystawowym WSHiU, gdzie do odbioru będą w późniejszym czasie również nagrody. Zwycięzców poznamy po zakończeniu wystawy, a wyniki ogłoszone zostaną na łamach „Gazety Lubońskiej”.

Jeżeli ktoś zadaje sobie pytanie: „Jak mógłbym pomóc?”, to najistotniejsze wydaje się w tej chwili uwypuklenie problemu i budowanie świadomości pośród innych o istnieniu tych zwierząt, co zwiększy, miejmy nadzieję, ich szanse na przetrwanie.

Oliwia Tkacz

Chomik europejski fot. Łukasz Koba
Chomik europejski fot. Paweł Wrona
Chomik europejski fot. Paweł Wrona
Chomik europejski fot. Łukasz Koba
Organizatorka poznańskiej wystawy fotograficznej pod tytułem: „Chomik europejski zagrożony – zauważony” – Oliwia Tkacz fot. Zb. Oliwii Tkacz
Plakat promujący wydarzenie

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *