Strona główna / Aktualności / Tradycyjnie oddał hołd naszym bohaterom…

Tradycyjnie oddał hołd naszym bohaterom…

Lubonianin, mieszkający w naszym mieście z rodziną od wielu lat, jak co roku uczestniczył w organizowanych w Poznaniu obchodach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jacek Krzyżański, bo o nim mowa jest wnukiem Jana Szmyta – uczestnika: I wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko-bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej II wojny światowej.

W poniedziałek, 5 grudnia ubiegłego roku Jacek Krzyżański uczestniczył w uroczystym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod główną Tablicą 4. Kompanii Marynarzy Służby, Straży i Bezpieczeństwa i jej dowódcy – bosmana Adama Białoszyńskiego, widniejącą na ścianie poznańskiej kamienicy przy ul. Wrocławskiej 18. W ramach obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego lubonianin prowadzący uroczystość, jako przedstawiciel Koła Rodzin Marynarzy – Powstańców Wielkopolskich przedstawił udział marynarzy w powstaniu. Głos zabrali także prezes ZG TPPW Tadeusz Musiał – syn Powstańca – Marynarza, biorącego udział w pamiętnym zebraniu w dniu 5 grudnia 1918 r. i walczącego w IV Kompanii bosmana Białoszyńskiego oraz Jarosław Łuczak – emerytowany kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę. Wartę honorową w czasie tego wydarzenia pełnili Irena i Robert Przybyszowie w mundurach marynarskich z epoki I wojny światowej.

Przed południem, we wtorek, 27 grudnia, w Dniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego Jacek Krzyżański ponownie pojawił się w tym samym miejscu. Tym razem z delegacją z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego na czele. Oddali hołd marynarzom-powstańcom – naszym bohaterom.

(PAW)

Jacek Krzyżański z Wartą Honorową przed tablicą widniejącą na ścianie kamienicy przy ul. Wrocławskiej 18 w Poznaniu
fot. Zb. Jacka Krzyżańskiego
Jacek Krzyżański z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego – Markiem Woźniakiem przed historyczną kamienicą na ul. Wrocławskiej 18
fot. Zb. Jacka Krzyżańskiego

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Nabór do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Luboń

Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwało elektroniczne zgłoszenie do klas I …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *