Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź - Ferie 2023

Stary Browar - wyprzedaże najlepszych marek

Berdychowski Volkswagen -  id5

Strona główna / Aktualności / Stołówka na wiśni…

Stołówka na wiśni…

Zima dla ptaków jest trudnym okresem, w którym muszą walczyć o przetrwanie. Każdy z nas może im pomóc dokarmiając je. Wsparcie ludzi daje możliwość na przetrwanie mniej doświadczonym, starym bądź osłabionym osobnikom, mającym niewielkie szanse na przeżycie okresu opadów śniegu, a także dającego się we znaki mrozu. Pomagając trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasza pomoc będzie skuteczniejsza i nie wyrządzi ptakom krzywdy.

Pokarm nie powinien zawierać resztek ze stołu, które zawierają wiele sztucznych dodatków oraz soli. Może to być szkodliwe dla ptaków i powodować choroby. Najlepsze pożywienie zawiera: okruchy chleba, różnego rodzaju ziarna, morele, porzeczki, rodzynki, aronie, orzechy, słoninę lub smalec.

Ptaki podczas zimy potrzebują nie tylko pożywienia, ale także wody, do której o tej porze roku dostęp jest utrudniony. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości dostarczyć im wodę.

Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków pamiętajmy, że szybko przyzwyczajają się do miejsca, gdzie mają zapewniony dostęp do pożywienia, dlatego też przestają szukać pokarmu w innych miejscach. W przypadku zaprzestania dokarmiania będą nadal oczekiwać na pokarm w miejscu, gdzie otrzymywały go do tej pory. Dokarmianie należy kontynuować do czasu pierwszych oznak wiosny.

Tekst i foto. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.