Strona główna / Aktualności / Jubileusz 30-lecia firmy KOM-LUB

Jubileusz 30-lecia firmy KOM-LUB

„Zawsze byłem świadomy służebności firmy wobec społeczności lokalnej. To jest najbardziej istotny drogowskaz, który moimi działaniami zawsze kierował, starałem się pamiętać po co jest firma i komu służy” – powiedział Tadeusz Urban – pierwszy dyrektor lubońskiej spółki miejskiej KOM-LUB.

Trochę historii

Rozpoczynając proces komunalizacji i tworzenia nowych jednostek organizacyjnych naszego miasta, Rada Miasta na wniosek Zarządu Miasta, w grudniu 1990 r. podjęła uchwałę, na mocy której na bazie przejętego majątku Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mosinie funkcjonującego przy ul. Niepodległości 11 powołano Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK). Jego powstanie zapewniło naszemu miastu posiadanie własnej jednostki odpowiadającej za utrzymanie czystości i prowadzenie składowiska śmieci. Biorąc pod uwagę wyniki finansowe ZGK, po dwóch latach jego działalności Rada Miasta stosowną uchwałą postanowiła firmę postawić w stan likwidacji. W 1992 ogłoszono konkurs na szefa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych KOM-LUB spółki z o.o. Spośród pięciu kandydatów biorących w nim udział, komisja wybrała na dyrektora nowo powołanej spółki Tadeusza Urbana, który po latach wspomina: „Byłem człowiekiem z zewnątrz, stanąłem do konkursu i jakoś się udało wygrać. Początkowo zostałem zatrudniony jako dyrektor ZGK, który był w stanie likwidacji, żeby później, na bazie sprzętów i załogi, a przynajmniej jej części zbudować od podstaw Spółkę Miejską, którą śmiem uważać za swoje dziecko”. Miał wcześniejsze doświadczenie w tworzeniu spółki, dlatego proces likwidacji ZGK przebiegł gładko z zachowaniem wszelkich procedur przy załatwianiu formalności. Z początkiem stycznia 1993 r. zaczęła funkcjonować firma „KOM-LUB” pod batutą Tadeusza Urbana i z powodzeniem działa do dziś.

Płynne przejęcie

Tadeusz Urban pełnił funkcję dyrektora przez ćwierćwiecze, po czym z końcem 2017 r. przeszedł na emeryturę. Zastąpił go Igor Szymkowiak – prawnik świadczący przez wiele lat usługi dla Urzędu Miasta. Przez ostatnie dwa miesiące 2017 r. szefowali firmie wspólnie. W tym czasie nowy dyrektor przejmował stopniowo obowiązki dotychczasowego szefa zapoznając się z ich różnymi aspektami. Innymi słowy poznawał nowe miejsce pracy i jego poszczególne aspekty od strony merytorycznej, technicznej i formalno-prawnej. „Pomimo, że panowały wówczas inne realia i zakres zagadnień był szeroki, przejąłem firmę dobrze zorganizowaną i prowadzoną, nie było problemu z przekazaniem mi jej” – wspomina pan Igor. W płynnym jej przejęciu pomogły mu niewątpliwie: wykształcenie prawnika, doświadczenie, które nabył pracując wcześniej przez 17 lat w branży. Można rzec, że wcześniej pracował po drugiej stronie barykady – koordynując prace projektowe Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (tzw. RIPOK-i) na terenie Polski, m.in. w Wągrowcu, Pile, Giżycku, Bełżycach.

Kadra

Obecnie pod batutą Igora Szymkowiaka jest zatrudnionych 50 pracowników (6 administracyjnych i 44 fizycznych). W obliczu systematycznego wzrostu liczby mieszkańców naszego miasta, rosnącej konsumpcji przybywa śmieci i odpadów komunalnych. W związku z tym zakres wykonywanej przez kadrę KOM-LUBU pracy się zwiększa.

Sprzęt

Obecnie flotę firmy stanowią: 12 śmieciarek, 2 zamiatarki, 3 ciężarówki kontenerowe, wywrotka, 5 małych ciężarówek marki KIA, ford do przewozu psów, 3 ciągniki rolnicze, 2 przyczepy asenizacyjne, 2 koparko-ładowarki, 2 równiarki kołowe i walec gumowy. Nie jest to oczywiście szczyt marzeń szefa firmy KOM-LUB, który czyni starania do stopniowej, w miarę możliwości finansowych wymiany wyeksploatowanego sprzętu na nowszy.

„Staram się, żeby dla dobra lokalnej społeczności standard świadczonych przez nas usług rósł, żeby lubonianie odczuwali coraz większy w tym aspekcie komfort i zastanawiam się w myśl hasła umieszczonego na jednej z naszych śmieciarek – co by tu jeszcze sprzątnąć?” – powiedział szef KOM-LUBU. Jednocześnie z okazji okrągłego jubileuszu skierował słowa podziękowania za współpracę do wszystkich pracowników firmy.

Dyrekcji i Pracownikom firmy KOM-LUB gratulujemy pięknego jubileuszu i życzymy powodzenia w działaniu na przyszłe lata.

Tekst i foto. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Nieprawdziwe zarzuty jednego z lubońskich KWW – banery w sądzie

Oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców Forum Obywatelskiego Luboń W związku z wytoczonym przez pana Jakuba Jackowskiego …

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W piątek 1 marca 2024 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji władze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *