Strona główna / Aktualności / Pamiętajmy o nich zwłaszcza zimą!

Pamiętajmy o nich zwłaszcza zimą!

Stołówka na wiśni i bar pod jabłonią…

Zima dla ptaków jest trudnym okresem, w którym muszą walczyć o przetrwanie. Każdy z nas może im pomóc dokarmiając je. Wsparcie ludzi daje możliwość na przetrwanie mniej doświadczonym, starym bądź osłabionym osobnikom, mającym niewielkie szanse na przeżycie okresu opadów śniegu, a także dającego się we znaki mrozu. Pomagając trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nasza pomoc będzie skuteczniejsza i nie wyrządzi ptakom krzywdy.

Pokarm nie powinien zawierać resztek ze stołu, które zawierają wiele sztucznych dodatków oraz soli. Może to być szkodliwe dla ptaków i powodować choroby. Najlepsze pożywienie zawiera:

okruchy chleba, różnego rodzaju ziarna, morele, porzeczki, rodzynki, aronie, orzechy, słoninę lub smalec.

Ptaki podczas zimy potrzebują nie tylko pożywienia, ale także wody, do której o tej porze roku dostęp jest utrudniony. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości dostarczyć im wodę.

Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków pamiętajmy, że szybko przyzwyczajają się do miejsca, gdzie mają zapewniony dostęp do pożywienia, dlatego też przestają szukać pokarmu w innych miejscach. W przypadku zaprzestania dokarmiania będą nadal oczekiwać na pokarm w miejscu, gdzie otrzymywały go do tej pory. Dokarmianie należy kontynuować do czasu pierwszych oznak wiosny.

Paweł Wolniewicz

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Bezpłatna mammografia 

Profesjonalni elektroradiolodzy, nowoczesny sprzęt cyfrowy i komfortowe mammobusy już od czerwca będą dostępne dla pań …

70-lecie Miasta Luboń – fotorelacja

W sobotę  22 czerwca na ogrodzie Dziennego Domu „Senior-Wigor” świętowaliśmy siedemdziesiąte urodziny miasta. Pełna relacja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *