Strona główna / Aktualności / Propozycja Burmistrz Małgorzaty Machalskiej

Propozycja Burmistrz Małgorzaty Machalskiej

Gdy w latach 90–tych ówcześni włodarze miasta tworzyli pierwsze dokumenty planistyczne, realia i pomysły na rozwój Lubonia były często inne niż dzisiejsze oczekiwania mieszkańców. Część pomysłów na rozwój miasta czy przeznaczenie terenów przetrwała do dziś. Inne po zmianach wprowadzonych przez kolejne władze miasta odeszły w zapomnienie.

Dziś jako Wasz burmistrz chcę zaproponować właśnie taką zmianę. Nową ideę, która zrodziła się w odpowiedzi na realia, wynikające z potrzeb ostatnich lat oraz z rozmów z mieszkańcami i współpracownikami. 

Od samego początku pracy w samorządzie, szczególnie ważne dla mnie stały się rozwój istniejących terenów zielonych oraz tworzenie nowych obiektów sportowych i placów zabaw. Dziś, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, gdy mamy do czynienia ze zmianami klimatu, gdy fale upałów stają się coraz częstsze, potrzeby w tym zakresie stają się jeszcze większe i ważniejsze. Więcej drzew, łąk, miejsc do wypoczynku i zabawy wśród natury powinno być dla Miasta priorytetem.

Od dłuższego czasu razem z moimi współpracownikami dokonywaliśmy analizy mapy Lubonia pod kątem potencjalnej lokalizacji nowego parku. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste. Po pierwsze, teren przeznaczony pod park powinien być własnością Miasta, po drugie powinien posiadać wymaganą powierzchnię i możliwość takiego przeznaczenia, po trzecie teren powinien być łatwo dostępny dla jak największego grona lubonian. Te kryteria spełnia teren o powierzchni blisko 1 ha przy ul. Fabrycznej, położony naprzeciw Wiśniowego Sadu. Co ważne, ten park może powstać na granicy Lasku, Starego Lubonia, NCL-u i Żabikowa. Docelowo, gdyby Miasto uzyskało własność gruntu, teren zielony w tej części Lubonia mógłby objąć ok. 6,5 ha gruntu. Myśl o setkach nowych krzewów i drzew już dzisiaj mnie cieszy.

Utworzenie nowego parku wiązałoby się z rezygnacją z planowanego układu komunikacyjnego, zaprojektowanego w 1997 roku. Plany zagospodarowania przestrzennego to dokumenty, których nie zmienia się bez gruntownego przemyślenia. Rozważając ewentualną zmianę planu, zleciłam wykonanie Studium Komunikacyjnego Miasta Luboń, właśnie pod kątem likwidacji tego połączenia. Planowana droga byłaby bowiem elementem większej całości systemu drogowego, łącząc się z projektowanymi: drogą zbiorczą przecinającą Luboń ze wschodu na zachód, bezkolizyjnym przejściem pod lub nad torami kolejowymi pomiędzy ul. Dworcową i ul. Armii Poznań, a także i projektowanym przez Powiat Poznański mostem przez Wartę.

Podsumowując, jestem zwolenniczką zastąpienia drogi parkiem. Nie zwykłam jednak podejmować tak kluczowych decyzji sama. Już w najbliższy czwartek, marca 2023 roku w tej sprawie będą mogli wypowiedzieć się radni miejscy. To wtedy wniosę na sesję Rady Miasta uchwałę wywołującą zmianę planu miejscowego. 

GŁOS MIESZKAŃCÓW ZAWSZE BYŁ I JEST DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZY, DLATEGO PROSZĘ PAŃSTWA O WYRAŻENIE SWOJEJ OPINII W TRAKCIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH, KTÓRE BĘDĄ TRWAŁY OD  MARCA 2023 ROKU DO  KWIETNIA 2023 ROKU.

Szczegóły na stronie: https://lubon.pl/news/content/4170…

Małgorzata Machalska

Burmistrz Miasta Luboń

Foto. Archiwum UML

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Powiew zimy

W ostatni weekend listopada w naszym mieście powiało zimą.

Jubileusz firmy Balony Luboń. Konkurs dla Czytelników GL.

Już od 10 lat państwo Marzena i Arkadiusz z powodzeniem prowadzą firmę Balony Luboń przy …

2 komentarze

  1. Nie widzę sensu lokalizacji parku zaproponowanego przez panią Burmistrz gdyż z każdej strony parku są ulice z domami jednorodzinnymi gdzie każdy ma ogródek do wypoczynku . Park ma sens w pobliżu zabudowy wielorodzinnej np. przy blokach na Wschodniej lub przy osiedlu Lubonianka.

  2. Przy osiedlu Lubonianka jest już part tzw. zielen dla mieszkańców, a na wschodnie nie ma miejsca. Zresztą rejon za wiśniowym sądem jest zaraz przy osiedlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *