Strona główna / Aktualności / Odszedł dziennikarz, sternik morski, trener żeglarstwa…

Odszedł dziennikarz, sternik morski, trener żeglarstwa…

Z głębokim żalem, w imieniu rodziny i swoim zawiadamiam, że w niedzielę, 18 czerwca 2023 roku, w wieku 96 lat odszedł na wieczną wachtę Teofil Różański. Uroczyste pożegnanie odbędzie się w poniedziałek, 26 czerwca o godz.12.30 na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Teofil Różański przyszedł na świat 16 grudnia 1926 r. w Poznaniu, zmarł 18 czerwca 2023 roku również w Poznaniu. Dziennikarz, sternik morski, trener żeglarstwa. Już jako 11-letni chłopak w 1937 r. trafił do Koła Ligi Morskiej i Kolonialnej w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Reja w Kaliszu. Naukę kontynuował w kaliskim Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Kościuszki. W 1952 r. ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1968 r. poznańską Akademię Wychowania Fizycznego. W latach 1950-1957 pracował w redakcji sportowej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, a później – aż do emerytury, na którą przeszedł w 1981 roku – w redakcji sportowej Telewizji Polskiej w Oddziale w Poznaniu. Zaprojektował pierwszy po wojnie polski jacht pełnomorski S/Y „Wielkopolska”. Zorganizował wiele wypraw i maratonów morskich, m.in. przez kanał La Manche z udziałem Teresy Zarzeczańskiej w 1975 r. oraz czterech polskich sztafet kobiecych. Był także współautorem i współrealizatorem filmu „Sukces” poświęconemu przepłynięciu kanału La Manche przez Teresę Zarzeczańską, pokazywanego na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1976 r. Przez wiele lat był związany z Organizacją Środowiskową AZS w Poznaniu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też m.in. Odznakę Honorową Miasta Poznania. W 1999 r. otrzymał Honorową Nagrodę Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Poznaniu ,,Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Był również członkiem Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19.

Na emeryturze poświęcił swój czas marynistyce, przede wszystkim 4 Kompanii Marynarzy bosmana Adama Białoszyńskiego w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919, która brała czynny udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i w II wojnie światowej. Przyczynił się do odnalezienia oryginalnej tablicy poświęconej marynarzom powstańcom wielkopolskim. Ponowne odsłonięcie tablicy, na budynku kamienicy przy ul. Wrocławskiej 18 w Poznaniu nastąpiło 28 grudnia 1993 r. Dzięki Panu Teofilowi do dnia dzisiejszego kontynuujemy uroczystości pod historyczną tablicą – co roku 5 i 27 grudnia.

Cześć Jego Pamięci 

Przedstawiciel Koła Rodzin Marynarzy Powstańców Wielkopolskich 1918/19 – Jacek Krzyżański

 

Foto. Zb. Jacka Krzyżańskiego

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Nieprawdziwe zarzuty jednego z lubońskich KWW – banery w sądzie

Oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców Forum Obywatelskiego Luboń W związku z wytoczonym przez pana Jakuba Jackowskiego …

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W piątek 1 marca 2024 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji władze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *