Strona główna / Aktualności / 60 tysięczny rój pszczół uciekł z pasieki
Pszczoła robotnica w trakcie zbierania nektaru fot. arch. Wikipedia
Pszczoła robotnica w trakcie zbierania nektaru fot. arch. Wikipedia

60 tysięczny rój pszczół uciekł z pasieki

Czytelniku, jeśli zauważyłeś rój pszczół w rejonie ul. Sobieskiego w Luboniu, ewentualnie w Wirach lub w Łęczycy, zgłoś pod nr tel. 515 103 668.

Ucieczka

Rój pszczół w ilości około 60 tysięcy sztuk wraz z królową matką, uciekł 5 maja w samo południe z lubońskiej pasieki. W ciągu dnia błonkoskrzydłe mogą pokonać około 3 km drogi. Lecąc tworzą efekt ciemnej łuny nad naszymi głowami. Właściciel pasieki z której uciekły pszczoły, obawia się przejęcia roju przez innego pszczelarza i bezpowrotnej straty cennych miododajnych owadów.

Gospodarstwo

Gospodarstwo pszczelarskie prowadzone od 15 lat przez małżeństwo wykwalifikowanych techników Panią Krystynę i Pana Pawła Korcz, znajduje się przy ul. Sobieskiego w Luboniu. Państwo Korcz posiadają 50 rodzin pszczelich rasy kraińskiej. Pszczoły kraińskie charakteryzują się dużą dynamiką rozwoju wiosennego oraz dążą do zakładania silnych rodzin. Owady te są w czasie pożytku łagodne, zbierają nektar o średniej i dużej koncentracji cukrów.

Pszczoły

Pszczoły miodne żyją w rojach. W jednym roju żyje od dwudziestu do nawet stu tysięcy owadów. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic. Rój silny to 3 kilogramy pszczół i więcej. W jednym kilogramie mieści się 10 tys. pszczół rasy kraińskiej wypełnionych miodem. Podczas jednego “kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.

– Dobry rój produkuje ok. 2 kg miodu w tygodniu. Niestety w zimne wiosenne tygodnie pszczelarze ponoszą straty, ponieważ taki rój zjada wtedy nawet 5 kg własnego miodu – tłumaczy Pan Paweł.

Produkty

Państwo Korcz, sprzedają miód we własnym zakresie. Pan Paweł na targowisku obok Orlenu, Pani Krystyna przy Spółdzielni Mieszkaniowej na ul. Żabikowskiej w Luboniance. Asortyment jaki posiadają to: miód wielokwiatowy, akacja, lipa, spadziowy, kremowany rzepakowy, malinowy, z cytryną, z markują, propolis a także wyroby dedykowane pod imprezy okolicznościowe np. małe słoiczki w formie gadżetów dla gości weselnych.
– Propolis to kit pszczeli produkowany ze śliny robotnicy, służący do zatykania dziur w komorach uli – wyjaśnia właściciel gospodarstwa.

Przechowywanie

Najlepszym miejscem na przechowywanie miodu jest ciemne pomieszczenie o temperaturze otoczenia od 20 stopni do 23 stopni C, natomiast dla produktów kremowanych najkorzystniejszą temperaturą do przechowywania będzie 14-20 stopni C. Miód kremowany to czysty surowy miód, który został zgranulowany do gładkiej konsystencji masła, jest idealny do smarowania tostów lub dodawania do gorących herbat.
– Ustawiony na słonecznym parapecie słoik z miodem, traci swoje walory oraz wartości odżywcze, a miód kremowany może dodatkowo urosnąć – wykipieć ze słoika – informuje Paweł Korcz.

Czy wiesz że…

⦁ 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół.
⦁ Pszczoła to jedyny owad, którego wytwarzaną dla siebie żywność zjada człowiek.
⦁ Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
⦁ Miód to: 80% naturalnych cukrów, 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein i pyłku.
⦁ Żeby wyprodukować 0,3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88 500 km i usiąść na 2 mln kwiatów.
⦁ Podczas lotu pszczoła wykonuje 350-435 ruchów skrzydłami na sekundę, czyli 11 400 razy na minutę.
⦁ Przeciętna szybkość pszczoły to tylko 24 kilometry na godzinę.
⦁ Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
⦁ Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.

Beata Spychała

Sprawdź również

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych

Dnia 1 czerwca (sobota) na zalewie „Kocie Doły” w Luboniu, Zarząd Koła PZW „Lubonianka” organizuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *