Strona główna / Aktualności / Czy Święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią? – wyniki sondażu

Czy Święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią? – wyniki sondażu

Przed osiemnastoma laty, 2 kwietnia 2005 r. świat obiegła smutna wiadomość. O godz. 21.37 zmarł Jan Paweł II, papież przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia, określany mianem Wielki. Duchowny z kraju zza „żelaznej kurtyny” doświadczył dwóch systemów totalitarnych, stał się jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, a jego postawa stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. 

W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Ojca Świętego, który rozsławił imię Polski na całym świecie. Byliśmy ciekawi, jak lubońscy respondenci odniosą się do postaci Św. JPII?

Zdecydowana większość respondentów – 71% – odpowiedziała twierdząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „O tak był najlepszym z papieży”, „Bez wątpienia, w trudnych czasach był dla mnie otuchą”, „Oczywiście, zrobił dużo dobrego dla Polski i świata”, „Tak, ale historia będzie go oceniała, trzeba się opierać na prawdzie”, „Tak, ale to nie znaczy, że musi być traktowany inaczej niż inni”, „Oczywiście, niepotrzebnie go niektóre media opluwają”, „Jasne, ale jako papież nie zrobił wszystkiego dla katolików, co mógł”, „Bardzo ważną, jestem z niego dumna, mam również swoje zdanie na temat osób skrzywdzonych przez kler – mam na myśli kościół, nie Boga”, „Tak, ale, niestety, wiedział o niektórych rzeczach i ich nie ujawniał”, „Oczywiście i ani trochę nie wierzę w to, co piszą o nim w brukowcach”, „Tak był i jest dla mnie autorytetem”, „Bez wątpienia, zrobił bardzo dużo dla całego świata”, „Jest dla mnie ważny, ostatnio niektóre środowiska go atakują, ale musi być coś na rzeczy”, „Owszem jestem z pokolenia JPII i jego świętość nie budzi we mnie wątpliwości, często się do niego modlę”.

Znacznie mniejsza grupa respondentów – 17% – nie miała zdania, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „Trudno mi odpowiedzieć jednoznacznie, miał zalety, ale również jak każdy człowiek wady”, „Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, temat bardzo szeroki, krótko mówiąc nie mam zdania”, „Nie odpowiem ani tak, ani nie – trudny dla mnie temat”, „Mam mieszane uczucia dlatego trudno mi konkretnie odpowiedzieć”.

Najmniejsza grupa respondentów – 12% – odpowiedziała przecząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Chyba, że chodzi o afery pedofilskie”, „Nie, ponieważ nie był dla mnie osobą jednoznaczną”, „Był, ale już nią nie jest”, „Nie, nie interesują mnie sprawy „Kościoła i kleru”, „Nie, ponieważ w moim życiu są postaci ważniejsze”.

Sondaż przeprowadził i opracował Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Pierwsza wystawa

Czas przed Bożym Narodzeniem to czas wyczekiwania, pomocy i okazywania serca. I my Was zapraszamy …

Warsztaty ekologiczne

W ramach prowadzonych przez nas edukacyjnych działań ekologicznych, 24 listopada 2023 roku przeprowadziliśmy kolejne warsztaty …

3 komentarze

  1. Zdecydowana większość odpowiedziała, że tak? Jestem ciekawa, gdzie była przeprowadzana owa ankieta. Pod kościołem? Z resztą jak większość jakże “wiarygodnych” Lubońskich ankiet. A w komentarzach na facebooku wypowiadają się głównie starsze osoby 😉 może zapytajcie młodzież i młodych dorosłych co na ten temat sądzą, bo szczerze mówiąc to co ostatnio pojawia się w gazecie lubońskiej czy innych stronach naszego miasta jest żałosne.

    Czy Luboń to kolejne pseudo “katolickie” miasto?

  2. Kpina, bo sondaż albo z kościoła albo średnia wieku powyżej 50 lat, bo inaczej tego wyniku nie da się skomentować inaczej. Zróbcie taką ankiete na stronie, ciekawe jakie wyniki będą 😉

  3. Poza tym pani burmistrz w domu ma syna kapłana także czego się spodziewać a sz.p. Cegła jest tu czczony niczym Bóg, a za uszami więcej niż niejeden ulicznik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *