Strona główna / Aktualności / Złota Jesień w Wielkopolskim Parku Narodowym

Złota Jesień w Wielkopolskim Parku Narodowym

W sobotę, 8 października odbył się XXVIII rajd „Szlakami po dobrach Władysława hr. Zamoyskiego” zorganizowany przez Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu.

Rajd po Wielkopolskim Parku Narodowym (WPN) jest organizowany przez Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu od 28 lat, zawsze na początku października, bez względu na warunki pogodowe. Jego celem jest zapoznanie się z niezwykle cennymi walorami przyrodniczymi WPN, przypomnienie postaci Władysława hr. Zamoyskiego, prof. Adama Wodziczki i Franciszka Jaśkowiaka oraz relaksujące spędzenie czasu na łonie natury.

W tym roku wzięło w nim udział ok. 200 osób: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu, Szkoły Podstawowej nr 21 im. Filipiny Płaskowickiej i nr 54 im. Jana Kasprowicza w Poznaniu wraz z opiekunami i rodzicami oraz słuchacze Lubońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy piesze o dystansie 9 km i 4,5 km. Dłuższa wiodła z Puszczykówka przez Jeziory, Jezioro Góreckie, Głaz Jaśkowiaka, Osową Górę do Pożegowa, natomiast krótsza – z Jezior wzdłuż Jeziora Góreckiego, Jeziora Kociołek, potem przy Głazie Jaśkowiaka, Głazie Wodziczki, Studni Napoleona do Pożegowa. Na miejsce startu wszyscy zostali dowiezieni autokarami. Turystów prowadzili przewodnicy, sprawując opiekę organizacyjną nad grupą od momentu startu do jego zakończenia. Pogoda dopisała, dzień był ciepły i słoneczny, a spacer sprawił wielką przyjemność. Podziwialiśmy malownicze szlaki parku oraz piękno jesiennego krajobrazu. Metę rajdu, za zgodą dyrekcji parku, zlokalizowano na parkingu leśnym w Mosinie-Pożegowie. Uczestnicy otrzymali pamiątkowy znaczek okolicznościowy i dyplom uczestnictwa dla szkoły oraz ciepły posiłek. Były gry i zabawy integracyjne, konkurs z wiedzy o WPN oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zwycięzcy konkursu przyrodniczego, przeprowadzonego przez instruktorów ochrony przyrody PTTK, otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Powiat Poznański. Miło i aktywnie spędziliśmy ten czas. Ruch na świeżym powietrzu był idealnym sposobem na dobre samopoczucie i relaks. Wydarzenie odbyło się przy wsparciu finansowym Miasta Luboń.

Maria i Jan Błaszczakowie

Zejście do Jeziora Góreckiego
fot. Piotr Kusy

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Nabór do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Luboń

Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwało elektroniczne zgłoszenie do klas I …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *