Strona główna / Aktualności / Stanisława Charmacińska – wspomnienie

Stanisława Charmacińska – wspomnienie

W czwartek, 10 marca, w wieku 107 lat zmarła najstarsza mieszkanka Lubonia – Stanisława Charmacińska z d. Bartkowiakówna. Przed wojną udzielała się w Kole Śpiewu im. Ignacego Jana Paderewskiego, natomiast 83 lata temu „przewodniczyła” ostatnim przed II wojną światową dożynkom.

Przyszła na świat ponad wiek temu.

Pani Stanisława przyszła na świat na początku I wojny światowej, 17 września 1914 r. w Lasku. Jej ojcem był Franciszek Bartkowiak, zaś matką Ewa z d. Ptak, której rodzina też mieszkała w Lasku. Stasia była najmłodsza z rodzeństwa, z którego nikt już nie żyje. Kiedy miała 5 lat rodzina państwa Bartkowiaków przeprowadziła się na ul. Wojska Polskiego w Żabikowie, gdzie mieszkała do śmierci. Po zakończeniu edukacji szkolnej pracowała jako krawcowa najpierw w mosińskiej „Barwie”. Potem zatrudniła się w Zakładach Chemicznych braci Szubertów na Starołęce, gdzie przez sześć lat dochodziła pieszo. Długo pamiętała, jak 1 września 1939 r. szła do pracy przez Dębinę i przeszła most na Warcie. Przy ul. Czechosłowackiej zawrócili ją polscy żołnierze, informując, że o czwartej rano wybuchła wojna. Za namową mamy przestała wówczas chodzić do pracy. Pasją pani Stanisławy były występy w żabikowskim Chórze im. Ignacego Jana Paderewskiego, w którym pełniła funkcję sekretarza. Niezapomnianym dla niej wydarzeniem w dziejach chóru było przedstawienie podczas ostatnich przed wybuchem II wojny światowej dożynek w Żabikowie. Wcieliła się wówczas w rolę dziedziczki – Starościny dożynek, a jej partnerem był nauczyciel Edmund Trojanowski – późniejszy kierownik Szkoły Podstawowej nr 3. Pani Stanisława zawsze była pogodna, pełna optymizmu cieszyła się życiem. Mieszkała z opiekującymi się nią do samego końca córką – Dorotą Bogumiłą i zięciem – Stanisławem Nowakowskimi. Była szczęśliwa i czuła się bezpiecznie w ich obecności – wiedząc, że zawsze może na nich liczyć. Na zawsze pozostanie w sercach i życzliwej pamięci rodziny, przyjaciół i sąsiadów.

Pani Stanisława została pochowana w sobotę, 12 marca, w grobowcu rodzinnym na cmentarzu w Żabikowie, po Mszy św. żałobnej odprawionej w kościele św. Barbary. W ostatniej drodze towarzyszyli jej licznie zgromadzeni: rodzina, przyjaciele i sąsiedzi. Państwo Dorota Bogumiła i Stanisław Nowakowscy dziękują wszystkim, którzy towarzyszyli im w ostatniej drodze mamy.

(PAW)

 

Stanisława Charmacińska w wieku 24 lat
fot. Zb. Stanisławy Charmacińskiej

 

Zdjęcie z 1936 r. wykonane z okazji 15. rocznicy Koła Śpiewaczego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żabikowie. Pani Stanisława stoi w 2. rzędzie piąta z lewej
fot. Zb. Stanisławy Charmacińskiej

 

Przedstawienie podczas ostatnich przed wybuchem II wojny światowej dożynek w Żabikowie. Pani Stanisława – Starościna dożynek siedzi w drugim rzędzie (piąta z lewej), przy niej (z prawej) Edmund Trojanowski – późniejszy kierownik SP3
fot. Zb. Stanisławy Charmacińskiej

 

Pani Stanisława w grudniu 1945 r.
fot. Zb. Stanisławy Charmacińskiej

 

Jeszcze przed trzema laty Pani Stanisława miała więcej siły i często przebywała w przydomowym ogrodzie z ukochaną, niestety, nieżyjącą już (odeszła w sierpniu ubiegłego roku w wieku 15 lat) przyjaciółką – Tiną
fot. Paweł Wolniewicz

 

Przed trzema laty, w przydomowym ogrodzie jubilatka z córką – Dorotą Bogumiłą i zięciem – Stanisławem Nowakowskimi
fot. Paweł Wolniewicz

 

Przed trzema laty, podczas urodzinowej uroczystości na przydomowym tarasie siedzą od lewej: Maria Kałużniak (sąsiadka jubilatki), Joanna (wnuczka), Stanisława Charmacińska z prawnuczką Izabellą na kolanach zięć Stanisław; za nimi stoją od lewej: Konrad Heigelmann z żoną Ewą, Barbara Heigelmann (siostrzenica jubilatki, matka Konrada), Teresa i Henryk (siostrzeniec jubilatki) Płotkowiakowie, Andrzej Górecki (chrześniak jubilatki), Czesława Kierojczyk (żona siostrzeńca), Anna Palicka (sąsiadka), Iwona Stefańska (przyjaciółka domu), Anna Mikołajska (sąsiadka), Krystyna Czajka (żona siostrzeńca), Barbara Pawlewska (przyjaciółka domu), Deoniza Kudlińska (siostrzenica), Wojciech Pawlewski (przyjaciel domu), Mirosława Szajek (sąsiadka), Mirosława Mikołajska (sąsiadka), Maria Palicka (sąsiadka), Dorota Bogumiła Nowakowska (córka), Eugeniusz Mikołajski (sąsiad), Nina i Feliks Hoffmanowie (sąsiedzi)
fot. Paweł Wolniewicz

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawa karta historii Lubonia, od przedwojnia do teraźniejszości. Fascynujące, osoba cały czas tu mieszkająca i związana z tym miejscem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *