W tym odcinku opowieści o schronach przeciwlotniczych prześledzimy, jakie instalacje wojskowe powstały w pobliżu Lubonia w okresie powojennym. Był to czas dynamicznego doskonalenia uzbrojenia wynikającego z doświadczeń drugiej wojny światowej. Jedno z największych zagrożeń stanowiła wówczas broń jądrowa. Groźba jej użycia pojawiła się również w związku z wybuchem konfliktu w Ukrainie, choć należy przypuszczać, że jest to bardziej szantaż ze strony Rosji niż realne zagrożenie. Natomiast w kolejnym numerze „Gazety Lubońskiej” dowiemy się, jakie są współczesne zadania zarządzania kryzysowego oraz obrony cywilnej.
Świat po zakończeniu drugiej wojny światowej został podzielony na dwie zasadnicze strefy wpływów związane z rywalizacją militarną pomiędzy głównymi mocarstwami – Związkiem Radzieckim oraz Stanami Zjednoczonymi. Na Wschodzie przeznaczano ogromne kwoty na zbrojenia, a cała nauka i gospodarka była temu podporządkowana. Zachód nie pozostawał dłużny i tam również starano się uzyskać przewagę. Szczególnie intensywnie wpływy te ścierały się w Europie Środkowej i Wschodniej, podzielonej po 1945 roku Żelazną Kurtyną. Nazwa ta trafnie określała nowy porządek świata ustalony na konferencji w Jałcie, gdzie państwa w sowieckiej strefie wpływów zostały odizolowane od reszty świata. Straciły one suwerenność oraz narzucono im ustrój komunistyczny.
Zimną Wojnę można bardzo różnie definiować, ale wspólnym mianownikiem jest chęć obu stron do uzyskania przewagi nad przeciwnikiem, nie tylko na terytorium Europy, ale również na świecie. W efekcie wybuchały lokalne wojny (Korea, Wietnam), mogące stać się zarzewiem ogólnoświatowego konfliktu, jednak najbardziej obawiano się wojny jądrowej mogącej doprowadzić do totalnej zagłady. Stąd wzajemnie trzymano się w szachu z jednej strony ilością głowic, z drugiej strony coraz nowszymi technologiami. Mimo to świat kilka razy stanął na krawędzi, a najbardziej znany jest kubański kryzys rakietowy w 1962 roku.
Zakończenie Zimnej Wojny spowodował w 1989 roku upadek systemów komunistycznych we wschodniej Europie (Jesień Ludów) oraz formalne rozwiązanie w drugiej połowie 1991 roku samego Związku Radzieckiego (ZSRR – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich). To właśnie rozpad bloku wschodniego wyeliminował układ dwubiegunowy w polityce międzynarodowej.