8 grudnia to popularne imieniny Marii i Marianów. Związane są z obchodzoną w tym dniu w Kościele katolickim uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Uroczystość dość młoda, biorąc pod uwagę długie dzieje chrześcijaństwa, bo ustanowiona 8 grudnia 1854 roku przez papieża Piusa IX mocą papieskiej nieomylności jako dogmat wiary mówiący, że Maryja od chwili swego poczęcia wolna była od grzechu pierworodnego.
Święty Jan Paweł II roli Maryi w życiu Kościoła poświęcił całą encyklikę pt. Redemptoris Mater (łac. Matka Odkupiciela) z roku 1987. Papież określa Maryję jako zwiastunkę nadchodzącego odkupienia, nazywając ją poetycko gwiazdą zaranną (Stella Matutina), która z mroku adwentowej nocy pojawia się na niebie, zwiastując bliski wschód słońca czyli przyjście Zbawiciela – „wschód Słońca sprawiedliwości w dziejach rodzaju ludzkiego”.
Wizerunki Marii Niepokalanie Poczętej (Maria Immaculata) można spotkać w malarstwie i rzeźbie od XVII wieku (najsłynniejsze to obrazy El Greco i P. P. Rubensa). Przedstawiają Maryję jako młodą dziewczynę, bez Dzieciątka, w białej sukni i błękitnym płaszczu, stojącą na półksiężycu oplecionym wężem, w świetlistej aureoli i w koronie z gwiazd. Taki wizerunek Maryi jest do dziś popularny w sztuce sakralnej, także w lubońskich świątyniach. Wystarczy spojrzeć na piękny witraż okienny w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lasku, na fresk zdobiący sklepienie kościoła żabikowskiego pw. św. Barbary czy na jedną z figur nawy bocznej w parafii pw. św. Jana Bosko.
Wszystkim lubońskim Mariom i Marianom obchodzącym swe imieniny w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia i wszelkiej pomyślności.
red. GL