Strona główna / Aktualności / Przed 78 laty oddali życie za Polskę – wrośli w historię naszego miasta

Przed 78 laty oddali życie za Polskę – wrośli w historię naszego miasta

„Żebyśmy potrafili być człowiekiem, być chrześcijaninem być Polakiem… – powiedział w homilii ks. kan. Leopold Poloch – kapelan Armii Krajowej.

W czwartkowe przedpołudnie, 2 czerwca nasze miasto po raz kolejny uczciło śmierć gen. Henryka Kowalówki i czterech oficerów jego sztabu w obozie żabikowskim. Uroczystość, na którą zaprosiły Burmistrz Miasta Luboń – Małgorzata Machalska i Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie – Anna Ziółkowska odbyła się na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie.

Generał Henryk Kowalówka był komendantem Okręgu Poznań Armii Krajowej, obdarzonym umiejętnościami dowódczymi i konspiratorskimi oraz wielkim talentem organizacyjnym. W trakcie swojej służby dla ojczyzny wielokrotnie zmieniał pseudonimy: Kosiarz, Dziedzic, Profesor, Zrąb. Na początku stycznia 1944 r. został aresztowany na Dworcu Głównym i osadzony w Domu Żołnierza – siedzibie gestapo w Poznaniu, gdzie przez 6 miesięcy poddawano go bestialskiemu śledztwu. Został skazany na karę śmierci i 2 czerwca 1944 r. rozstrzelany wraz z czterema oficerami swego sztabu w obozie karno-śledczym w Żabikowie (czytaj szerzej w lipcowym, papierowym wydaniu „GL”).

(red)

foto.Rafał Wojtyniak i Paweł Wolniewicz 

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Otwarcie Plaży Miejskiej w Luboniu

Miasto Luboń wraz z Biblioteką Miejską w Luboniu zapraszają wszystkich młodszych i starszych na otwarcie …

Luboński Budżet Obywatelski

1 czerwca tego roku wystartowała kolejna edycja Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy naszego miasta na zgłoszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *