Strona główna / Aktualności / Echa sportowe (wspomnienie)

Echa sportowe (wspomnienie)

W poniedziałek, 1 sierpnia tego roku minęło 10 lat jak Luboński Klub Sportowy, wówczas jako III ligowy beniaminek pokonał w 1/32 Pucharu Polski 4:2 I-ligowy GKS Katowice. Bramki dla LKS-u zdobyli: Łukasz Kubiak, Jacek Zielonka, Dariusz Imbirowicz i Dawid Skrzycki. W ten sposób spełniły się marzenia o awansie do 1/16 Pucharu Polski zawodników świetnego trenera – Marcina Drajera i głównego sponsora FOGO – Tomasza Błaszaka.

Było to wielką satysfakcją i dumą nie tylko dla klubu, ale też dla społeczności naszego miasta, które było na ustach całej piłkarskiej Polski.

W dalszej turze piłkarze z ul. Rzecznej trafili kolejnego silniejszego, bardzo utytułowanego przeciwnika, 13-krotnego Mistrza Polski – Wisłę Kraków. 11 sierpnia 2012 roku arbiter główny – Wojciech Krztoń z Olsztyna rozpoczął historyczne spotkanie. Bez cienia wątpliwości ponad 1 000 kibiców (już na dwa dni przed meczem wykupiono wszystkie bilety na mecz) nie żałowało swojego przybycia. Byli świadkami największego święta i piłkarskiego widowiska w historii piłkarstwa w Luboniu. Na przerwę do szatni, przy stanie 0:0 lubońscy piłkarze schodzili w dobrych nastrojach, natomiast ich wierni kibice po cichu liczyli na cud nad Wartą. Po przerwie, do 60 minuty „Dawid z Goliatem” kontynuowali wyrównaną walkę, a Wiślacy nie zdołali strzelić bramki grającym trzy klasy niżej lubonianom. Niestety, w 61. min. Cwetan Genkov zdobył prowadzenie dla Wisły. Sześć minut później było już 2:0 dla gości, po bramce zdobytej przez tego samego piłkarza. Od 70. minuty Wisła przejęła całkowicie inicjatywę. W efekcie padły następne bramki strzelone przez krakowian. W 85. min. bramkę zdobył Łukasz Garguła, a trzy minuty później ponownie do lubońskiej bramki trafił Cwetan Genkov. Wreszcie w ostatniej minucie meczu Rafał Boguski ostatecznie ustalił wynik na 5:0 dla wiślaków. Po meczu trener Wisły Michał Probierz był zadowolony ze zwycięstwa, natomiast trener Marcin Drajer powiedział, że była to dla jego piłkarzy przygoda, która zaprocentuje w przyszłości dobrą grą jego podopiecznych.

Władysław Szczepaniak

Władysław Szczepaniak (w odblaskowej kamizelce) podczas historycznego meczu kibicując, przygotowywał relację do „Wieści Lubońskich”

Podpatrzone, podsłuchane

Od nowego sezonu 2022/2023 Zarząd Stelli Luboń podjął decyzję o niezgłoszeniu do rozgrywek zespołu rezerw, który w zeszłym sezonie występował w B klasie. Marcin Mroczyński, który dotychczas był szkoleniowcem rezerw Stelli, od nowego sezonu będzie asystentem trenera Sebastiana Kleibera w zespole seniorów występującym w klasie okręgowej.

Pierwotnie Stellę Luboń w klasie okręgowej przydzielono do grupy 4. Jednak WZPN zmienił decyzję i Stellowcy wystąpią w grupie 2. Ich przeciwnikami będą: Canainhos Skórzewo, Huragan Michorzewo, Kłos Gałowo, Korona Bukowiec, LZS Otorowo, NAP Nowy Tomyśl, NKS Niepruszewo, Obra Zbąszyń, Orkan Konarzewo, Orzeł Granowo, Patria Buk, Sparta Szamotuły, Szturm Junikowo Poznań, Tarnovia II Tarnowo Podgórne i Złoci Złotkowo.

Prowadzona przez Marka Wilczyńskiego drużyna seniorów Lubońskiego KS-u w rozgrywkach o Puchar Polski przegrała bardzo wysoko z juniorami Akademii Reissa 1:5 i znalazła się za pucharową burtą.

W lidze wojewódzkiej Junior A1 juniorzy lubońskiego w pierwszym meczu ligowym przegrali z wicemistrzem poprzedniej rundy Jarotą Jarocin 2:4. Pomimo porażki młodzi chłopacy zagrali bardzo dobre spotkanie i trener Wojciech Ciszewski może zachować optymizm przed następnymi spotkaniami m.in. z: Górnikiem Konin, KKS 1925 Kalisz, Mieszkiem Gniezno, MKS Spartą Konin, Rawią Rawicz i Piastem Kobylin.

Na portalu WZPN przedstawiono zasady awansu i spadku w sezonie 2022/2023 w ligach seniorskich. Nas najbardziej interesuje, jak to będzie wyglądało w grupach lubońskich zespołów. Otóż w grupie RED BOX klasa okręgowa, w której występuje Stella Luboń, po zakończeniu rozgrywek awans uzyska mistrz grupy. Do barażu o awans przystąpią wicemistrzowie z sześciu grup. Do niższej klasy spadnie 17 drużyn: po dwa zespoły z każdej grupy (miejsca 15. i 16. w końcowej tabeli) oraz pięć drużyn o najgorszym bilansie z miejsca 14. w końcowej tabeli.

PROTON Klasa A, w której występuje Luboński KS, będzie się składać z 9 grup. Awans do klasy okręgowej uzyskają po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy. Spadnie 21 drużyn po dwa zespoły z każdej grupy (miejsca 13. i 14. w końcowej tabeli) oraz trzy drużyny o najgorszym bilansie z miejsc 12. w końcowej tabeli.

Na boisku LKS-u przy ul. Rzecznej trwają przygotowania do piłkarskiej rundy jesiennej