Strona główna / Aktualności / Czy obawiasz się nadejścia czwartej fali COVID-19? – wyniki sondażu

Czy obawiasz się nadejścia czwartej fali COVID-19? – wyniki sondażu

Sondaż nawiązuje do kilku scenariuszy, którym przypisuje się różne prawdopodobieństwo. Minister zdrowia – Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym w „Rzeczypospolitej” powiedział: „W najbardziej pesymistycznym scenariuszu oceniamy, że mniej więcej na przełomie września i października liczba zakażeń może osiągnąć nawet 15 tys. dziennie. Scenariusz najbardziej optymistyczny jest taki, że będziemy w tzw. trendzie bocznym – liczba zakażeń oczywiście będzie trochę rosła, ale nie przekroczy pułapu tysiąca dziennie”. We wrześniu rozpoczyna się nowy rok szkolny, urlopowicze powrócili z wczasów spędzonych nie tylko w różnych regionach Polski, natomiast w Niemczech rozpoczęła się kolejna fala pandemii. Byliśmy ciekawi czy respondenci obawiają się czwartej fali koronawirusa?

Ponad połowa respondentów – 53% – odpowiedziała przecząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Nie obawiam się, bo nie ma już czego”, „Jestem zaszczepiony, więc jestem spokojny”, „Jestem zaszczepiona, prowadzę higieniczny tryb życia, nie mam się o co bać”,

„Nie boję się, ponieważ nie wierzę w tego wirusa, a maseczkę noszę ponieważ jestem do tego zmuszona”, „Aktualnie jestem na wakacjach, więc nie obchodzi mnie ten temat, jednakże nie boję się”, „Nikt się już nie boi tego świrusa”, „Podejrzewam, że czwarta fala będzie, ale nie tak duża, a ja jestem zaszczepiona więc nie muszę się obawiać”, „Liczę, że szczepionka mnie ochroni”, „Przeżyłem tego wirusa, więc już raczej nie mam się czego bać”, „Następna fala nadchodzi, ale nie ma się czego bać. Ludzie się za bardzo nakręcają tym, co mówią media”.

Mniejsza grupa respondentów – 31% – odpowiedziała twierdząco, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „Obawiam się, że znów wszystko pozamykają”, „Boję się, że zamkną mi znów zakład pracy, a dzieciom przedszkole”, „Już mało kto przestrzega te obostrzenia, dlatego się boję”, „Czwarta fala będzie na pewno. Ludzie wyjechali na wakacje i mało kto tam nosił maseczkę”, „Boję się, ponieważ dużo osób się nie zaszczepiło”, „Obawiam się kolejnych lockdownów”, „Czwarta fala będzie, ale już nie na taką skalę jak poprzednia. Jednakże nadal pozostaje gdzieś ta obawa o swoje zdrowie”, „Obawiamy się, ponieważ jesteśmy bardzo ruchliwi, a kolejny lockdown uniemożliwi nam, i tak już ograniczone, podróżowanie. Ponadto jesteśmy studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, więc obawiamy się, że nie odbędą się nasze zajęcia i nie będziemy mogli spotkać się z przyjaciółmi”, „Bardzo się obawiam, zmarła mi bliska osoba”, „Kiedyś się nie bałem, ale kiedy mój sąsiad z dołu w przeciągu tygodnia zachorował i zmarł, zrozumiałem, że to nie są przelewki”.

Najmniejsza grupa respondentów – 16% – nie miała zdania. Niektórzy dodawali: „Nie jestem w stanie stwierdzić jednoznacznie”, „Trudno powiedzieć, bo boję się, ale jestem zaszczepiona”, „Nie wiem, niby się człowiek boi, ale przyzwyczaił się już do tej sytuacji, „Przyjmuję to, co daje mi los, człowiek może i się boi, ale co zrobi, jak już nadejdzie ta fala. Trzeba się z tym pogodzić i żyć dalej”.

sondaż przeprowadziła Magdalena Wende

oprac. Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *