Strona główna / Aktualności / Czy Twoim zdaniem w Luboniu jest wystarczająca ilość terenów zielonych?

Czy Twoim zdaniem w Luboniu jest wystarczająca ilość terenów zielonych?

Sondaż nawiązuje do systematycznie postępującej od wielu lat w naszym mieście urbanizacji. Luboń jest jednym z najmłodszych miast w Wielkopolsce. Powstał w 1954 r. w wyniku połączenia trzech wsi: Lubonia, Żabikowa i Lasku. Zajmuje obszar 13,5 km2, charakteryzuje się dużym wzrostem liczby mieszkańców, co jest związane z rozwojem dominującego tu budownictwa mieszkaniowego, stanowiącego zaplecze aglomeracji poznańskiej. Południowe krańce Lubonia położone są w sąsiedztwie i otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Byliśmy ciekawi jak respondenci odniosą się do kwestii terenów zielonych w otaczającym nas, lubońskim środowisku?

Większość respondentów – 53% – odpowiedziała przecząco. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „Mieszkam tu od urodzenia, niestety jest ich coraz mniej”, „Jesteśmy skazani na polujących deweloperów, którzy najchętniej zabetonowaliby wszystko”, „Mieszkam w Nowym Centrum Lubonia, gdzie stopniowo zabudowywany jest każdy zielony jeszcze skrawek”, „Zdecydowanie nie. Protestowaliśmy przeciw budowie i powstaniu Lidla, niestety, konsultacje społeczne nie były przeprowadzone, nikt nie słuchał głosu mieszkańców. Luboń jest jednym z najbardziej szarych miast”, „Z całą pewnością mamy w Luboniu za dużo blokowisk”, „Ci, którzy mają swoje ogrody mogą się cieszyć zielenią, niestety ja mieszkam w zabetonowanym bloku”, „Tu, gdzie teraz jest betonowa dżungla NCL kiedyś były pola i łąki, na których pasły się owce, kucyki i osły”, „Zieleni nigdy nie jest za dużo”.

Zdecydowanie mniejsza grupa respondentów – 27% – odpowiedziała twierdząco, argumentując swoje wypowiedzi m.in. tak: „Nie narzekam bo mam blisko na Kocie Doły”, „Do niedawna mieszkałam w Swarzędzu i tam zieleni było zdecydowanie mniej”, „Na szczęście mieszkam o rzut kamieniem od Szacht”, „Nigdy zieleni nie będzie wystarczająco, jednak mamy tereny nad Wartą, Kocie Doły, Szachty. Trzeba tylko o nie dbać”, „Dla mnie wystarcza, mieszkam niedaleko Parku Papieskiego”, „Myślę, że nie jest z tym najgorzej, po prostu zieleń trzeba umieć dostrzec, czego wszystkim serdecznie życzę”, „Póki co mam jeszcze gdzie wędkować”.

Najmniejsza grupa respondentów – 20% – nie miała zdania. Komentarze, które zanotowaliśmy to: „To zależy, w którym rejonie Lubonia”, „Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ dużo pracuję i nie mam czasu na rekreację”, „Kiedyś było więcej, ale bloków i marketów stale przybywa i trzeba się z tym w dzisiejszych czasach pogodzić – nie mam zdania”, „Nigdy się nad tym nie zastanawiałem”.

Sondaż przeprowadził i opracował Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *