Strona główna / Aktualności / ZZZiR Zbigniew Jurga – od 30 lat rodzinna firma z zasadami

ZZZiR Zbigniew Jurga – od 30 lat rodzinna firma z zasadami

„Jeśli urodzę się jeszcze raz, znowu zostanę ogrodnikiem. I następnym razem także. Bo jedno życie, to za mało, aby zrealizować tak wielki zawód”. (Karl Foerster)

„Jednym z priorytetów w strategii i działalności naszej rodzinnej firmy jest przede wszystkim nie szkodzić. Przyrodę traktuję jako element architektoniczny. Należy się do niej dopasować i wkomponować w to, co jest – na tyle, na ile się da. Innymi słowy maksymalnie zachować istniejącą infrastrukturę” – powiedział założyciel i właściciel Zakładu Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji – lubońskiej firmy funkcjonującej od 30 lat – Zbigniew Jurga.

Rodzina Zbigniewa Jurgi od pokoleń jest związana z Luboniem. Urodził się w Poznaniu (ojciec Florian, matka Bolesława z d. Szuman), przez całe życie mieszka w naszym mieście. Ukończył Szkołę Podstawową nr 2 w Luboniu, następnie Technikum Ogrodnicze w Lesznie, po ukończeniu którego podjął pracę jako majster, a następnie kierownik w Lidze Ochrony Przyrody Zakład Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji w Poznaniu. Zdobywał tam procentujące dziś doświadczenie, prowadząc między innymi budowy: zagospodarowanie terenów zieleni ZOO Malta, Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Rusałka, Strzeszynek i Baranowo. Urządzał zieleń na terenach poznańskich Cytadeli i Starego ZOO, zieleń na os. Czwartaków w Swarzędzu, drogi, chodniki i zieleń na os. Bolesława Chrobrego, Żegrzu, os. Kopernika i Winiarach, strefy ochronne i ich pielęgnację w Stomilu, Lechii i Elektrowni Konin. Tworzył również elementy małej architektury – zieleń Toru Regatowego Malta Poznań. Realizował wiele innych przedsięwzięć i zadań na terenie stolicy Wielkopolski i w jej okolicy. Jest inspektorem nadzoru prac w zieleni zurbanizowanej, rzeczoznawcą w zakresie budowy i konserwacji terenów zieleni, członkiem NOT SITO, Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew oraz uczestnikiem szkoleń, kursów i konferencji branżowych prowadzonych przez praktyków i kadrę naukową leśnictwa, ogrodnictwa, drogownictwa w Polsce i Unii Europejskiej.

Rodzinna firma

Od 10 grudnia 1991 r. pan Zbigniew jest właścicielem Zakładu Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji z siedzibą w Luboniu. Do założenia firmy zachęciła i zmobilizowała go pochodząca z Bydgoszczy żona – Ewa, która z wykształcenia też jest ogrodnikiem i wspiera wespół z córkami Pauliną i Kingą działalność pana Zbigniewa.

Wsparciem służą mu także zięć Mariusz i najmłodsi w rodzinie wnukowie – Kacper i Kajetan. Wizytówką firmy są wykwalifikowani pracownicy z wieloletnim doświadczeniem w branży. ZZZiR świadczy usługi w zakresie m.in.: wykonywania terenów zieleni przemysłowej, osiedlowej, przydrożnej i ozdobnej z układaniem dróg i alejek parkowych, całorocznej pielęgnacji terenów zieleni, leczenia i konserwacji drzew zabytkowych i pomnikowych, wycinki i karczowania, rekultywacji gruntów, budowy stref ochronnych i zielonych ekranów dźwiękochłonnych, budowy placów zabaw i obiektów sportowych oraz prac porządkowych i odśnieżania wszelkich nawierzchni. Powierzone prace wykonywane są sumiennie i profesjonalnie. Od początku działalności zakład realizował zadania dla wielu inwestorów państwowych, samorządowych i prywatnych m.in.: zieleń i jej pielęgnację Camping Malta Poznań, Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu, ścieżki spacerowe i konserwację drzew w Lasach Komunalnych Poznania, pierwsze prace wytyczające obecny odcinek trasy rowerowej wzdłuż Warty na odcinku Poznań-Puszczykowo, konserwację i leczenie drzewostanów pod kierunkiem śp. prof. R. Siweckiego, pasy ochronne – pielęgnację A2 Poznań, pielęgnację, konserwację terenów zieleni Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, rekultywację i pielęgnację zieleni Zakładów Chemicznych Luvena, konserwację drzew, pielęgnację placów zabaw oraz terenów zieleni miast i gmin: Lubonia, Komornik, Stęszewa, Mosiny. W 1992 r. firma zagospodarowała skwer u zbiegu ulic Żabikowskiej i Kościuszki, o który nieodpłatnie dba do dziś. Osobny rozdział w działalności firmy stanowi gotowość do akcji zima, którą są objęte obiekty na terenie Lubonia i Poznania.

Hobby

Pasją państwa Ewy i Zbigniewa jest nieustanne zaangażowanie w działalność i rozwój firmy oraz działalność społeczną. Połączyły ich również umiłowanie przyrody i koni, które są nieodłącznym elementem rodzinnego życia. Wspólne przejażdżki w siodle, z wiatrem we włosach, na łonie natury od zawsze sprawiają im przyjemność i stanowią impuls do dalszej pracy, podobnie jak inne formy ruchu na świeżym powietrzu. Pan Zbigniew jest również miłośnikiem żeglarstwa.

Państwu Ewie i Zbigniewowi gratulujemy wspaniałego jubileuszu i życzymy wszelkiej pomyślności w dalszej działalności firmy i jej rozwoju.

(PAW)

 

Państwo Ewa i Zbigniew Jurgowie w przydomowym ogrodzie
fot. Paweł Wolniewicz
Państwo Ewa i Zbigniew na srokatej Elipsie – pierwszym i najwierniejszym ich towarzyszu, z wiatrem we włosach
fot. Zb. Zbigniewa Jurgi
Pracownicy firmy ZZZiR podczas pielęgnacji okazałego drzewa
fot. Zb. Zbigniewa Jurgi
Od momentu utworzenia plaży miejskiej nad Wartą pracownicy pana Zbigniewa dbają o zieleń w jej otoczeniu
fot. Paweł Wolniewicz
W tym roku firma modernizowała plac zabaw Autostradowa Dolinka przy ul. Chopina
fot. Paweł Wolniewicz
Prace na terenie Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
fot. Zb. Zbigniewa Jurgi

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Otwarcie Plaży Miejskiej w Luboniu

Miasto Luboń wraz z Biblioteką Miejską w Luboniu zapraszają wszystkich młodszych i starszych na otwarcie …

Luboński Budżet Obywatelski

1 czerwca tego roku wystartowała kolejna edycja Lubońskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy naszego miasta na zgłoszenie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *