Który obiekt jest najbardziej kolorowy po zmroku? Co to jest halo słoneczne? Którędy przebiegało koryto Warty w przeszłości? Jak wygląda cień chmury? Czym różnią się najbliższe węzły autostradowe? Kiedy Wzgórze Papieskie jest najbardziej oblegane? Jak mieszkańcy witają nowy rok? Czym się różni oświetlenie ledowe od sodowego? Co i jak płynie Wartą w zimowe dni? Czy pola uprawne pomiędzy Luboniem, Wirami a Komornikami zostaną zabudowane? Jak daleko znajduje się lotnisko wojskowe? Gdzie ćwiczą strażacy? Jakie barwy mogą przyjmować zbiorniki wodne albo pola uprawne? Kiedy cmentarz rozświetlają tysiące zniczy? Jakie inwestycje zostały przeprowadzone w ostatnich latach?
Zachęcam do obejrzenia 60 panoram sferycznych Lubonia i okolicy z wysokości od 30 do 400 metrów nad ziemią – 16 wykonanych w latach 2017 – 2019 oraz 44 wykonanych w latach 2020 – 2021 (w tym 20 zimowych i 6 nocnych). Można się rozglądać w każdym kierunku i przybliżać widok, a w zenicie odczytać datę wykonania fotografii.
Każda panorama to efekt złożenia kilkunastu, kilkudziesięciu fotografii i zwinięcia w sferę.
Panoramy są dostępne w trzech serwisach, bowiem każdy ma swoje wady i zalety. Na Google Maps (google.com/maps/@52.3375596,16.8721516,14z) wystarczy wcisnąć ludzika – o istnieniu zdjęcia panoramicznego informuje okrągły znacznik. Warto przybliżyć mapę, aby nie przegapić żadnej panoramy. Odpowiednikiem Google Maps na urządzenia mobilne jest aplikacja Street View. W serwisie Roundme cały zbiór jest dostępny w galerii „Luboń i okolica w panoramach” pod adresem roundme.com/gallery/4031 , a na Facebooku – na stronie „Panoramiczny Luboń” pod adresem facebook.com/PanoramicznyLubon. W dwóch ostatnich serwisach dodatkowo jest podana wysokość, z jakiej panorama została wykonana oraz najważniejsze widoczne obiekty czy zjawiska. Odradzam korzystanie z serwisu Roundme na urządzeniach mobilnych oraz Facebooka na komputerach – serwisy są niedopracowane, co objawia się nieostrym widokiem, niedziałającym zoomem czy przekrzywionym horyzontem.
Dziękuję 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach za 3 i pół roku możliwości wykonywania lotów do 300 m (gdzie normalnie można było do 150 m) oraz FIS Poznań (Służbie Informacji Powietrznej) za cierpliwość podczas wykonywania lotów do 400 m w czasie nieaktywności MCTR EPKS (wojskowej strefy powietrznej rozciągającej się m.in. nad Luboniem).
Są to prawdopodobnie ostatnie zdjęcia panoramiczne wykonane z tej wysokości, bowiem wraz z końcem ubiegłego roku Komisja Europejska ograniczyła wysokość lotu bezzałogowych statków powietrznych (dronów) do 120 m.
Rafał Wojtyniak