Strona główna / Aktualności / Podsumowanie minionego roku przez Burmistrz Małgorzatę Machalską

Podsumowanie minionego roku przez Burmistrz Małgorzatę Machalską

Szanowni Mieszkańcy Lubonia, to był wyjątkowo trudny rok dla nas wszystkich. Czas pełen wyrzeczeń i ograniczeń, towarzyszących nam na każdej płaszczyźnie. Nikt z nas nie był w stanie przewidzieć sytuacji związanej z epidemią COVID-19, która tak znacząco na nas wpłynęła. Musieliśmy nauczyć się funkcjonować zupełnie inaczej niż do tej pory. Zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, postawiły przed nami wszystkimi nowe wyzwania. Musieliśmy spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość w zupełnie inny sposób, a istniejące zasady na bieżąco dostosowywać do nowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy.

Jako przedsiębiorcy stanęliśmy w obliczu ogromnego wyzwania, jakim było zabezpieczenie prowadzonego biznesu, zachowanie płynności finansowej, a także zapewnienie ochrony współpracownikom.

Jako pracownicy przechodziliśmy na pracę zdalną, nasze miejsca pracy zostały przeorganizowane tak, aby spełniały określone wymogi sanitarne.

Jako rodzice musieliśmy zmienić swój dotychczasowy dzień, w dobie edukacji zdalnej wpoić dzieciom nowe nawyki nauki, a z powodu utraty kontaktu z ich rówieśnikami znaleźć im nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu.

Jako Seniorzy musieliśmy zrezygnować z wszelkiej aktywności i pozostać w domu. Wszyscy – bez wyjątku – doświadczaliśmy „lockdownu”, podczas którego doskwierała nam tęsknota za bliskimi oraz poczucie odosobnienia.

Każdy dzień był nieprzewidywalny, żyliśmy w lęku o zdrowie najbliższych oraz swoje, sprawdzając aktualne wskaźniki zachorowań. Niektórzy z nas zostali ozdrowieńcami, a inni niestety stracili swoich bliskich. Towarzyszący nam stres związany z sytuacją, w której się znaleźliśmy i koniecznością przeorganizowania swojego dnia codziennego, połączył się z troską o najbliższych. Wsparcie, życzliwość, otwartość na drugiego człowieka stały się pożądane bardziej niż kiedykolwiek. Szyliśmy maseczki ochronne, przekazywaliśmy przyłbice do pobliskich szpitali, pomagaliśmy sąsiadom.

Jako burmistrz, starałam się najlepiej jak potrafię, zaspokajać pojawiające się potrzeby i wspierać Państwa w tych trudnych chwilach. W tym celu organizowałam regularne spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ściśle współpracowałam ze wszystkimi służbami, dyrektorami instytucji miejskich oraz lubońskich placówek oświatowych przy wdrażaniu odpowiednich procedur. Jako miasto prowadziliśmy kampanię informacyjną, oferowaliśmy telefoniczne wsparcie terapeutyczne i psychologiczne oraz pomoc przy zakupach i załatwianiu podstawowych potrzeb. Dostarczaliśmy obiady do domów, pozyskaliśmy dofinansowanie do laptopów i zakupu internetu mobilnego w ramach programu „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła +”. Prowadziliśmy dezynfekcję przestrzeni publicznej, a ze względu na bezpieczeństwo i ochronę zdrowia nas wszystkich wprowadziliśmy również zmiany w organizacji instytucji miejskich.

Niezależnie od wprowadzonych ograniczeń, pragnę Państwa zapewnić, że wszyscy pracownicy miejscy służą Państwu pomocą. Urząd Miasta nieprzerwanie prowadzi obsługę Obywateli we wszystkich sprawach z zakresu administracji publicznej. Większość spraw można załatwić u nas całkowicie elektronicznie. Dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych z zaangażowaniem organizują pracę – nauczanie zdalne. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej nieprzerwanie troszczy się o swoich podopiecznych. Jednostki kultury zapewniają dostęp do dziedzictwa kulturowego oraz różnych wydarzeń w niecodziennej formie – online. Spółki miejskie realizują swoje zadania, dostosowując się na bieżąco do aktualnych warunków. Policja wraz z Strażą Miejską wspólnie dbają o nasze bezpieczeństwo.

Mimo, że był to trudny czas, z nadzieją patrzę na nowy 2021 rok. Z nadzieją, ponieważ mijający rok pokazał, że w tak trudnym czasie potrafimy pracować razem dla wspólnego dobra. Dziękuję wszystkim za każdy najmniejszy gest życzliwości, cierpliwości i solidarności.

Czytelnikom Gazety Lubońskiej życzę pokoju w sercach, sił i optymizmu. Kończę słowami ostatniego zdania codziennych komunikatów, publikowanych w mediach: Dbajcie o siebie nawzajem!

Małgorzata Machalska Burmistrz Miasta Luboń

„Czytelnikom Gazety Lubońskiej życzę pokoju w sercach, sił i optymizmu. Dbajcie o siebie nawzajem!” – powiedziała Małgorzata Machalska
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *