Strona główna / Aktualności / Piękny jubileusz

Piękny jubileusz

Jest nowoczesną, rozwijającą się firmą, oferującą nie tylko pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, ale przede wszystkim przygotowanie kursantów do samodzielnej jazdy. Szczególny nacisk kładzie się tu na kulturalne i bezpieczne zachowanie się w ruchu drogowym. Ośrodek Szkolenia Kierowców „Leciej” – bo o nim mowa – został założony przed trzydziestu laty przez Ryszarda Lecieja i jest liderem, jeżeli chodzi o statystyki zdawalności egzaminów przez kursantów.

Trochę historii

Ryszard Leciej pochodzi spod Śremu. Gdy miał cztery lata wraz rodzicami – Stefanem i Marią przeprowadzili się do Lubonia, gdzie mieszka z rodziną do dziś. Ukończył Szkołę Podstawową nr 2, w której najpierw był nauczycielem geografii, później, w latach 1984-1991 jej dyrektorem. Z wykształcenia jest geografem (dyplom magistra zdobył na UAM w Poznaniu). Z początkiem września 1991 r., za namową żony – Marii otworzył Szkołę Nauki Jazdy i uczył jeździć pierwszych kursantów Fiatem 125p. Wkrótce zakupił dla rozwijającej się firmy dwa Fiaty 126p. Państwo Leciejowie mają trzech synów: Marcina, Michała i Tomasza – wszyscy posiadają uprawnienia instruktorów nauki jazdy. Przez pierwsze sześć lat pan Ryszard nauczał kursantów sam, natomiast w latach 1997-1999 pracował z nim syn Marcin. W tym czasie, podążając za nowymi trendami w motoryzacji pan Ryszard zakupił dwa nowe Fiaty Uno. W 2000 r. zaczął funkcjonować Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) przy ul. Wilczak w Poznaniu i wtedy dla firmy „Leciej” zakupiono Fiata Punto. Osiem lat później do rodzinnej firmy przystąpił najmłodszy syn Pana Ryszarda – Tomasz – od dziecka zafascynowany motoryzacją. Zainteresowanie motoryzacją jest więc tradycją rodzinną. Będąc jeszcze uczniem szkoły podstawowej, Tomek jeździł na sprezentowanych przez ojca motorowerach Jawa 50 i Simson.

Jest absolwentem Wydziału Biologii (kierunek Ochrona Środowiska) UAM. Pierwszych lekcji jazdy na motocyklu udzielał mu jego ojciec – Ryszard. Tomasz Leciej zdobył 1. miejsce na wyścigach motocyklowych II Rundy Pucharu Polski kl. Pretendent, które odbyły się w sierpniu 2010 r. na Torze Poznań. W tym samym roku został kierownikiem rodzinnej firmy i jest nim do dziś. W 2017 r. ośrodek wzbogacił się o nowe samochody marki Kia. Przez 30 lat działalności w OSK „Leciej” wyszkolono około 5 000 kierowców w różnym wieku. Najstarsza kursantka liczy 73 lata.

Firma dziś i jutro

Rodzinna tradycja kontynuowana jest do dziś. Obecnie szkoli się tu drugie pokolenie lubonian. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pedagogicznemu założyciela, systematycznie i skrupulatnie realizowana jest strategia rozwoju. Strategia oparta o własny, autorski, bardzo konkretny program nauczania, którego głównym założeniem jest łączenie teorii z praktyką, indywidualizacja wymagań i jednocześnie stopniowanie trudności. Dzięki temu firma jest liderem, jeśli chodzi o statystyki zdawalności. „Cieszy nas fakt, że tak często jesteśmy polecani przez byłych kursantów. Daje nam to komunikat zwrotny, że nasi absolwenci byli zadowoleni ze szkolenia i mobilizuje do dalszej systematycznej pracy. Powodzenie i popularność naszej firmy są spowodowane pocztą koleżeńsko-uszną. Przychodzili do nas dziadkowie, ich dzieci, a teraz wnuki. Kursantów przybywa metodą kuli śnieżnej” – powiedział Ryszard Leciej. Realizowane są tu kursy prawa jazdy w zakresie kategorii A i B. Ponadto przeprowadzane jest doskonalenie techniki jazdy dla osób, które mają prawo jazdy, jednak nie potrafią się przełamać i usiąść za kierownicą lub czują się w ruchu miejskim niepewnie. Obecnie w ośrodku jest zatrudnionych siedmiu instruktorów, a w samochodowej stajni, do dyspozycji kursantów znajduje się pięć samochodów marki Kia Rio (2017 r.) w identycznej z egzaminacyjną wersją silnikową i wyposażeniową. Jeden z nich jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów (kursanci egzamin w WORD zdają na tym właśnie ośrodkowym aucie). Program nauczania nieustannie jest poddawany ewaluacji oraz ewoluuje, co się przekłada na wzrost zasobów przekazywanej przyszłym kierowcom wiedzy. Zarówno Ryszard jak i Tomasz Leciejowie przykładają ogromną wagę do dobrej, panującej w firmie atmosfery, kontynuując indywidualne podejście do każdego kursanta, żeby jak najlepiej go przygotować do egzaminu. Stawiają na dalszy rozwój firmy, wykorzystując najnowsze trendy w branży. Wspomaga ich w tym i wiernie im kibicuje pani Maria.

Hobby

Oczywiście praca jaką wykonują panowie Ryszard i Tomasz jest jednocześnie ich życiową pasją. Obaj uwielbiają dobre, szybkie samochody i motocykle. Pan Ryszard jest również brydżystą sportowym i jak na geografa przystało uwielbia podróże. Teraz przy okazji jubileuszu ojciec i syn coraz częściej myślą o wyprawie na Nordkapp, na którą od lat brakowało czasu. Składamy im gratulacje i życzymy dalszego rozwoju firmy w myśl obranej strategii.

PAW

W dniu przystąpienia Tomka do sakramentu I Komunii św., najwyżej na schodach jego rodzice, niżej rodzice chrzestni, z lewej pierwszy firmowy samochód pana Ryszarda Fiat 125p fot. Zb. Ryszarda Lecieja
Ryszard i Tomasz Leciejowie w swojej motoryzacyjnej stajni fot. Paweł Wolniewicz
Przed 11 laty, na torze Poznań Tomasz Leciej zdobył 1. miejsce na wyścigach motocyklowych II Rundy Pucharu Polski kl. Pretendent  fot. Paweł Wolniewicz
fot. Paweł Wolniewicz
fot. Paweł Wolniewicz
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *