Strona główna / Aktualności / Lekarz ds. Kontroli Zakażeń: “Pamiętajmy, że za liczbami stoją tragedie rodzin”
covid-19 Szpital w Puszczykowie i Szpital w Ludwikowie

Lekarz ds. Kontroli Zakażeń: “Pamiętajmy, że za liczbami stoją tragedie rodzin”

Wzrasta liczba osób zakażonych koronawirusem. Wiele oddziałów w szpitalach, tak jak w Szpitalu w Ludwikowie czy w Puszczykowie, zmienianych jest na oddziały covidowe. Lekarze przypominają, że powoduje to zmniejszenie dostępności personelu, transportu medycznego i łóżek dla pacjentów z innymi, nie-covidowymi schorzeniami. – Aktualnie w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem umiera kilkaset osób – tak jakby codziennie w kraju miała miejsce ogromna katastrofa lotnicza – zwraca uwagę dr Karolina Balawajder, lekarz ds. Kontroli Zakażeń. Lekarz wskazuje, co możemy zrobić, aby chronić siebie i swoich bliskich, nie dopuszczając przy tym do załamania systemu ochrony zdrowia.

Obecnie w Szpitalu w Ludwikowie dostępnych jest 50 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-Cov-2. Sytuacja dotyczącą ich obłożenia zmienia się bardzo dynamicznie. O tym, kto jest najbardziej zagrożony ciężkim przebiegiem choroby oraz co możemy zrobić, aby chronić siebie i swoich bliskich mówi nam lekarz z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.

– W obecnej sytuacji epidemiologicznej uwagę zwraca bardzo wysoka liczba raportowanych dobowych zgonów spowodowanych COVID-19. Aktualnie w Polsce z powodu zakażenia koronawirusem umiera kilkaset osób – tak jakby codziennie w kraju miała miejsce ogromna katastrofa lotnicza. Pamiętajmy, że za tymi liczbami stoją tragedie rodzin, które tracą swoich bliskich – zauważa dr Karolina Balawajder z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów. – Ciężkim przebiegiem choroby, a w konsekwencji koniecznością hospitalizacji są zagrożone przede wszystkim osoby niezaszczepione, a także chorzy z upośledzonym układem odporności, kobiety w ciąży i małe dzieci. Należy mieć świadomość, że tworzenie oddziałów covidowych skutkuje zmniejszeniem dostępności personelu, transportu medycznego i łóżek dla pacjentów z innymi, nie-covidowymi schorzeniami – dodaje lekarz.

– W chwili obecnej, żeby nie dopuścić do załamania systemu ochrony zdrowia, należy zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Po pierwsze – należy identyfikować osoby z zakażeniem poprzez wykonywanie testów u osób z objawami infekcji a także w przypadku kontaktu z osobą ze stwierdzonym zakażeniem. Po drugie, konieczne jest prawidłowe stosowanie masek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych, w których przebywa dużo ludzi – zauważa dr Karolina Balawajder.

– Trzecią, w obecnej chwili najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciężkiemu przebiegowi COVID-19, są szczepienia ochronne – podawane zgodnie z aktualnymi schematami dawek podstawowych i przypominających. Aktualnie szczepienia są zalecane wszystkim osobom dorosłym i dzieciom od 5 roku życia. Szczepić powinny się też kobiety w ciąży. Dostępne na rynku preparaty są przebadane i bezpieczne, dają również ochronę przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa. Należy pamiętać, że jedynie łączne stosowanie powyższych metod pozwala zmniejszyć liczbę zachorowań, hospitalizacji i zgonów spowodowanych zakażeniem, zachować dostęp do ochrony zdrowia dla wszystkich potrzebujących pacjentów oraz zniwelować konieczność wprowadzenia kolejnych lockdownów – kończy dr Karolina Balawajder.

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *