Strona główna / Aktualności / Powstanie most łączący Luboń i Czapury! Podpisano umowę

Powstanie most łączący Luboń i Czapury! Podpisano umowę

Umowa na dofinansowanie dokumentacji nowego mostu na Warcie została podpisana. Most, który zlokalizowany będzie na wysokości Czapur i Lubonia, połączy dwie sąsiadujące ze sobą gminy: Gminę Mosina i Miasto Luboń. – Inwestycja wpłynie na rozwój Aglomeracji Poznańskiej, m.in. połączy bezpośrednio gminy Luboń i Mosina, a pośrednio także Puszczykowo, Komorniki i Kórnik. – informuje Starosta.

Most będzie miał ponad 210 metrów długości. – W ramach projektu “Mosty dla Regionów” powiat poznański otrzymał 1,5 mln zł na opracowanie dokumentacji, niezbędnej do budowy mostu nad Wartą w ciągu nowej drogi Luboń – Czapury – poinformował Tomasz Łubiński Wicestarosta Poznański.

Podpisanie umowy
Podpisanie umowy

– Inwestycja wpłynie na rozwój Aglomeracji Poznańskiej, m.in. połączy bezpośrednio gminy Luboń i Mosina, a pośrednio także Puszczykowo, Komorniki i Kórnik. Dziś w ramach programu “Mosty dla Regionów” podpisałem z Łukaszem Mikołajczykiem Wojewodą Wielkopolski umowę dotyczącą dofinansowania dokumentacji (1,9 mln zł) na budowę mostu nad Wartą w ciągu projektowanej drogi Luboń – Czapury – przekazuje Starosta Jan Grabkowski.

Jan Grabkowski Starosta Poznański
Starosta Poznański Jan Grabkowski podpisuje umowę na opracowanie dokumentacji projektowej

Inwestycja, którą poprowadzi Starostwo Powiatowe w Poznaniu, w 80% zostanie sfinansowana z budżetu państwa. Pozostałe 20% jej kosztów poniosą wspólnie, przy równym udziale, Starostwo Powiatowe, Miasto Luboń oraz Gmina Mosina. Koszt przygotowania dokumentacji dla przeprawy na Warcie to 1,9 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł powiat poznański otrzyma z budżetu państwa. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 94 mln zł.

– To krok w stronę lepszej komunikacji naszej gminy z Aglomeracją Poznańską. Gmina Mosina w założeniu będzie partycypować w wielkości 1/3 wkładu własnego, który wynosi 20% wartości całej inwestycji. Zadanie realizowane jest w ramach programu “Mosty dla Regionów” – skomentował Przemysław Mieloch Burmistrz Mosiny.

Dodatkowo most umożliwi Państwowej Straży Pożarnej otwarcie posterunku pożarniczego na terenie poligonu Szkoły Aspirantów PSP, z którego dzięki nowej przeprawie mostowej skróci się czas dotarcia służb do miejsca zdarzeń, między innymi pożarów i wypadków w okolicach Lubonia i Czapur.

Warta na wysokości Czapur
Warta na wysokości Czapur

Na program „Mosty dla Regionów” rząd przeznaczył 2,3 mld złotych. Jak poinformował Wiceminister Waldemar Buda, o dofinansowanie w ramach tego programu wpłynęło aż 75 wniosków, z których w pierwszym etapie zrealizowanych zostanie kilkanaście, między innymi most łączący Luboń i Czapury.

Na przeprawie mostowej o długości 213 m i szerokości 15,95 m, oprócz jezdni i chodników, powstanie ścieżka rowerowa. Inwestycja przewiduje budowę przystanków oraz pętli autobusowej. Przeprawa mostowa klasy G, dopuszczona dla największego tonażu, umożliwi także przejazd wojskowego sprzętu ciężkiego. Będzie to pełnoprawna, najwyższej klasy i wytrzymałości obciążeń przeprawa, jakie buduje się strategicznie w kilku miejscach w Polsce.

Most Luboń - Czapury - plan
Most Luboń – Czapury – lokalizacja

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *