Luboń ma nową elektrociepłownię. To jedna z najważniejszych inwestycji energetycznych w historii miasta, a zarazem symbol odejścia od węgla i krok ku nowoczesnym, ekologicznym rozwiązaniom.
17 listopada 2025 r. o godzinie 13 przy ul. Źródlanej 5 odbyło się symboliczne otwarcie nowej ciepłowni gazowej firmy GETEC. Instalacja zastąpi wysłużoną kotłownię węglową, która zgodnie z planem została wyłączona z eksploatacji przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2025. Z nowego źródła ciepła skorzystają mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej w Luboniu oraz pobliskie punkty handlowe.
Nowo otwarta ciepłownia to jeden z kluczowych elementów procesu dekarbonizacji prowadzonego na terenie Lubonia i okolic. W obiekcie zainstalowano dwa wodne kotły gazowe o łącznej mocy 6,4 MW oraz system kogeneracyjny, który dostarczy dodatkowo 1,2 MW ciepła i 999 kW energii elektrycznej. Kotły gazowe będą produkować ciepło zarówno w okresie grzewczym, jak i letnim. Instalacja składa się również z magazynu ciepła o pojemności 51 m3. Dzięki tym rozwiązaniom mieszkańcy otrzymają nie tylko ciepło systemowe i ciepłą wodę, ale także bardziej efektywnie wytwarzaną energię elektryczną.
Elektrociepłownia działająca od 30 września swoim zasięgiem pracy obejmuje 66 budynków Spółdzielni Mieszkaniowej (34 węzły cieplne), 4 budynki wspólnot mieszkaniowych, przedszkole, szkołę podstawową, bibliotekę oraz bank przy ul. Żabikowskiej. Odbiorcami ciepła w samej spółdzielni jest 2099 mieszkań, ponadto lokale użytkowe oraz budynek siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej.
„Obszar objęty dostawą obejmuje działki należące do spółdzielni i innych podmiotów, ogółem jest to ponad 19 ha powierzchni” – informuje Michał Szuster Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Luboń.
Budowa ciepłowni jest częścią szerszego projektu obejmującego dwa osiedla. Taki sam obiekt powstaje obecnie w Mosinie, gdzie będzie zasilał mieszkańców tamtejszego osiedla spółdzielczego. Nowa elektrociepłownia ograniczy emisję pyłów do atmosfery o 40%. W wyniku jej pracy do atmosfery trafi 5 000 kg pyłów mniej oraz 2 300 ton CO2 mniej niż podczas pracy starej kotłowni.
„Ta inwestycja to nie tylko nowoczesne źródło ciepła, ale przede wszystkim długofalowa poprawa jakości życia mieszkańców” – podkreślił podczas uroczystości Tomasz Muszyński członek zarządu firmy GETEC. Zmniejszenie emisji spalin, pyłów i dwutlenku węgla to jeden z najważniejszych efektów przejścia z węgla na gaz ziemny oraz wykorzystania kogeneracji.
Wcześniejsza analiza planistyczna potwierdziła, że nowa inwestycja nie będzie negatywnie wpływać na środowisko, a tym bardziej nie spowoduje konfliktów przestrzennych. Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, wprowadzone w 2022 roku, umożliwiły realizację przedsięwzięcia na terenie dotychczas użytkowanym jako zaplecze energetyczne miasta.
Podczas wydarzenia podkreślano, że GETEC od lat realizuje podobne projekty w całej Europie, a ich sztandarowym projektem w Polsce jest elektrociepłownia w Turku. Model współpracy zastosowany w Luboniu to konstrukcja wykorzystywana z sukcesem także w Niemczech czy Austrii. Kluczową korzyścią dla samorządów jest to, że po zakończeniu kontraktu infrastruktura przechodzi na własność jednostek lokalnych.
Kontrakt gwarantuje odbiorcom zaopatrzenie w ciepło procesowe i ciepłą wodę przez okres 20 lat. W tym czasie firma GETEC całkowicie odpowiada za utrzymanie sprawności sieci oraz za wymianę 25 węzłów cieplnych. Elektrociepłownia zabezpieczona jest w alarmowy system powiadomień SMS do pracowników, którzy mogą zdalnie sterować urządzeniami ciepłowni. Budynek jest objęty systemem kamer monitorujących.
W wydarzeniu, którego organizatorami byli przedstawiciele firmy GETEC Polska oraz Spółdzielni Mieszkaniowej w Luboniu, wzięli udział m.in. Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska, reprezentanci wspólnot i podmiotów korzystających z nowej elektrociepłowni, wykonawcy, pracownicy firmy obsługującej bieżącą eksploatację, a także członkowie Rady Nadzorczej Spółdzielni. Po części oficjalnej uroczystości goście mogli zwiedzić nowy obiekt i zapoznać się z technologią stojącą za nowoczesną produkcją energii. Spotkanie zakończył poczęstunek.
Oddana do użytku ciepłownia to nie tylko inwestycja techniczna, lecz także odpowiedź na współczesne wyzwania energetyczne. Zapewnia stabilne, bezpieczne i ekologiczne źródło ciepła dla tysięcy mieszkańców, ogranicza smog i wpisuje się w europejskie kierunki rozwoju energetyki lokalnej.
Beata Spychała





















Gazeta Lubońska – portal mieszkańców Lubonia


