Na terenie Lubonia stanęły trzy nowe ekologiczne urządzenia – zewnętrzne stacje uzdatniania powietrza, które mogą znacząco przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń atmosferycznych, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu. To inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza w mieście.
Stacje uzdatniania powietrza, to urządzenia przeznaczone do pracy w środowisku naturalnym, na wolnym powietrzu oraz w przestrzeni miejskiej. Ich głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń stałych wchodzących w skład tzw. smogu. Urządzenia działają na zasadzie filtracji wgłębnej, ze strumienia zasysanego powietrza usuwane są zawieszone cząstki stałe. Każda stacja filtruje powietrze w promieniu nawet do 20 m i wysokości do 20 m. Powierzchnia filtracji na całym zasięgu pracy jednego urządzenia to nawet 2500 m2. Stacja podczas pracy wytwarza kurtyny powietrza, które poprzez wymianę mas, tworzą obszar aktywnego oczyszczania powietrza ze smogu. Urządzenia zostały tak zaprojektowane, aby usuwać szczególnie niebezpieczne cząstki DEP, emitowane z samochodów napędzanych silnikami diesla, uznawane za bardzo szkodliwe dla życia, zdrowia ludzi oraz zwierząt. Filtracja lotnych zanieczyszczeń, takich jak spaliny, może poprawić komfort życia mieszkańców oraz wpłynąć pozytywnie na ich zdrowie. Zaletą filtrów znajdujących się wewnątrz urządzeń jest fakt, że są one w pełni biodegradowalne i podlegają recyklingowi.
Stacje zostały ustawione w miejscach intensywnie uczęszczanych. Dwie z nich są w sąsiedztwie przystanków autobusowych. Pierwsza znajduje się przy ul. Żabikowskiej (na wysokości restauracji McDonald’s), druga przy ul. Poniatowskiego (w bliskiej odległości od skrzyżowania z ul. Kościuszki). Natomiast trzecia stoi na terenie placu zabaw przy ul. Poznańskiej. Grafiki zdobiące urządzenia ściśle związane są z charakterystycznymi dla Lubonia miejscami: grafika na stacji przy placu zabaw przedstawia zjeżdżalnię dla dzieci, stację na ul. Żabikowskiej zdobi ilustracja pomnika Siewcy, natomiast grafika przedstawiająca Kocie Doły na stacji przy ul. Poniatowskiego podkreśla naturalne piękno regionu oraz jego walory krajobrazowe. Stacje uzdatniania powietrza nie tylko dekorują przestrzeń miejską, ale także edukują i zmuszają do refleksji. Na ilustracjach zaprezentowano także hasła konkursowe dzieci z lubońskich szkół podstawowych, dotyczące ekologii.
Projekt pn. „Poprawa jakości powietrza w mieście Luboń za pomocą zielonych ścian, murali z farb fotokatalitycznych oraz zewnętrznych stacji uzdatniania powietrza” został dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt całkowity przedsięwzięcia dotyczącego ustawienie na terenie naszego miasta trzech stacji uzdatniania powietrza to 157 378,50 zł, (dofinansowanie z WFOŚiGW wynosiło w tym wypadku 88 008,00 zł). Projekt został zrealizowany 14 października tego roku.
Beata Spychała