Strona główna / Aktualności / Przed 79 laty zlikwidowano i ewakuowano obóz karno-śledczy w Żabikowie

Przed 79 laty zlikwidowano i ewakuowano obóz karno-śledczy w Żabikowie

Obóz funkcjonował do 19 stycznia 1945 r., kiedy to zarządzono jego likwidację i ewakuację pozostałych przy życiu więźniów w głąb Trzeciej Rzeszy, do KL Sachsenhausen. Przed nadejściem wojsk radzieckich hitlerowcy częściowo spalili i zniszczyli obóz. SS-mani rozstrzelali i spalili w tzw. baraku zwolnień i przyjęć więźniów politycznych, którzy mieli zasądzone wyroki śmierci a także wszystkich chorych i niezdolnych do marszu. W nocy wyprowadzono osadzonych z obozu i podpalono wszystkie baraki. Zniszczono również dokumentację obozową, a więźniów politycznych i chorych, niezdolnych do ewakuacji rozstrzelano. Więźniów politycznych wywieziono w wagonach bydlęcych (37 z nich zmarło podczas transportu). Pozostałych prowadzono w kierunku KL Sachsenhausen w tzw. „marszu śmierci”. Wielu z nich zmarło w drodze z powodu wycieńczenia i mrozu. Niektórym dopisało szczęście i udało im się uciec. Eskortujący więźniów SS-mani po drodze zabijali tych, których uznali za niezdolnych do dalszej drogi.

Upamiętnienie wydarzeń

W piątek, 19 stycznia na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie odbyła się uroczystość upamiętnienia tragicznych wydarzeń związanych z likwidacją obozu i ewakuacją więźniów „Więzienia Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczego Obozu Pracy w Żabikowie”, zorganizowana przez Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie.

Pod Ścianą Śmierci na terenie Miejsca Pamięci, hołd pomordowanym więźniom złożyli Małgorzata Machalska – Burmistrz Miasta Luboń, Dorota Franek – Zastępca Burmistrza Miasta Luboń, Teresa Zygmanowska – Przewodnicząca Rady Miasta Luboń, dr Anna Ziółkowska – Dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie wraz z pracownikami oraz dyrektorzy lubońskich szkół z uczniami.

(PAW)

Foto Archiwum Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *