Obóz funkcjonował do 19 stycznia 1945 r., kiedy to zarządzono jego likwidację i ewakuację pozostałych przy życiu więźniów w głąb Trzeciej Rzeszy, do KL Sachsenhausen. Przed nadejściem wojsk radzieckich hitlerowcy częściowo spalili i zniszczyli obóz. SS-mani rozstrzelali i spalili w tzw. baraku zwolnień i przyjęć więźniów politycznych, którzy mieli zasądzone wyroki śmierci a także wszystkich chorych i niezdolnych do marszu. W nocy wyprowadzono osadzonych z obozu i podpalono wszystkie baraki. Zniszczono również dokumentację obozową, a więźniów politycznych i chorych, niezdolnych do ewakuacji rozstrzelano. Więźniów politycznych wywieziono w wagonach bydlęcych (37 z nich zmarło podczas transportu). Pozostałych prowadzono w kierunku KL Sachsenhausen w tzw. „marszu śmierci”. Wielu z nich zmarło w drodze z powodu wycieńczenia i mrozu. Niektórym dopisało szczęście i udało im się uciec. Eskortujący więźniów SS-mani po drodze zabijali tych, których uznali za niezdolnych do dalszej drogi.
Paweł Wolniewicz
Oprowadzanie po wystawie stałej pt. „Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy Posen-Lenzingen”
Szanowni Państwo,
w związku z przypadającą w dniach 19/20 stycznia br. 79. rocznicą likwidacji obozu karno-śledczego w Żabikowie i ewakuacji więźniów do KL Sachsenhausen zapraszamy na upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń.
20.01. 2024 r., godz. 11.00
Oprowadzanie po wystawie stałej pt. „Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy Posen-Lenzingen” – kurator wystawy: Jacek Nawrocik
oraz
20.01. 2024 r., godz. 11.45
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Nigdy wojny. Tematyka martyrologiczna w twórczości Józefa Gosławskiego” – kuratorzy wystawy: Renata Wełniak, Krzysztof Ciechanowski.
20.01. 2024 r., godz. 12.30
Upamiętnienie ofiar obozu poprzez złożenie zniczy pod Ścianą Śmierci na terenie byłego obozu karno-śledczego w Żabikowie
Renata Wełniak – kustosz Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Foto. Paweł Wolniewicz i Archiwum Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie