Strona główna / Aktualności / Pokonaj miażdżycę!

Pokonaj miażdżycę!

Wielkopolski Program Zdrowotny STOP MIAŻDŻYCY to program badań przesiewowych w kierunku wykrywania miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Jego celem jest wczesne wykrycie chorób o podłożu miażdżycowym po to, żeby zapobiegać ich rozwojowi i skutecznie leczyć. Badania są całkowicie bezpłatne!

Miażdżyca tętnic prowadzi do zwężania światła we wszystkich tętnicach. Bardzo długo jest procesem bezobjawowym. Niezdiagnozowana i nieleczona skutkuje chorobami serca i naczyń kończyn dolnych, prowadzi do udarów mózgu. Powoduje przewlekłe niedokrwienie kończyn, które czasami prowadzi do amputacji całej kończyny. Dlatego badania profilaktyczne mają ogromne znaczenie dla jej wczesnego wykrycia i wdrożenia leczenia.

Badanie obejmuje diagnostykę układu krążenia za pomocą detektora dopplerowskiego, obrazującego tak zwany wskaźnik kostka-ramię. Pomiar wskaźnika wykonywany jest w pozycji leżącej, przy wykorzystaniu zautomatyzowanych mankietów ciśnieniowych. Wynik otrzymujemy po dwóch minutach! Badanie jest bezinwazyjne, bezpieczne i pozwala jednoznacznie stwierdzić czy u badanego występuje choroba tętnic obwodowych.

Kto powinien poddać się badaniom profilaktycznym?

  1. Osoby bez objawów klinicznych, ale zagrożone przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych, czyli: osoby powyżej 65. roku życia, w tym osoby zaklasyfikowane do grupy wysokiego ryzyka serca oraz osoby powyżej 50. r. ż. z niekorzystnym wywiadem rodzinnym.
  2. Pacjenci z klinicznym podejrzeniem przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych z następującymi objawami: zanik tętna na kończynach dolnych, typowe objawy chromania przestankowego (np. ból nóg po przejściu niewielkiego dystansu), niegojąca się rana kończyny dolnej.
  3. Pacjenci z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, po udarach mózgu, bezpośrednio zagrożeni przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych.

Na badanie można umówić się mailowo: artmedica@artmedicapoznan.pl bądź telefonicznie: 503 075 095.

Centrum Medyczne Artmedica

(ul. Rakoniewicka 23A, 60-111 Poznań) 

 

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Zawody wędkarskie dla dzieci i dorosłych

Dnia 1 czerwca (sobota) na zalewie „Kocie Doły” w Luboniu, Zarząd Koła PZW „Lubonianka” organizuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *