Strona główna / Aktualności / Piknik disc golfa

Piknik disc golfa

Pierwsza edycja pikniku disc golfa odbyła się w niedzielę 21 lipca w godzinach 13-18 w Lasku Majońskim. Była to doskonała okazja, by spędzić miło czas z rodziną i przyjaciółmi, łącząc aktywność fizyczną z relaksem na świeżym powietrzu. Na leśnej polanie kilkunastu uczestników pod okiem doświadczonego instruktora poznawało tajniki tej dyscypliny sportowej. 

Zasady gry

Zamiast tradycyjnych piłek i kijów, jak przy grze w golfa, gracze otrzymują do dyspozycji kolorowe dyski. Pole do gry w disc golfa składa się najczęściej z 9 lub 18 „dołków”, a na końcu każdego z nich stoi metalowy kosz, do którego musimy wrzucić dysk. Kosze zbudowane są z podstawy, metalowej obręczy i wiszących łańcuchów, które mają za zadanie zatrzymać lecący krążek. Na polu gry są one oddalone od siebie w odległości od 20 do nawet 200 metrów, jednak ilość koszy i odległości między nimi można dostosować do powierzchni i ukształtowania danego terenu. Na każdy „dołek” przypada określona liczba rzutów, w których należy trafić do kosza. Im większa liczba celnych trafień tym lepiej. Każdy rzut (liczony jako jeden punkt) rozpoczynamy z miejsca, w którym dysk poprzednio wylądował. Zawodnik, który umieści dysk w koszu kończy rundę. Po każdej rundzie sumowane są punkty, na które składają się: liczba rzutów – w ilu próbach zawodnik trafił do kosza, punkty karne – czy zawodnik nie przekroczył linii rzutu lub dysk nie opuścił granicy pola, ustalona wcześniej norma – w ilu rzutach powinno się zaliczyć trafienie do konkretnego kosza. Po rozegraniu meczu, składającego się z kilku rund, gracze sumują punkty, a gracz który uzyskał ich najmniej wygrywa.

Pierwsza edycja pikniku

W miłej, spokojnej atmosferze uczestnicy niedzielnego pikniku, mieli okazję, by poznać reguły gry w disc golfa, wziąć udział w krótkiej rozgrzewce i poznać techniki rzutowe. Pierwszy kilkuosobowy zespół po szybkim przeszkoleniu przystąpił do rywalizacji na punkty, pokonując 15 dołkową trasę. Radość z udanych rzutów była niemała, niektórzy wręcz zaskoczyli pozostałych swoimi umiejętnościami. Największe emocje zapanowały podczas rywalizacji na punkty na przygotowanym skróconym polu. Następnie odbył się konkurs puttowania, w którym wzięli udział zarówno dorośli jak i dzieci próbując własnych sił w rzutach do kosza z niewielkiej odległości. Konkurs z nagrodami przyciągnął wielu chętnych. Po ogłoszeniu wyników każdy znalazł chwilę na relaks w strefie piknikowej, gdzie rozstawiono leżaki i gdzie można było skosztować także świeżego placka i napojów. Frekwencja, choć niska, pozytywnie zaskoczyła organizatorów wydarzenia, którymi w tym roku byli Disclosophy – sklep online ze sprzętem, organizujący imprezy sportowe, warsztaty, pokazy, zajmujący się promocją sportów z frisbee, Chain Reaction Disc Golf Club – klub sportowy zrzeszający miłośników disc golfa ze stolicy wielkopolski i okolic oraz Miasto Luboń.

Ciekawostki na temat disc golfa

Podobno, pierwsza rozgrywka w disc golfa miała miejsce w Kanadzie w 1926 roku. Grupa kolegów z podstawówki grała w grę polegającą na trafianiu cienkimi pokrywkami w narysowane na piasku koła o szerokości 1,2 m. Nazwali oni swoją grę „Golfem Cynowej Pokrywki” i grali w nią dość regularnie. Współczesna wersja disc golfa powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 70. równocześnie z wynalezieniem frisbee. Amerykańscy studenci rzucali nim do pustych koszy na śmieci, a trasą były altany, słupy lamp oraz drzewa. Z czasem disc golf zdobywał coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych i od tamtego czasu zaczął się rozprzestrzeniać na pozostałe zakątki świata, ma on swoich zagorzałych fanów np. w Finlandii i w Czechach. W Polsce gra ta jest jeszcze stosunkowo mało popularna, przy czym jej odnoga drużynowa – Ultimate Frisbee – ma się doskonale na sportowej arenie Wrocławia i Warszawy. Polska posiada 19 profesjonalnych pól do disc golfa, w tym trzy w Gdańsku, trzy w okolicach Warszawy oraz pięć na terenie woj.  śląskiego, w Zieleńcu działa jedno z większych pól w kraju.

Beata Spychała

Uczestnicy pikniku podczas gry w disc golfa    fot. Beata Spychała
Metalowy kosz, do którego celuje się dyskami    fot. Beata Spychała
Dysk do szybkich lotów. Dyski dla początkujących można kupić w sklepach sportowych za kilkadziesiąt złotych. Tak zwane startery składające się z trzech dysków, można było nawet zakupić na miejscu u organizatora pikniku za jedyne 80 zł. Dyski różnią się między sobą wagą, rozmiarami, kształtem, rodzajem tworzywa z jakiego są wykonane i przez to też charakterystyką samego lotu     fot. Beata Spychała

Beata Spychała

Sprawdź również

Ul. Kurowskiego w Luboniu - mapa

Rozbudowa ul. Kurowskiego w Luboniu na odcinku od ul. Rydla do ul. Dworcowej

Drodzy Mieszkańcy, w 2024 roku kontynuujemy modernizację dróg w naszym mieście. Po wyremontowaniu ul. Żabikowskiej …

Zbiórki żywności dla powodzian

W związku z dramatycznymi skutkami powodzi w południowo-zachodniej Polsce, Miasto Luboń rozpoczyna zbiórkę wody, żywności …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *