Strona główna / Aktualności / Obchody rocznicy tragicznej katastrofy

Obchody rocznicy tragicznej katastrofy

W czwartek, 22 lutego minęły 52 lata od katastrofy, do której doszło na wydziale produkcji dekstryn Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego (WPPZ) w Luboniu. W wyniku wybuchu, który wstrząsnął całym miastem zginęło 17 osób, a 10 zostało poważnie rannych. Tragedia w WPPZ należy do najsłynniejszych katastrof PRL-u i jest największą w historii naszego miasta. Ponieśli w niej śmierć: małżeństwo Cecylia (58 l) i Jan (62 l) Brękowie, Stanisław Dzidek (58 l), Marek Gabler (64 l), Leonarda Grobelna (43 l), Wanda Grochowina (46 l), Eugeniusz Hetman (42 l), Gertruda Kotecka (40 l), Jan Krzewiński (36 l), Zofia Kubiak, (59 l), Henryk Kujawa (47 l), Janina Kulza (39 l), Wojciech Markiewicz (24 l), Jadwiga Mendelska (26 l), Stanisława Michałowska (58 l), Roman Ostafin (40 l) i Tadeusz Sikora (36 l). Do dzisiaj nie zostały do końca wyjaśnione jej skutki i przyczyny…

W 52. rocznicę tragicznych wydarzeń lubońskie magistrat i Ośrodek Kultury zaprosili mieszkańców naszego miasta na uroczyste obchody upamiętniające ofiary tej katastrofy. W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Małgorzata Machalska, jej zastępcy – Dorota Franek i Michał Popławski, Przewodnicząca Rady Miasta Luboń – Teresa Zygmanowska wraz z radnymi RML, Dyrektor Ośrodka Kultury – Regina Górniaczyk wraz z pracownikami, Prezes LOSiR-u – Michał Kosiński, kadra i uczestnicy Dziennego Domu „Senior-Wigor” lubońska Straż Miejska, przedstawiciele OSP Luboń, przedstawiciele Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku oraz rodziny tych, którzy zginęli w katastrofie. Odczytano Apel pamięci oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem, na skwerze miejskim przy ul. Armii Poznań obok nr 49.

Po oficjalnej uroczystości przygotowanej przez Ośrodek Kultury odbyła się wystawa fotografii pt. „Katastrofa w Luboniu”

Dyrektor Ośrodka Kultury w Luboniu – Regina Górniaczyk dziękuje wszystkim uczestniczącym w obchodach rocznicowych. Szczególne podziękowania należą się panu Bronisławowi Łopińskiemu z firmy „Memento Mori” za nagłośnienie i pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

 

Reportaż o tym tragicznym wydarzeniu pt. „Zapomniane Historie opowiedziane na nowo: Katastrofa w Luboniu” został opublikowany na stronie Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniuhttps://www.facebook.com/watch/?v=956765501626245

Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Sprawdź również

XXI Turniej w Boules w Luboniu – kto wygrał?

XXI Turniej w Boules o Puchar Burmistrz Miasta Luboń – przeczytaj relację z wydarzenia i …

Aplikacja mobilna Moja Komenda

Programy prewencyjne policji

Krajowa Mapa Zagrożeń i Moja Komenda to dwa programy prewencyjne umożliwiające kontakt z najbliższą jednostką …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *