Strona główna / Aktualności / Jak chronić siebie i bliskich podczas upałów

Jak chronić siebie i bliskich podczas upałów

Gdy z nieba leje się żar, czujemy się osłabieni i zmęczeni. Wysokie temperatury są nie tylko uciążliwe, ale również niebezpieczne dla zdrowia. Jak sobie radzić, gdy temperatura wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza, a meteorolodzy ostrzegają przed nadciągającą kolejną falą upałów? Podpowiadamy.

Na upał powinny uważać zwłaszcza osoby powyżej 65 lat, osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca czy cukrzyca, niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnością, osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu. Podczas upałów osoby te nie powinny długo przebywać na słońcu, głównie między godz. 12 a 16. Zawsze należy pamiętać o przewiewnym nakryciu głowy i posmarowaniu się kremem z filtrem UV.

By uchronić się przed negatywnym wpływem upału na nasze zdrowie, często wystarczy przestrzegać ośmiu prostych zasad chroniących przed przegrzaniem: pić dużo wody, unikać słońca w godzinach największego upału, korzystać z klimatyzacji lub wiatraka, jeść lekkie posiłki, ochładzać ciało, dbać o odpowiednią wilgotność powietrza, unikać alkoholu i wysiłku fizycznego. Niemowlęta i małe dzieci są narażone na biegunkę i wymioty, dlatego też częściej niż inne grupy wiekowe mogą się odwodnić. Osoby starsze zwykle nie odczuwają pragnienia, dlatego przyjmują zbyt mało płynów. Warto więc zarówno dzieciom jak i osobom w podeszłym wieku przypominać o konieczności picia wody w ciągu dnia. Pamiętajmy też, aby nigdy, nawet na krótką chwilę, nie zostawiać nikogo w zamkniętym samochodzie!

Objawami świadczącymi o przegrzaniu organizmu, które może w efekcie doprowadzić do udaru cieplnego są: nudności, wymioty, suchość i zaczerwienienie skóry, wzrost tętna, zmęczenie, przyspieszony oddech, ból i zawroty głowy, gorączka, dreszcze, spadek ilości oddawanego moczu – to może być również objaw odwodnienia. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia. Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego powinna polegać na przeniesieniu poszkodowanego do chłodnego, zacienionego pomieszczenia i położeniu mu wilgotnych okładów na głowę, klatkę piersiową, tułów oraz kończyny. Należałoby włączyć wiatrak lub wachlować powietrze. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, należy podać mu zimną wodę do picia, a w przypadku, gdyby jednak stracił świadomość ułożyć go na boku i wezwać pogotowie.

Byliśmy ciekawi czy Miasto Luboń, zwłaszcza w okresie ekstremalnych upałów, podejmuje jakieś działania ukierunkowane na poprawę jakości życia jego mieszkańców. Skierowaliśmy więc nasze zapytanie do UML, uzyskując następującą odpowiedź: 

„Miasto niezmiennie podejmuje działania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Tworzone są nowe tereny zieleni, które mają być odporne na zmiany klimatyczne (susze, nawalne deszcze) poprzez realizację elementów błękitno-zielonej infrastruktury, bioróżnorodność i sadzenie gatunków rodzimych. Zieleń celowo zagospodarowana i ogólnodostępna, która jest własnością Miasta Lubonia wynosi łącznie ok. 39 ha, a w ostatnich latach łącznie posadziliśmy ok. 1500 drzew i ok. 37 tys. krzewów i bylin. Powyższe działania nie tylko wpływają na zmniejszenie zjawiska smogu, ale również pomagają w zmniejszeniu odczuwania wyższych temperatur, dając miejsca zacienienia dla mieszkańców. Należy podkreślić, że drzewa sadzone są wzdłuż ciągów komunikacyjnych pieszo-jezdnych (np. ul. Wschodnia, ul. Kasprzaka), aby eliminować występowanie zjawiska miejskich wysp ciepła. Drzewa nie tylko zapewniają cień, ale również ochładzają otoczenie wokół, znacznie obniżając temperaturę powietrza nawet o kilkanaście stopni. Aby zachować wilgotność gleby i zwiększyć retencję zmniejszamy częstotliwość koszenia trawników w przestrzeniach miejskich oraz wysiewamy łąki kwietne. Dodatkowo rabaty ściółkujemy zrębką, aby ograniczyć nie tylko zachwaszczenie, ale również ewaporację. Poprzez prowadzone działania informacyjne w ramach kampanii edukacyjnej, przekazujemy mieszkańcom dobre praktyki dotyczące radzenia sobie z postępującymi zmianami klimatycznymi. Dobrymi praktykami są: zakładanie ogrodów naturalistycznych z wysoką bioróżnorodnością roślin, wysiewanie w ogrodach łąk kwietnych, sadzenie gatunków rodzimych czy stosowanie rozwiązań, które są zdolne do retencjonowania wody opadowej (np. ogrody deszczowe czy niecki retencyjne). Miasto ponadto, udziela dotacji do zakupu zbiorników na deszczówkę, którą można wykorzystywać w okresach suszy. W okresie letnim, Strażnicy Miejscy oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zwracają szczególną uwagę na osoby poruszające się w przestrzeni miejskiej, które wymagają troski i opieki podczas upałów. W mieście zostały ustawione przez spółkę Aquanet S.A. mgławice, a przed budynkiem urzędu i jednostek zostały ustawione poidełka z wodą dla zwierząt” – zauważa Natalia Kaźmierczak podinspektor ds. komunikacji społecznej (Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej UML).

Oprac. Beata Spychała

Beata Spychała

Sprawdź również

Ul. Kurowskiego w Luboniu - mapa

Rozbudowa ul. Kurowskiego w Luboniu na odcinku od ul. Rydla do ul. Dworcowej

Drodzy Mieszkańcy, w 2024 roku kontynuujemy modernizację dróg w naszym mieście. Po wyremontowaniu ul. Żabikowskiej …

Zbiórki żywności dla powodzian

W związku z dramatycznymi skutkami powodzi w południowo-zachodniej Polsce, Miasto Luboń rozpoczyna zbiórkę wody, żywności …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *