Strona główna / Aktualności / Droga krzyżowa w obozie

Droga krzyżowa w obozie

„W ciszę wieczoru wpisuje się niemy krzyk tego miejsca… Milczenie zapisane szeregiem nazwisk wypisanych na tablicach, kryje w sobie tajemnicę śmierci. Tego wieczoru przywołajmy na pamięć wszystkich, którzy tutaj byli męczeni i zabici, którzy oddali życie za święte sprawy Ojczyzny. Dla wielu z nas byli to bliscy krewni, przyjaciele, znajomi. Ofiarujmy za nich naszą modlitwę.”

Tymi słowami, 16 marca wieczorem, w byłym obozie hitlerowskim w Luboniu-Żabikowie rozpoczęła się droga krzyżowa. Prowadził ją ks. Bernard Cegła – proboszcz parafii św. Barbary w Luboniu. Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Luboń nieśli krzyż od stacji do stacji. Za nimi podążało wiele osób, modląc się, słuchając rozważań Męki Pańskiej oraz fragmentów niechlubnej historii tego obozu (LINK).

Po raz pierwszy droga krzyżowa w obozie została odprawiona w 2005 roku. Jej pomysłodawcą był nieżyjący już pan kościelny Roman Krzyżostaniak. Teksty odczytywane przy kolejnych stacjach opracował ówczesny dyrektor Muzeum Martyrologicznego – Andrzej Beryt. Jak wyglądała tamta droga krzyżowa można sprawdzić w artykule Hanny Siatki i na fotografiach Stefana Krukowskiego w Wieściach Lubońskich (WL 04/2005 – dostępne w serwisie Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa – LINK)

tekst i foto: Rafał Wojtyniak

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Przystanek Europa w Luboniu

1 z 8 Przystanków Europa z okazji XX. – lecia Polski w UE odbędzie się …

Dyżury radnych RML w kwietniu

W I i III poniedziałek miesiąca od godz. 16 do 18 we wszystkich rejonach Lubonia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *