W Luboniu działają cztery gromady zuchowe (trzy z nich w Szczepie ZHP Żabikowo i jedna w Szczepie ZHP Luboń-Lasek, liczące łącznie ponad 100 członków). Co roku przyjmują nowe dzieci w wieku 6-10 lat – od zerówki do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Zuchy co tydzień spotykają się na zbiórkach w lubońskich szkołach, raz na kilka miesięcy jeżdżą na trzydniowe biwaki czy rajdy, a w wakacje czeka je obóz zuchowy. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, które powinien znać rodzic przed zapisaniem dziecka do gromady zuchowej.
Kiedy dziecko może dołączyć do gromady zuchowej?
Tak naprawdę – kiedy będzie chciało. Najlepiej zaprowadzić dziecko na zbiórkę już od września (w tym czasie w szkołach organizowane są również nabory), ale można też dołączyć do gromady w ciągu roku szkolnego.
Kiedy i gdzie odbywają się zbiórki?
Zbiórki odbywają się raz w tygodniu, ich dzień i godzina są zależne od konkretnej gromady zuchowej. Każda gromada działa przy jednej ze szkół w Luboniu:
Dzielni Słowianie (Szczep ZHP Żabikowo) – SP 1
Ogniste Orlęta (Szczep ZHP Żabikowo) – SP2
Leśne Duszki (Szczep ZHP Luboń-Lasek) – SP 4
Słoneczne Jagódki (Szczep ZHP Żabikowo) – SP 5
Terminy zbiórek wraz z godzinami i telefonem do drużynowego znaleźć będzie można we wrześniu na facebookowych stronach szczepów: Szczep ZHP Żabikowo im. hm. Kazimierza Grendy oraz Szczep ZHP Luboń-Lasek.
Czy zbiórki, obozy i biwaki są obowiązkowe?
Zbiórki nie są obowiązkowe, jeśli zuch nie może przyjść na daną zbiórkę, to nie ma żadnego problemu – przyjdzie na kolejną. Biwaki i obozy również nie są obowiązkowe, dziecko może na nie pojechać, ale oczywiście nie musi.
Czy trzeba kupić mundur zuchowy?
Najpierw warto zaprowadzić dziecko na kilka zbiórek, jeśli mu się spodoba i będzie chciało chodzić dalej – można rozważyć kupno munduru. Nie jest to jednak wymogiem, mundur równie dobrze można kupić po kilku miesiącach.
Czy to kosztuje?
Tak, Związek Harcerstwa Polskiego jest organizacją, która zbiera składki wynikające z przynależności. Składka nie jest jednak wysoka, 47 zł/kwartał, czyli 188 zł/rok. Nawet jeśli dziecko nie było na zbiórce kilka razy w danym miesiącu, rodzic zobowiązany jest zapłacić składkę. Pieniądze te w całości trafiają do organizacji. Kupowane są za nie materiały programowe, dofinansowywane zbiórki i inne wydarzenia.
Kto będzie zajmował się moim dzieckiem?
W obu szczepach w Luboniu działa nieustannie szkoląca się kadra, a w niej instruktorzy, czyli wychowawcy. Na każdej zbiórce obecna musi być osoba pełnoletnia. Jeśli chodzi o kadrę w gromadzie, to jest to drużynowy oraz jego pomocnicy – przyboczni. Warto wspomnieć o tym, że cała kadra to wolontariusze – ludzie działający w poczuciu misji wychowywania i niesienia pomocy innym. Każdy członek kadry uwielbia spędzać czas z dziećmi, wielu z nich studiuje kierunki edukacyjne.
Jak wyglądają zbiórki? Czego dziecko się tam nauczy?
Zbiórki trwają ok. 1,5 h, zwykle odbywają się po godzinie 17. Kadra przygotowuje każdą zbiórkę tak, aby zuchy nauczyły się czegoś nowego i przy okazji dobrze się bawiły, czyli tzw. nauka przez zabawę. Podczas roku zuchowego realizowane są tropy, czyli grupowe sprawności. Na przykład podczas tropu „Kuchcik” dzieci uczą się przyrządzać proste posiłki i tworzą przepisy, trop „Zaczarowana paleta” jest bardziej artystyczny, a podczas realizacji tropu „Elfy” zuchy idą do lasu i uczą się o ekologii i o tym, jak żyć w zgodzie z naturą. To tylko przykłady zuchowych działań, których efektem jest wszechstronna pomoc w wychowaniu i rozwoju młodego człowieka. Program odpowiada na specyficzną dla tego wieku ciekawość otaczającego świata i krótką koncentrację na jednym temacie. Dzieci uczą się współpracy w grupie rówieśniczej, samodoskonalą i miło spędzają czas na zabawie – mogą oderwać się od szkoły. Zachęcamy każde chętne dziecko do przyjścia na pierwsze wrześniowe zbiórki!
Małgorzata Wojsz