Strona główna / Aktualności / „Zwalniaj przy szkołach”
Akcja "Zwalniaj przy szkołach"

„Zwalniaj przy szkołach”

Dzisiaj (4 września), po wakacyjnej przerwie uczniowie wracają do szkół. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w pobliżu placówek oświatowo-wychowawczych, należy spodziewać się większego ruchu pojazdów oraz pieszych.

Czas na powrót do szkół. Wraz z nim należy spodziewać się intensywniejszego ruch na drogach w okolicach placówek oświatowych. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, policja wraz z partnerami wprowadza szereg działań mających na celu zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły.

Więcej patroli na drogach

W najbliższym czasie w okolicach szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na wszelkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego, zarówno kierujących, jak i pieszych. Będą przypominać kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności oraz konieczności zmniejszenia prędkości przed przejściem, aby nie narażać na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na nim lub wchodzącego na niego.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci zwrócą też uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie stanowią zagrożenia dla ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także czy dzieci są prawidłowo przewożone.

Edukacja dzieci o bezpieczeństwie na drodze

Stałym elementem działań pn. “Bezpieczna droga do szkoły” są spotkania policjantów z dziećmi poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Podczas tych spotkań policjanci omawiają zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazują najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Przypominają też o potrzebie noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza teraz, gdy dni stają się coraz krótsze.

Akcja “Zwalniaj przy szkołach

W okresie od 4 do 30 września br., Policja wspólnie z firmą Neptis S.A. – operatorem aplikacji Yanosik oraz firmą Screen Network S.A., dysponującą ekranami LED rozmieszczonymi na terenie całego kraju, będzie prowadziła akcję pn. “Zwalniaj przy szkołach”. Użytkownicy aplikacji Yanosik otrzymają banery akcji oraz komunikaty zachęcające do zwolnienia lub redukcji prędkości jazdy w pobliżu szkół i placówek oświatowych oraz do zachowania ostrożności.

Kierowcy powinni pamiętać, że dzieci po wakacjach mogą mieć rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegać zasad ruchu drogowego. Dlatego jeszcze większą uwagę i ostrożność trzeba zachować w okolicach szkół.

Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pieszych, o troskę o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników drogi. Warto pamiętać, że powrót do szkoły to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale także dla dorosłych. Dlatego zachęcamy wszystkich rodziców i opiekunów do rozmów ze swoimi pociechami na temat elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze oraz do dawania dzieciom przykładu, jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z dróg.

Policjanci pilnują bezpieczeństwa przy szkole
Policjanci pilnują bezpieczeństwa przy szkole; fot. Policja

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *