Strona główna / Aktualności / Z wizytą u przyjaciół

Z wizytą u przyjaciół

Kontakty nieformalne trwały od 1997 r., natomiast w tym roku minęło 21 lat od podpisania Karty Przyjaźni między Miastem Luboń, Gostyniem i 15 gminami Plateau Est de Rouen we Francji oraz działającymi w nich Stowarzyszeniami: Luboń bez Granic – Stowarzyszenie Centrum Współpracy z Zagranicą, Stowarzyszenie „Dom Europejski” w Gostyniu i Europe Inter Échange. Dokument o przyjaźni podpisano 6 kwietnia 2002 r.

(PAW)

Przyjaźń

Kolejna wymiana mieszkańców Lubonia z zaprzyjaźnionymi rodzinami mieszkającymi na Plateau Est de Rouen w Normandii już za nami. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Luboń bez granic i wsparciu władz samorządowych, trwające nieprzerwanie, prawie 30 lat kontakty, nabrały bardzo przyjaznego, czasami wręcz familijnego charakteru.

W tym roku, w dniach 30.06-9.07 do Francji pojechało 48 osób., Dużą część stanowiła młodzież. To cieszy i dobrze wróży na przyszłość. Francuzi są tym faktem mile zadziwieni. Wypowiedzieli wiele pozytywnych opinii o naszej młodzieży, co napawało nas dumą.

Program wymiany , ustalony z Komisją Polską Europe Inter Echanges, dostarczył wielu wrażeń i wiedzy. Grupa była bardzo zdyscyplinowana, kierowcy wyśmienici. Dzięki temu odległość 1 318 km pokonaliśmy w 17 godzin, z dłuższą przerwą w Amiens, gdzie zwiedziliśmy gotycką katedrę, poznaliśmy umiejętności wycofywania autokaru w ograniczonej przestrzeni oraz uprzejmość francuskich policjantów.

Zwiedzaliśmy stolicę Normandii – Rouen, gdzie została spalona na stosie Joanna d’Arc, miasteczko Ry, w którym powstawała powieść G. Flouberta Madame Bovary, bajeczną wioskę Veules Les Rosees z majestatyczną plażą, od lat inspirującą pisarzy i malarzy. Gościliśmy na fermie i obserwowaliśmy koszenie lnu, w uprawie którego Normandia jest światowym liderem.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła dwudniowa wycieczka do Doliny Loary i zwiedzanie zamków w Saumur, Angers i Serrant, wizyta w słynnym ośrodku jeździeckim Cadre Noir i Muzeum Kawalerii oraz w winnicy Saint Pierre.

W drodze powrotnej, cały dzień, najpierw z przewodnikiem a potem jeszcze wg indywidualnych zainteresowań, poznawaliśmy uroki stolicy Francji – Paryża.

Jednak to, co różni wymiany od wycieczek turystycznych, to poznawanie codziennego życia Francuzów poprzez bezpośredni kontakt z rodzinami, które goszczą nas w swoich domach. W przyszłym roku my będziemy przyjmować ich w naszych. 

Nous invitons a Luboń! – Zapraszamy!

Wróciliśmy do Polski pełni pozytywnych wrażeń i pięknych wspomnień.

Grażyna Kiercul – Przewodnicząca Stowarzyszenia Luboń bez Granic

Foto. Zb. Grażyny Kiercul

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Jeszcze kurz nie opadł po wyborach samorządowych, bowiem w niektórych miastach i gminach 21 kwietnia …

gen. Henryk Kowalówka fot. Zb. Muzeum Martyrologicznego w Luboniu

80. rocznica zamordowania gen. Henryka Kowalówki

4 czerwca o godz. 10:00 odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zamordowania w obozie karno-śledczym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *