Strona główna / Aktualności / Wizyta przyjaciół z Francji

Wizyta przyjaciół z Francji

W tym roku minęło 20 lat od podpisania Karty Przyjaźni między Miastem Luboń, Gostyniem i 15 gminami Plateau Est de Rouen we Francji oraz działającymi w nich Stowarzyszeniami: Luboń bez Granic – Stowarzyszenie Centrum Współpracy z Zagranicą, Stowarzyszenie „Dom Europejski” w Gostyniu i Europe Inter Échange. Dokument o przyjaźni podpisano 6 kwietnia 2002 r.

W niedzielę, 10 lipca przyjechali do Lubonia zaprzyjaźnieni z naszym miastem goście z Francji. „Ze względu na odwołany lot, podróż z Normandii do Wielkopolski odbyli autokarem i trwała ona 16 zamiast 2 godzin. W związku z tym byłam zmuszona do znowelizowania programu pobytu naszych gości. Byli zmęczeni podróżą ale szczęśliwi, że do nas dotarli. Grupa przybyłych liczyła 33 osoby, które po przywitaniu zamieszkały w domach u 16 lubońskich rodzin.” – powiedziała jedna z założycieli, Przewodnicząca Stowarzyszenia Luboń bez Granic – Grażyna Kiercul.

W poniedziałek, 11 lipca przed południem odbyło się polsko-francusko-ukraińskie spotkanie w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Sikorskiego. Była to okazja do wspólnych wielojęzycznych rozmów oraz podziękowań za oferowaną przez Francuzów pomoc finansową dla ukraińskich rodzin (Francuzi przekazali 6 000 €). W trakcie spotkania jedna z Ukrainek podkreśliła, że należy cenić wolność, nie zawsze potrafimy ją docenić i uszanować, dopóki jej nie utracimy. W podziękowaniu za okazane wsparcie, Ukraińcy przygotowali tradycyjny barszcz, pierogi oraz ciasto dla wszystkich uczestników spotkania. Po południu goście z Francji zwiedzali Poznań.

„Wtorek i środę spędziliśmy z gośćmi w trójmieście. W Gdańsku byliśmy w Muzeum Solidarności, zwiedziliśmy m.in. Długi Targ i Bazylikę Najświętszej Maryi Panny. Wybraliśmy się też na Westerplatte, wysłuchaliśmy koncertu organowego w Oliwie, spacerowaliśmy na plaży i po molo w Sopocie” – wspomina Grażyna Kiercul.

W czwartek,14 lipca Francuzi obchodzili Dzień Bastylii. To ważne dla nich święto narodowe. Przed południem lubońscy gospodarze i francuscy goście uczcili je na poznańskiej Cytadeli, składając wspólnie kwiaty pod pomnikiem jeńców francuskich poległych na polskich ziemiach w XIX i XX w. Po południu w Lacercie odnowiono kartę 20-letniej oficjalnej przyjaźni Lubonia i Gostynia z gminami Plateau Est de Rouen w Normandii.

Następnego dnia goście wybrali się do Zamku w Kórniku. Pływali też statkiem po j. kórnickim. Piątek był ostatnim dniem ich wizyty w naszym mieście. Po kolacji przyszedł czas na pożegnanie. Jednak nikt nie mówił żegnajcie, ale do rychłego zobaczenia. Po godz. 21, dziękując za gościnę Francuzi wyruszyli w powrotną podróż do Normandii. Będąc już w domu przesłali Grażynie Kiercul wiadomość następującej treści: „Witamy serdecznie Grażynę. Po prawie tygodniu spędzonym w Polsce wszyscy wróciliśmy do swoich codziennych zajęć. Pragniemy Pani osobiście podziękować za odwagę, entuzjazm i znaczenie, jakie przywiązuje Pani do naszej wizyty. Pragniemy osobiście podziękować za odwagę, entuzjazm i wagę, jaką przywiązujecie do tego, byśmy byli szczęśliwi! Cieszymy się! Program naszej wizyty był bardzo urozmaicony i ciekawy, ani chwili się nie nudziliśmy. Doceniamy też Twój uśmiech Grażynko i życzliwość oraz umiejętność rozwiązywania drobnych problemów. Życzymy Państwu wspaniałych wakacji i zasłużonego odpoczynku.

Patricia i Claude Enjalbert…oraz wszyscy Francuzi!”.

(PAW)

Serdeczne pożegnanie przy kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lasku
fot. Zb. Grażyny Kiercul
W Lacercie odnowiono kartę 20-letniej oficjalnej przyjaźni Lubonia i Gostynia z gminami Plateau Est de Rouen w Normandii
fot. Zb. Grażyny Kiercul
Francuskie Stowarzyszenie Europe Inter Échange przekazało na konto Stowarzyszenia Luboń bez Granic 6 000 € jako wsparcie dla uchodźców z Ukrainy
fot. Zb. Grażyny Kiercul
W środę, 13 lipca goście z Francji wybrali się na Westerplatte
fot. Zb. Gryżyny Kiercul

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Sprzątanie brzegów Warty

X Sprzątanie Brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce

20 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Plaży Miejskiej przy ul. Rzecznej w Luboniu spotykamy …

Życie w Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *