Strona główna / Aktualności / VIII Miejska Olimpiada Aktywnego Seniora ULTW

VIII Miejska Olimpiada Aktywnego Seniora ULTW

W piątek, 2 września, seniorzy stanęli do sportowej rywalizacji podczas Miejskiej Olimpiady Aktywnego Seniora Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Sierakowskiego Parku Krajobrazowego w Chalinie, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie jest położony na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, który należy do najpiękniejszych regionów Wielkopolski. Park powstał w 1991 r. w celu zachowania i ochrony polodowcowego krajobrazu części Pojezierza Międzychodzko- Sierakowskiego, o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami, dolinami rzek i rynnami jezior. Do najciekawszych należą tereny wydmowe Puszczy Noteckiej, dolina Noteci oraz Kraina Stu Jezior. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie mieści się w XIX-wiecznym odrestaurowanym dworze rodziny Kurnatowskich, położonym w parku przydworskim z wiekowymi drzewami. Ośrodek prowadzi zajęcia edukacyjne dla młodzieży i dorosłych o tematyce przyrodniczej i związane z ochroną środowiska naturalnego. Na terenie rekreacyjnym, przyległym do dworu i parku, znajdują się m.in.: wigwam z miejscem na ognisko, plac zabaw i duże boisko sportowe. W Chalinie wytyczono wiele pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, kilka ścieżek Nordic Walking oraz trzy ścieżki dydaktyczne biegnące wzdłuż  trzech malowniczych jezior. W najgłębszym z nich, Śremskim, o głębokości 45 m, występuje zjawisko zwane kryptodepresją, tj. jego dno jest położone ok. 6 m poniżej poziomu morza. Ciekawostką jest również to, że niebo w Chalinie jest jednym z najciemniejszych w zachodniej Polsce. Jest to jedno z pięciu miejsc w naszym kraju, gdzie prowadzi się prawną ochronę ciemnego nieba. W miejscowym obserwatorium  astronomicznych odbywają się zajęcia z podstaw astronomii  i obserwuje się pozbawione sztucznych świateł nocne niebo.

Organizatorem Olimpiady jest ULTW. W tym roku, po raz drugi zawody zostały rozegrane poza Luboniem, na boisku sportowym OEP w Chalinie. Seniorzy dobrze przygotowali się do rozgrywek sportowych. Konkurowali ze sobą w sześciu konkurencjach, w tym w pięciu sprawnościowych:  „Rzut kaloszem”, „Śwignięcie w dychę”, „Wieża z puszek”, „Gwóźdź Olimpiady”, „Bieg z szarfą” i jednej krajoznawczej: „Znam Sierakowski Park Krajobrazowy”, pod sprawnym okiem sędziów. W każdej konkurencji wyłoniono pięciu najlepszych zawodników. Nad przebiegiem Olimpiady czuwał Maciej Kędziora z Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po uroczystym otwarciu Olimpiady przystąpiono do zmagań sportowych. Zawodom towarzyszyły wielkie emocje i zdrowa rywalizacja. Seniorzy pokazali, że udział w Olimpiadzie jest pewną formą zabawy, dającą ogromną radość, a ruch na świeżym powietrzu doskonałym sposobem na zachowanie sił witalnych. W rzucie kaloszem do celu najwięcej punktów zdobyła Elżbieta Królikiewicz, pokonując celnością rzutów swoich rywali. „Śwignięcie w dychę” polegało na rzucie lotkami do tarczy i w tej konkurencji pierwszą lokatę zajęła również Elżbieta Królikiewicz. Zdzisław Roehr wbił gwóźdź w pieniek drzewa tylko trzema uderzeniami młotka, pozostawiając swoich konkurentów daleko w tyle. Układanie wieży z puszek na czas wymagało dużej precyzji, spokojnej ręki i cierpliwości, a zarazem szybkości. W tej konkurencji najlepsza była Irena Czerwińska, a jej wieża górowała nad innymi. W biegu z przekładaną przez głowę szarfą najszybsza była Lucyna Hulak. Konkurs pn. „Znam Sierakowski Park Krajobrazowy” nie należał do łatwych. Wymagał  wykazania się znajomością Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, w tym informacjami o jego powstaniu, położeniu, walorach przyrodniczych, formach ochrony przyrody. Zawodnicy byli dobrze przygotowani, jednak maksymalną ilość punktów w tej konkurencji i zarazem pierwsze miejsce zdobył Piotr Kusy.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary (I-III miejsce) i nagrody rzeczowe. Uroczyste ogłoszenie wyników i przedstawienie zwycięzców oraz wręczenie pucharów i nagród odbyło się na płycie boiska w miłej i przyjaznej atmosferze. Wręczenia dokonali przewodniczący Stowarzyszenia ULTW Zbigniew Jankowski i Maciej Kędziora. Po oficjalnym zakończeniu Olimpiady rozpoczęto wspólną zabawę przy muzyce biesiadnej. W wigwamie był poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla oraz kawa i placek. Wydarzenie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Luboń.

Wyniki VIII Miejskiej Olimpiady Aktywnego Seniora Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

Rzut kaloszem: 1. Królikiewicz Elżbieta, 2. Rosik Lucyna, 3. Szymczak Bożena, 4. Roehr Zdzisław, 5. Bręczewski Krzysztof.

Śwignięcie w dychę: 1. Królikiewicz Elżbieta, 2. Bręczewski Krzysztof, 3. Kusy Piotr, 4. Szafran Maria, 5. Sroczyńska Jolanta.

Gwóźdź Olimpiady: 1. Roehr Zdzisław, 2. Piątek Krzysztof, 3. Szymczak Bożena, 4. Kusy Piotr, 5. Bręczewski Krzysztof.

Wieża z puszek: 1. Czerwińska Irena, 2. Marciniak Dorota, 3. Michałowska Ewa, 4. Woźniak Danuta, 5. Melinger Lucyna.

Bieg z szarfą: 1. Hulak Lucyna, 2. Zabawa Maria, 3. Kurasińska Danuta, 4. Roehr Barbara, 5. Odolanowska Barbara.

Znam Sierakowski Park Krajobrazowy: 1. Kusy Piotr, 2. Cieślewicz Lidia, 3. Pytlik Anna, 4. Kaczmarek Irena, 5. Tonder Wanda.

ULTW

Seniorzy ULTW podczas olimpiady
fot. Piotr Kusy
Seniorzy ULTW podczas olimpiady
fot. Piotr Kusy

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *