W piątek, 2 września, seniorzy stanęli do sportowej rywalizacji podczas Miejskiej Olimpiady Aktywnego Seniora Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Sierakowskiego Parku Krajobrazowego w Chalinie, w powiecie międzychodzkim, w gminie Sieraków.
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie jest położony na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, który należy do najpiękniejszych regionów Wielkopolski. Park powstał w 1991 r. w celu zachowania i ochrony polodowcowego krajobrazu części Pojezierza Międzychodzko- Sierakowskiego, o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami, dolinami rzek i rynnami jezior. Do najciekawszych należą tereny wydmowe Puszczy Noteckiej, dolina Noteci oraz Kraina Stu Jezior. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie mieści się w XIX-wiecznym odrestaurowanym dworze rodziny Kurnatowskich, położonym w parku przydworskim z wiekowymi drzewami. Ośrodek prowadzi zajęcia edukacyjne dla młodzieży i dorosłych o tematyce przyrodniczej i związane z ochroną środowiska naturalnego. Na terenie rekreacyjnym, przyległym do dworu i parku, znajdują się m.in.: wigwam z miejscem na ognisko, plac zabaw i duże boisko sportowe. W Chalinie wytyczono wiele pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, kilka ścieżek Nordic Walking oraz trzy ścieżki dydaktyczne biegnące wzdłuż trzech malowniczych jezior. W najgłębszym z nich, Śremskim, o głębokości 45 m, występuje zjawisko zwane kryptodepresją, tj. jego dno jest położone ok. 6 m poniżej poziomu morza. Ciekawostką jest również to, że niebo w Chalinie jest jednym z najciemniejszych w zachodniej Polsce. Jest to jedno z pięciu miejsc w naszym kraju, gdzie prowadzi się prawną ochronę ciemnego nieba. W miejscowym obserwatorium astronomicznych odbywają się zajęcia z podstaw astronomii i obserwuje się pozbawione sztucznych świateł nocne niebo.
Organizatorem Olimpiady jest ULTW. W tym roku, po raz drugi zawody zostały rozegrane poza Luboniem, na boisku sportowym OEP w Chalinie. Seniorzy dobrze przygotowali się do rozgrywek sportowych. Konkurowali ze sobą w sześciu konkurencjach, w tym w pięciu sprawnościowych: „Rzut kaloszem”, „Śwignięcie w dychę”, „Wieża z puszek”, „Gwóźdź Olimpiady”, „Bieg z szarfą” i jednej krajoznawczej: „Znam Sierakowski Park Krajobrazowy”, pod sprawnym okiem sędziów. W każdej konkurencji wyłoniono pięciu najlepszych zawodników. Nad przebiegiem Olimpiady czuwał Maciej Kędziora z Lubońskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Po uroczystym otwarciu Olimpiady przystąpiono do zmagań sportowych. Zawodom towarzyszyły wielkie emocje i zdrowa rywalizacja. Seniorzy pokazali, że udział w Olimpiadzie jest pewną formą zabawy, dającą ogromną radość, a ruch na świeżym powietrzu doskonałym sposobem na zachowanie sił witalnych. W rzucie kaloszem do celu najwięcej punktów zdobyła Elżbieta Królikiewicz, pokonując celnością rzutów swoich rywali. „Śwignięcie w dychę” polegało na rzucie lotkami do tarczy i w tej konkurencji pierwszą lokatę zajęła również Elżbieta Królikiewicz. Zdzisław Roehr wbił gwóźdź w pieniek drzewa tylko trzema uderzeniami młotka, pozostawiając swoich konkurentów daleko w tyle. Układanie wieży z puszek na czas wymagało dużej precyzji, spokojnej ręki i cierpliwości, a zarazem szybkości. W tej konkurencji najlepsza była Irena Czerwińska, a jej wieża górowała nad innymi. W biegu z przekładaną przez głowę szarfą najszybsza była Lucyna Hulak. Konkurs pn. „Znam Sierakowski Park Krajobrazowy” nie należał do łatwych. Wymagał wykazania się znajomością Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, w tym informacjami o jego powstaniu, położeniu, walorach przyrodniczych, formach ochrony przyrody. Zawodnicy byli dobrze przygotowani, jednak maksymalną ilość punktów w tej konkurencji i zarazem pierwsze miejsce zdobył Piotr Kusy.
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary (I-III miejsce) i nagrody rzeczowe. Uroczyste ogłoszenie wyników i przedstawienie zwycięzców oraz wręczenie pucharów i nagród odbyło się na płycie boiska w miłej i przyjaznej atmosferze. Wręczenia dokonali przewodniczący Stowarzyszenia ULTW Zbigniew Jankowski i Maciej Kędziora. Po oficjalnym zakończeniu Olimpiady rozpoczęto wspólną zabawę przy muzyce biesiadnej. W wigwamie był poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla oraz kawa i placek. Wydarzenie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Luboń.
Wyniki VIII Miejskiej Olimpiady Aktywnego Seniora Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku
„Rzut kaloszem”: 1. Królikiewicz Elżbieta, 2. Rosik Lucyna, 3. Szymczak Bożena, 4. Roehr Zdzisław, 5. Bręczewski Krzysztof.
„Śwignięcie w dychę”: 1. Królikiewicz Elżbieta, 2. Bręczewski Krzysztof, 3. Kusy Piotr, 4. Szafran Maria, 5. Sroczyńska Jolanta.
„Gwóźdź Olimpiady”: 1. Roehr Zdzisław, 2. Piątek Krzysztof, 3. Szymczak Bożena, 4. Kusy Piotr, 5. Bręczewski Krzysztof.
„Wieża z puszek”: 1. Czerwińska Irena, 2. Marciniak Dorota, 3. Michałowska Ewa, 4. Woźniak Danuta, 5. Melinger Lucyna.
„Bieg z szarfą”: 1. Hulak Lucyna, 2. Zabawa Maria, 3. Kurasińska Danuta, 4. Roehr Barbara, 5. Odolanowska Barbara.
„Znam Sierakowski Park Krajobrazowy”: 1. Kusy Piotr, 2. Cieślewicz Lidia, 3. Pytlik Anna, 4. Kaczmarek Irena, 5. Tonder Wanda.
ULTW