Strona główna / Aktualności / Kret swoje korytarze ma

Kret swoje korytarze ma

Idąc chodnikiem wzdłuż ulicy Dębieckiej można zauważyć świeże kopce kreta, któremu nie przeszkodziła pokryta śniegiem warstwa przymarzniętej ziemi. W ciągu doby zwierzę potrafi wykopać do 15 m korytarzy.

Krety – małe, niepozorne stworzenia, które często są bagatelizowane, a jednocześnie odgrywają ogromną rolę w ekosystemie. Te niewielkie ssaki, choć niezwykle skryte, mają niezmiernie istotny wpływ na glebę i roślinność. Ich pracowitość w kopaniu tuneli pomaga w przewietrzaniu i spulchnianiu ziemi, a także w cyrkulacji wody i składników odżywczych.

Kret jest aktywny przez większość roku, nawet zimą. Podczas zimy może być mniej aktywny niż w cieplejszych miesiącach ze względu na trudniejsze warunki, ale nadal działa. W czasie najzimniejszej pory roku może schodzić na większą głębokość w ziemi, gdzie warunki są bardziej stabilne. Może również wykorzystywać tunelowanie pod warstwą śniegu, gdzie warunki są nieco łagodniejsze. Kiedy warunki zewnętrzne są zbyt surowe, kret może pozostać w swojej norze, korzystając z zapasów żywności zgromadzonych wcześniej.

Choć często niedostrzegany, jest niezastąpionym pomocnikiem natury. Wystarczy na niego spojrzeć z odpowiedniej perspektywy, by docenić jego istotną rolę w zachowaniu równowagi ekosystemu.

 Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *