Strona główna / Aktualności / Ciekawy wykład

Ciekawy wykład

W czwartek, 27 kwietnia, w ramach comiesięcznych wykładów ogólnych Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku (ULTW), odbyło się spotkanie z dziennikarzem, autorem i prezenterem programów muzycznych, legendą poznańskiej radiofonii Mariuszem Kwaśniewskim.

Redaktor Mariusz Kwaśniewski przez 25 lat pracował w Radiu Merkury i był współodpowiedzialny za jego brzmienie. To osoba nietuzinkowa i powszechnie znana z fal poznańskiego eteru. Słuchacze Radia Merkury doskonale pamiętają go chociażby z sobotniego programu Radia Yesterday. Od kilku lat mieszka w Luboniu. Na spotkanie ze studentami, które odbyło się w holu Szkoły Podstawowej nr 5, przyjechał rowerem. Obecnie jest związany z Radiem Afera – Akademicką Rozgłośnią Politechniki Poznańskiej. Promuje dobrą muzykę, utalentowanych i ciekawych wykonawców. Jest autorem cyklicznej audycji „Mariusz Kwaśniewski na żywo”, lansującej zespoły z Pyrlandii.

Prelekcję rozpoczął od przekazania historii Poznańskiego Radia. Potem opowiadał o znanych i lubianych artystach i życiu muzycznym Poznania lat 60-tych i 70-tych.

Poznańskie Radio wystartowało w 1927 r. ze składek społeczeństwa jako trzecia stacja w Polsce, po Warszawskiej i Krakowskiej. 16 kwietnia 1927 r. w Wielką Sobotę poznańska rozgłośnia jako pierwsza w Polsce transmitowała nabożeństwo i procesję rezurekcyjną, a następnego dnia Mszę św. z katedry na Ostrowie Tumskim. Dwa lata później rozgłośnia przeprowadziła pierwszą transmisję sportową z meczu piłkarskiego. Dużym sukcesem było też wprowadzenie dla słuchaczy gimnastyki porannej i kursów języków obcych.

W 1933 r., po 6 latach samodzielnej działalności, rozgłośnia weszła w struktury Polskiego Radia w Warszawie. W czasie II wojny światowej radio zamilkło. Ponownie zaczęło nadawać w marcu 1945 r. pod nazwą „Radio Poznań”, a jego siedzibą została willa przy ul. Berwińskiego 5. Ciekawostką jest to, że w tym budynku podczas II wojny światowej pomieszkiwał hitlerowski namiestnik Kraju Warty Arthur Greiser.

W 1983 r. Radio Poznań zmieniło nazwę na „Radio Merkury Poznań”. Po 10 latach, będąc w strukturach rozgłośni regionalnych otrzymało nazwę „Radio Merkury”, natomiast od 2017 r., przy okazji jubileuszu 90-lecia istnienia, znów działa jako „Radio Poznań”. Obecnie jest jedną z 17 rozgłośni regionalnych w kraju. 

Redaktor Kwaśniewski opowiadał o kulturalnym środowisku Poznania w minionych lat. Przypomniał artystów i gwiazdy estrady poznańskiej lat 60. i 70. oraz ich płyty wydawane przez Polskie Radio, a wśród nich Krzysztofa Trzcińskiego Komedę – legendę polskiego jazzu, twórcę znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej, Janusza Hojana – dziennikarza muzycznego, Piotra Kuźniaka z Trubadurów, Urszulę Sipińską – piosenkarkę i architektkę wnętrz, Edwarda Hulewicza – piosenkarza estradowego i założyciela zespołu Tarpany oraz piosenkarzy Krzysztofa Krawczyka, Halinę Frąckowiak, Annę Jantar oraz Zdzisławę Sośnicką. Szanujemy i doceniamy ich dorobek artystyczny. Ich kariery życiowe rozwijały się na naszych oczach. Ich utwory kształtowały naszą młodzieńczą wyobraźnię, targały naszymi emocjami, a przede wszystkim relaksowały. Miło było uruchomić wspomnienia naszej młodości, będące nieodłączną częścią naszego życia. Pan Mariusz od początku spotkania nawiązał wspaniały kontakt ze studentami. Jego wiedza o poznańskiej rozgłośni i ludziach z nią związanych jest imponująca. Warto było się z nią zapoznać. Radio pomimo wszechobecnego Internetu i Telewizji było i jest nadal jednym z najważniejszych mediów w naszym życiu. Chętnie słuchamy go w domu, pracy, czy też w samochodzie i wszystko wskazuje na to, że to się nie zmieni.

Maria Błaszczak

Foto. Piotr Kusy

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Dni Gminy Mosina 2024

Dni Mosiny, odbędą się w terminie od 24 do 26 maja 2024. Mosina przygotowała dla …

Lubońska Amatorska Liga Siatkówki - mecz

Zakończenie XVII sezonu Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki

XVII sezon Lubońskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki 2023/24 za nami. I to kolejny rekordowy: – 56 …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *