Strona główna / Aktualności / Bieg Orląt Lwowskich
Jedna z drużyn ratuje tonącego w Strumieniu Junikowskim fot. Paweł Wolniewicz

Bieg Orląt Lwowskich

„Modlitwę ciszy

zmów bez słów

Za cmentarz Orląt

i za Lwów…”

W sobotę, 23 września w Luboniu odbyła się VI edycja „Biegu pamięci Orląt Lwowskich” organizowanego przez Jednostkę Strzelecką 4111 Luboń-Poznań im. Orląt Lwowskich we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia Specjalistycznego Wydziału V Szkoleniowego Komendy Głównej ZS Strzelec. Jego celem było uświadomienie młodzieży znaczenia walki młodych ludzi z Lwowa o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, o honor i godność. Tradycyjnie bieg objęliśmy medialnym patronatem. W tym dniu „Lwowem” stał się Luboń, a jego obrońcami uczestnicy biegu.

Tym razem trasa przebiegała w obrębie Lasku Majońskiego od poligonu Straży Pożarnej do lubońskiej plaży miejskiej i wynosiła około 6 km. Biegnący w trzyosobowych drużynach musieli wykonać aż 19 różnych zadań z dziedziny taktyki, ratownictwa, orientacji w terenie i nie tylko, m.in. wypadek komunikacyjny, odbijanie zakładnika, ratowanie tonącego, marsz na orientację, wypadek drogowy oraz posterunki kontrolne. Na jednym z nich zawodnicy niejako cofali się w czasie do PRL-u, na innym przenosili na pustynię. „W tym roku sami zawodnicy postawili przed nami – organizatorami zadanie specjalne, ponieważ zamiast sześciu drużyn, jak było do tej pory, w tej edycji wzięło udział ich aż 12. Przyjechali do nas dosłownie z całej Polski, bo gościliśmy drużyny z: Wrocławia, Strzelina, Bielska-Białej, Warszawy, Konina oraz Kalisza.

Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji wydarzenia (pozorantom i instruktorom), wszystkim instytucjom za objęcie patronatem oraz sponsorom za nagrody. Nie można tu pominąć również biegnących zawodników. Mamy wrażenie, że była to jedna z najciekawszych edycji biegu dotychczas, ale na tym nie poprzestaniemy i liczymy, że zobaczymy się na kolejnej edycji już za rok” – powiedziała dowódca Jednostki Strzeleckiej 4111 Luboń im. Orląt Lwowskich – druż. Milena Tritt.

Patronatem Honorowym imprezę objęli Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska, Komendant Wojskowego Centrum Rekrutacji w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Partnerami wydarzenia byli: Agencja Mienia Wojskowego w Poznaniu,

Komenda Okręgu ZS Strzelec oraz Komenda Główna ZS Strzelec, ZHP Luboń-Lasek, Nadleśnictwo Babki, Zespół Szkół w Luboniu, sklep SpecShop, sklep Camouflage, Stowarzyszenie Zajezdnia.

Warto wspomnieć, że Bieg Orląt poprzedził kurs podstawowy dla dowódców drużyn w zakresie organizacji i planowania szkoleń, zgrupowań i manewrów na poziomie drużyny.

Jednostka Strzelecka 4111 Luboń-Poznań zaprasza do służby w swoich szeregach w ramach Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Taktycznego oraz Drużyny Rozpoznania, tel. 724 072 456 i 723 898 947.

(PAW)

 

Rafał Wojtyniak

Sprawdź również

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Nabór do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Luboń

Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwało elektroniczne zgłoszenie do klas I …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *