Strona główna / Aktualności / V Bieg Pamięci Orląt Lwowskich

V Bieg Pamięci Orląt Lwowskich

„Modlitwę ciszy

zmów bez słów

Za cmentarz Orląt

i za Lwów…”

W sobotę, 24 września odbył się zorganizowany przez Jednostkę Strzelecką 4111 Luboń-Poznań im. Orląt Lwowskich oraz Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego i Podstawowego Okręgu Zachodniego V Bieg Pamięci Orląt Lwowskich, którego celem było uświadomienie młodzieży znaczenia walki młodych ludzi z Lwowa o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, o honor i godność. W tym dniu „Lwowem” stał się Luboń, a jego obrońcami uczestnicy biegu. W którym uczestniczyło pięć trzyosobowych drużyn. Zwyciężyła JS 4330 Strzelin przed: ZSO Konin „Asy”, JS4141 Kalisz, ZSO Konin „Overlord” i JS 4150 Konin.

„Za nami V edycja lubońskiego biegu Pamięci Orląt Lwowskich. Po pandemicznej przerwie wróciliśmy z nową siłą, w nowym miejscu. Bieg nie należał do łatwych, a jego uczestnicy mieli za zadanie pokonać dystans ok. 3 km dookoła „Kocich Dołów”, mierząc się z 14 wymagającymi zadaniami. „Semper Fidelis” – ta sentencja wyryta jest na pomniku – cmentarzu Orląt we Lwowie i oznacza „Zawsze Wierni”. Dziś podczas biegu te same słowa wybrzmiały po raz kolejny i utrwaliły się w sercach nas wszystkich. Bieg Orląt niewątpliwie przygotowuje do służby, ale przede wszystkim to krzewienie patriotyzmu wśród młodych ludzi, nauka szacunku dla tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny oraz, co bardzo ważne, rywalizacja o cenne nagrody.

Zatem zapraszamy za rok na linię startu!” – powiedziała Dowódca JS 4111 Luboń-Poznań sekc. Milena Tritt.

Bieg Orląt w Luboniu cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza młodych ludzi, którzy planują w przyszłości pełnić służbę w różnych służbach mundurowych lub w ratownictwie. Celem jest nauka działań w tym ratownictwa w praktyce, przy dużym zmęczeniu fizycznym i psychicznym. Bieg inny niż wszystkie. Inny dlatego, że jego najważniejszym celem jest przypomnienie o bohaterach obrony Lwowa w 1918 r. Orlęta Lwowskie ponad 100 lat temu chwycili za broń, by bronić niepodległości i płacili za to najwyższą cenę – cenę swojego życia.

Bieg patronatem honorowym objęli: Burmistrz Miasta Luboń – Małgorzata Machalska, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Poznań oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, natomiast my patronatem medialnym.

Wsparcia podczas biegu udzielili również uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół w Luboniu – w tym grupa teatralna COKOLWIEK, lubońscy harcerze oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lubonia, zaś nad całością czuwali ratownicy medyczni, którzy również oceniali prawidłowość wykonywania zadań przez uczestników biegu.

Sponsorami nagród byli: ZS „Strzelec” Komenda Główna, Miasto Luboń, IPN Oddział Poznań, Towarzystwo Miłośników Miasta Lwowa, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Poznaniu oraz sklepy: SpecShop i Camoflage w Poznaniu.

Aktualnie Jednostka Strzelecka Luboń-Poznań prowadzi rekrutację do Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Taktycznego i Drużyny Rozpoznawania. Od kandydatów wymagane są wiek od 16 lat oraz ich niekaralność. Chętni chcący przeżyć przygodę, sprawdzić się i poznać ciekawych ludzi proszeni są o kontakt pod adresem e-mail: obwod41wlkp@interia.pl

(PAW)

Bieg koordynowała sekc. Milena Tritt – Dowódca JS 4111 Luboń-Poznań
fot. Paweł Wolniewicz
Jednym z zadań było udzielenie pomocy tonącej dziewczynie
fot. Paweł Wolniewicz
Część trasy uczestnicy biegu musieli pokonać brodząc w wodzie
fot. Paweł Wolniewicz
Oczekiwanie w wodzie na pomoc nie było łatwe i wymagało hartu ducha
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

XII Wielkopolskie Spotkanie Sportowo-Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W sobotę, 18 maja słuchacze ULTW wzięli udział w Sportowym Święcie Wielkopolskich Seniorów w Sierakowie. …

Wykład dla Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj, a okiem słońca ludzkości całe ogromy przenikaj z końca do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *