Strona główna / Aktualności / 17 września 1939 roku Sowiecki atak rozpoczął IV rozbiór Polski

17 września 1939 roku Sowiecki atak rozpoczął IV rozbiór Polski

Tego dnia 84 lata temu na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 000 żołnierzy Armii Czerwonej. Agresja Rosji na Polskę 17 września 1939 roku to nigdy niezapomniana lekcja historii.

17 września 1939 roku – data ta pozostaje jednym z najważniejszych momentów w historii Polski oraz Europy. To właśnie tego dnia Związek Radziecki, kierowany przez Józefa Stalina, dokonał agresji na Polskę, dokładnie 16 dni po inwazji Niemiec na Polskę. To wydarzenie stanowiło nie tylko kolejny akt agresji w trakcie II wojny światowej, ale także przykład cynicznego sojuszu pomiędzy dwiema totalitarnymi potęgami.

Rosyjska agresja na Polskę w była tragicznym i niesprawiedliwym aktem naruszenia suwerenności państwa polskiego. Sowieci wykorzystali pretekst braku rządu w Polsce, aby zająć wschodnią część naszej ojczyzny. To działanie było zgodne z tajnym protokołem do paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanym wcześniej między Niemcami a Związkiem Radzieckim, który przewidywał podział Polski na dwie strefy wpływów.

Agresja Rosji to dowód kolejnej zdrady w historii Polski, która była narażona na nieustanne zagrożenia ze strony swoich sąsiadów. To także pokazuje, jak dwie potęgi totalitarne, które na pierwszy rzut oka wydawały się być antagonistami, mogły współpracować w realizacji swoich imperialistycznych celów.

Skutki tej agresji były niszczycielskie zarówno dla Polski, jak i dla całej Europy. Tysiące polskich obywateli znalazło się w sowieckich obozach pracy przymusowej lub zostało deportowanych na wschód, gdzie wielu z nich zginęło w wyniku głodu, chorób i wycieńczenia. Obszar Polski, który znalazł się pod kontrolą sowiecką, stał się miejscem represji i prześladowań polskiej ludności oraz miejscem masowych egzekucji.

Agresja Rosji na Polskę była kolejnym krokiem ku tragedii II wojny światowej. Ta wojna, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, niszczyła miasta i kraje oraz wprowadziła niewyobrażalne cierpienie, była wynikiem agresji i imperializmu, której Polska stała się ofiarą.

Dziś, 84 lata po tamtych wydarzeniach, pamiętamy o agresji Rosji na Polskę z żalem i smutkiem, ale także z determinacją, by nigdy nie pozwolić, aby taka tragedia miała miejsce ponownie. Polska stała się symbolem walki o wolność i suwerenność, a pamięć o tamtych wydarzeniach przypomina nam o konieczności zachowania pokoju i współpracy międzynarodowej.

Historia agresji Rosji na Polskę w 1939 roku jest przestrogą przed skutkami imperializmu, agresji i łamania międzynarodowego prawa. To także przypomnienie, że pamięć o przeszłości jest ważna, abyśmy nie powtarzali błędów naszych poprzedników. Niech Polska i cały świat pamiętają o tych wydarzeniach jako o tragicznej lekcji historii, która nigdy nie może być zapomniana.

Tekst i foto. Paweł Wolniewicz

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Nieprawdziwe zarzuty jednego z lubońskich KWW – banery w sądzie

Oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców Forum Obywatelskiego Luboń W związku z wytoczonym przez pana Jakuba Jackowskiego …

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W piątek 1 marca 2024 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji władze …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *