Strona główna / Aktualności / Wrześniowy numer Gazety Lubońskiej – już w sprzedaży

Wrześniowy numer Gazety Lubońskiej – już w sprzedaży

Drodzy Czytelnicy,

z początkiem roku szkolnego, w obliczu kończącego się lata, powrotu z wakacji, oddajemy w Wasze ręce wrześniowy numer naszego periodyku.

Rocznicowo

W poniedziałek, 1 sierpnia obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym dniu w stolicy nie zabrakło także lubonian (relację z ich pobytu w Warszawie zamieścimy w następnym numerze „GL”). Jak co roku w połowie sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego ustanowione w międzywojniu dla uczczenia zwycięskiej bitwy warszawskiej zwanej także „Cudem nad Wisłą”, która stanowiła apogeum działań militarnych wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Z kolei w czwartek, 1 września przypadła 83. rocznica wybuchu II wojny światowej.

W piątek, 1 września 1939 r, o godzinie 4.45 rozpoczął się największy konflikt zbrojny w dziejach świata – II wojna światowa. Pochłonęła miliony istnień ludzkich. Rozpoczęła się atakiem niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte. Niemiecki atak na Polskę rozpoczął najbardziej niszczycielską i krwawą wojnę w dziejach ludzkości. Jej wybuch był efektem odbudowy mocarstwowej pozycji Rzeszy, prowadzonej przez rządzącego Niemcami od 1933 r. Adolfa Hitlera. Ekspansja terytorialna i wyjątkowe wzmocnienie niemieckich sił zbrojnych nie spotkały się z reakcją mocarstw europejskich. Podpisanie układu monachijskiego z września 1938 r. było szczytowym momentem polityki obłaskawiania niemieckiego imperializmu.

Kampanię wrześniową i przegraną wojnę obronną przyspieszyła agresja wojsk sowieckich 17 września 1939 r. Polska została wbrew prawu międzynarodowemu podzielona pomiędzy dwóch zaborczych sąsiadów. Jak się później okazało tereny zajęte wtedy przez ZSRR do dzisiaj znajdują się poza granicami Polski. Niemcy część zajętych terenów włączyli bezpośrednio do Rzeszy Niemieckiej, a z głównej części kraju utworzyli Generalne Gubernatorstwo. Miało być ono w założeniu bazą taniej siły roboczej i stopniowej germanizacji społeczeństwa polskiego.

Warto też pamiętać, że po klęsce wrześniowej znaczna część żołnierzy polskich opuściła kraj i przez Rumunię trafiła na zachód Europy. Tam wzięli oni udział w wielu kampaniach frontu zachodniego. Polscy piloci odznaczyli się w Bitwie o Anglię, prawdziwym męstwem odznaczyły się polskie oddziały pod Narwikiem i Tobrukiem w Afryce. Słynny epizod to zdobycie Monte Cassino we Włoszech w 1944 r. i otwarcie drogi na Rzym, a także zdobycie niemieckiego portu Wilhelmshaven. Znaczna część polskich żołnierzy, która w 1939 r. znalazła się po sowieckiej stronie granicy trafiła do Polskiej Armii, która przedarła się na Bliski Wschód, a część walczyła w ramach 1 Armii Wojska Polskiego, będącej de facto częścią sił Armii Czerwonej.

W numerze

W sobotę, 13 sierpnia w Poznaniu odbyły się obchody 100-lecia Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP, w których aktywny udział wzięli bracia z Lubońskiego Bractwa Kurkowego. Polecamy relację z tego uroczystego wydarzenia. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami poświęconymi: rozpoczęciu roku szkolnego, XX Światowemu Przeglądowi Folkloru INTEGRACJE, Złotym Jubilatom – Natalii i Bogdanowi Pniewskim, lubonianom – Kindze Skrzątek i Pawłowi Ławniczakowi na via ferratach, stypendystce – Blance Urban, kajakarce – Paulinie Grzelkiewicz, lubońskim modelarzom – Małgosi i Tomaszowi Jeziornym oraz miłośniczce zwierząt – Magdalenie Nowak. Tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z naszymi: sondażem i kronikami służb mundurowych oraz informacjami z Ośrodka Kultury i Biblioteki Miejskiej.

redakcja „GL”

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Rekrutacja do lubońskich przedszkoli publicznych

  Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwała elektroniczna rekrutacja …

Nabór do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto Luboń

Szanowni Państwo, od 26 lutego do 8 marca 2024 roku będzie trwało elektroniczne zgłoszenie do klas I …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *