Strona główna / Aktualności / Sukces utalentowanego lubonianina

Sukces utalentowanego lubonianina

Dwaj nauczyciele z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych (ZSB-D) im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu zwyciężyli w WorldSkills Poland. Jednym z nich jest lubonianin – Michał Jelinski. Pojadą w październiku 2022 r. na finał do Szanghaju.

Michał Jelinski

Mieszka w Luboniu od 19 lat. Uczęszczał tu do Szkoły Podstawowej nr 1, a następnie Gimnazjum nr 2. Już od najmłodszych lat interesował się i próbował odnajdywać w różnych dziedzinach technicznych. W szczególności interesowały go tematy budowlane, co znacznie wpłynęło na wybór kierunków dalszej edukacji. Wkraczając w dorosłe życie, stanął przed ważnym wyborem szkoły średniej. Wybór padł na Zespół Szkól Budowlano-Drzewnych w Poznaniu. Mając na względzie zainteresowania syna, w podjęciu decyzji wspierali go rodzice – państwo Katarzyna i Przemysław. Właśnie w tej szkole zaczął nabierać doświadczenia i zdobywał umiejętności w wybranym zawodzie instalatora. Z roku na rok przyswajał coraz większą wiedzę na temat tej dziedziny, uzyskując satysfakcjonujące wyniki w nauce. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli nabył niezbędnych umiejętności i po odpowiednim przygotowaniu zdobył tytuł technika instalacji sanitarnych. Wkrótce po zdaniu matury otrzymał propozycję pozostania w szkole i podjęcia pracy jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Był mile zaskoczony i postanowił podjąć wyzwanie. Rozmowy oraz konsultacje z kadrą pracowniczą oraz gronem pedagogicznym, pomogły w znacznym stopniu panu Michałowi zdecydować się na podjęcie studiów na Politechnice Poznańskiej, na kierunku budownictwo. Dzięki dyrekcji ZSB-D nabierał coraz większego doświadczenia w zawodzie. Pomogły w tym m.in. liczne szkolenia. Ważnym momentem w karierze było rozpoczęcie współpracy z firmą Grohe. Dzięki niej udało się uzyskać zasób potrzebny do dalszego rozwijania umiejętności. Doprowadziło to do znacznego podwyższenia poziomu kształcenia, ponieważ podstawą dobrze wykonanej pracy jest odpowiedni sprzęt dobrej jakości. W trakcie prowadzonych rozmów z dyrektorem wyżej wymienionej firmy dowiedział się o konkursie Worldskills Poland. Była to pierwsza edycja zawodów instalacyjnych w Polsce. Postanowił wziąć w nim udział. Początkowo, aby zakwalifikować się do zawodów, przeszedł wstępne eliminacje w Poznaniu. Konkurs na skalę krajową odbył się w Gdańsku.

Konkurs w Gdańsku

WorldSkills to cykliczne wydarzenie, które ma na celu promocję umiejętności zawodowych. Rywalizuje w nim 85 państw, co sprawia, że są to największe tego rodzaju zawody na świecie. Finał WorldSkills odbędzie się w październiku 2022 r. w Szanghaju. Przepustkę do niego dla polskich reprezentantów stanowi wygrana jednej z 9 kategorii podczas mistrzostw w Gdańsku.

„Już pierwszego dnia odczułem, jak poważna jest skala zawodów WorldSkills. Zapoznałem się z zasadami oraz regulaminem obowiązującym podczas konkurencji. Zadanie należało wykonać w 11 godzin, polegało na stworzeniu instalacji znajdującej się w standardowej łazience. Zawody trwały dwa dni i były bardzo wyczerpujące. Ogromne wsparcie uzyskałem od Dyrektora ZSB-D –Tomasza Szłapińskiego oraz Kierownika – Tomasza Młyńczaka” – powiedział Michał Jelinski. Był zaskoczony poziomem zaprezentowanym przez resztę zawodników. Po wielu godzinach intensywnej pracy i zaciętej rywalizacji zaproszono go na galę zakończenia i ogłoszenia wyników konkursu. Jak się okazało, zdobył pierwsze miejsce w kategorii instalacje sanitarne i grzewcze, dzięki czemu uzyskał możliwość reprezentowania Polski na międzynarodowych zawodach w Szanghaju. „Jestem bardzo zadowolony z nowego osiągnięcia, jest to dla mnie motywacja do dalszego działania. Udział w zawodach pozwolił mi utwierdzić się w przekonaniu, że droga obrana lata temu okazała się właściwą. Jako absolwent, student i osoba czynnie działająca w branży, mogę śmiało stwierdzić, że osiągnięcia budujemy przede wszystkim szlifując i udoskonalając zainteresowania, które stają się życiową pasją” – powiedział Michał Jelinski.

Nie ukrywając zadowolenia z sukcesu nauczycieli dyrektor ZSB-D – Tomasz Szłapiński i wicedyrektor – Aleksander Dolański powiedzieli: „Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu jest szkołą o ponad 65-letniej tradycji. Jesteśmy ważnym punktem na edukacyjnej mapie Poznania. Jako jedyni w mieście i okolicach kształcimy w zawodzie technik urządzeń sanitarnych i technik technologii drewna. Absolwenci naszej szkoły nie mają problemu ze znalezieniem atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy. Cieszymy się, że nasz nauczyciel zawodu – technik instalacji sanitarnych, a jednocześnie absolwent ZSB-D został zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu WorldSkills. Gdy do tego dołożymy drugiego nauczyciela-absolwenta Radosława Kropaczewskiego, który tym samym konkursie zdobył tytuł najlepszego stolarza w Polsce – możemy śmiało o sobie powiedzieć, że jesteśmy kuźnią talentów. Jesteśmy dumni, że w naszych szeregach mamy najlepszego instalatora w Polsce, mieszkańca Lubonia. Ze względu na położenie i dogodny dojazd w naszej szkole uczy się wielu absolwentów szkół podstawowych z Lubonia i okolic”.

(PAW)

Utalentowany, młody lubonianin – Michał Jelinski
fot. Zb. Michała Jelinskiego
Grupa zwycięzców SkillsPoland Gdańsk 2021 z symbolicznymi biletami do Szanghaju na światowy finał WorldSkills. Michał Jelinski w środku, z lewej, przy nim kolega, nauczyciel-absolwent ZSB-D – Radosław Kropaczewski, zwycięzca w kategorii stolarstwo
fot. Zb. Michała Jelinskiego
Michał Jelinski podczas zawodów w Gdańsku
fot. Zb. Michała Jelinskiego
Michał Jelinski podczas zawodów w Gdańsku
fot. Zb. Michała Jelinskiego

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

“Okres buntu raczej nie usprawiedliwia wandalizmu”

Niedzielnego wieczoru grupa młodych ludzi postanowiła spędzić czas w okolicach lubońskiej kawiarni Studio 44 w …

Przystanek Europa w Luboniu

1 z 8 Przystanków Europa z okazji XX. – lecia Polski w UE odbędzie się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *