Strona główna / Aktualności / Masz do załatwienia sprawę w skarbówce? Teraz dopełnisz formalności bez wychodzenia z domu
Zespół Jednostek Skarbowych w Poznaniu
Zespół Jednostek Skarbowych w Poznaniu

Masz do załatwienia sprawę w skarbówce? Teraz dopełnisz formalności bez wychodzenia z domu

E-urząd skarbowy pozwala każdemu podatnikowi na dopełnienie formalności bez wychodzenia z domu. Oszczędność czasu, paliwa i brak kolejek to korzyści, jakie niesie korzystanie z elektronicznego serwisu urzędu skarbowego. Dostępne usługi pozwalają na składanie deklaracji, pobieranie zaświadczeń oraz ewidencję mandatów.

Jak zmienił się Urząd Skarbowy?

Długie kolejki i stosy dokumentów dawno odeszły w zapomnienie. Dziś Urząd Skarbowy kojarzy się z otwartością i pomocą klientom w załatwieniu wszelkich formalności. Pracownicy zachęcają do kontaktu telefonicznego lub mailowego w celu udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania. Kontakt z Urzędem Skarbowym jest jeszcze łatwiejszy przez stronę internetową. Wystarczy wpisać adres https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ i zalogować się jednym z trzech sposobów:

– Login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna)
– Aplikacja mObywatel (aplikacja mobilna do logowania)
– Dane autoryzujące (PESEL lub NIP i kwoty przychodu) – pozwala tylko na dostęp do usługi e-PIT.

Pracownicy urzędu otwarci są na klienta oraz zrozumienie jego sytuacji. Sprawa może być załatwiona szybko i dobrze, a dzień miły i przyjemny. Nie trzeba już brać urlopu, większość formalności jest możliwa do wypełnienia przez usługi online. E-korespondencja pozwala na przesyłanie dokumentów na konto podatnika, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania oraz gwarantuje dostarczenie wniosków. Wystarczy zaznaczyć zgodę na korespondencję elektroniczną. Powiadomienie o oczekującej wiadomości przyjdzie także mailowo lub przez wiadomość sms. Warto wskazywać adres e-mail lub numer telefonu, ponieważ pracownik będzie mógł szybciej skontaktować się z nami i poprosić o ewentualne poprawki w składanym wniosku, niż wysyłać oficjalne pismo.

Pracownicy Urzędu Skarbowego chętnie pomogą w uzyskaniu informacji
Pracownicy Urzędu Skarbowego chętnie pomogą w uzyskaniu informacji

Jakie sprawy można załatwić poprzez e-urząd Skarbowy?

Podatnik możne m.in. składać deklaracje i pisma do urzędów skarbowych, sprawdzić i edytować swoje dane, pełnomocnictwo, a także zobaczyć (i opłacić) mandaty, a ponadto sprawdzić status zwrotu podatku, wyrazić czynny żal przy spóźnieniu złożenia deklaracji PIT. Również można pobrać zaświadczenia np. o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W), o wysokości dochodu podatnika w PIT (ZAS-DF), o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT (ZAS-DFU). Co jest istotne, podatnik, który składa wnioski online, jest zwolniony z opłaty skarbowej. Innymi usługami jest lista aktów notarialnych, która pozwala na podgląd informacji z dokumentów notarialnych oraz korzystanie z E-TOLL (można zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do elektronicznego poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce). Po złożeniu wniosku podatnik, jeśli nie ma zaległości, po kilku sekundach otrzymuje zaświadczenie widoczne na jego koncie.

 

Urząd Skarbowy – usługi internetoweObecnie e-urząd dostępny jest dla osób fizycznych. Już wkrótce przedsiębiorcy będą musieli korzystać z systemu E-faktur. W 2023 roku zapowiedziane jest rozwinięcie usług online Urzędu Skarbowego dla przedsiębiorstw, spółek i osób je reprezentujących. Takim pełnomocnikiem do kontaktu z Urzędem Skarbowym może być księgowa. Nie będzie trzeba stać w kolejce na poczcie, a sprawy urzędowe załatwiać z dowolnego miejsca poprzez komputer. Już teraz można korzystać z aplikacji e-mikrofirma, która umożliwia prowadzenie ewidencji faktur zakupowych i sprzedażowych, a także przygotowanie plików JPK_VAT, a najnowsza wersja aplikacji jest już zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

W razie wątpliwości lub pytań związanych z e-urzędem skarbowym pracownik pokieruje i wytłumaczy, w jaki sposób wypełnić dokumenty. E-usługi przygotowane są jasno i przejrzyście. Załączone odnośniki informują, jak wypełniać formularze. Nie warto generować kolejek. Osobiste przyjście do Urzędu niech będzie traktowane jako ostateczność. E-Urząd Skarbowy funkcjonuje w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

Zespół Jednostek Skarbowych w Poznaniu
Zespół Jednostek Skarbowych w Poznaniu
Urząd skarbowy - krzesła dla oczekujących petentów
W Urzędzie Skarbowym nie ma wielu klientów, bo formalności można załatwić przez Internet lub umówić wizytę na godzinę

Redakcja GL

Gazeta Lubońska - niezależne pismo i portal mieszkańców Lubonia.

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *