Strona główna / Aktualności / Siewca Roku 2021

Siewca Roku 2021

11. Gala konkursu odbyła się po rocznej przerwie spowodowanej reżimem sanitarnym związanym z COVID-19 i była połączona z obchodami 100-lecia TMS Stella Luboń. Podczas uroczystości zorganizowanej w Lubońskim Ośrodku Sportu i Rekreacji 27 maja najpierw wręczono medale „Zasłużony dla Miasta Luboń” oraz statuetki „Siewca Roku 2021”. Po jej zakończeniu rozpoczęto obchody jubileuszowe „Stelli”.

Od ponad dwóch lat w hali LOSiR nie było tak dużej frekwencji. Parking wypełnił się samochodami. Lubonianie licznie przybyli fetować wybitnych mieszkańców naszego miasta. Tradycyjnie przy wejściu witali przybywających włodarze miasta, burmistrzowie i przewodniczący Rady, kierownicy i pracownicy Magistratu. Towarzyszył im prezes TMS „Stella” – Szymon Dorna. Wszyscy życzliwi, uśmiechnięci i zorganizowani. Zaczęło się od występu tanecznego. Galę prowadził mistrz ceremonii – Michał Kosiński (prezes LOSiR). Najpierw powitał gości. Byli wśród nich posłowie, przedstawiciele samorządów sąsiednich gmin, społecznicy oraz licznie reprezentowani mieszkańcy. Następnie prowadzący zaprosił na scenę burmistrz Małgorzatę Machalską i przewodniczącą Rady Miasta – Teresę Zygmanowską, które nawiązując do uroczystości, skierowały do widowni ciepłe słowa. Przyszedł czas na medale i statuetki.

Medale „Zasłużonych dla Miasta Luboń” przyznawane przez Radę Miasta otrzymali:

Irena Podżerek – z jej inicjatywy w 2003 r. powstał zespół śpiewaczy „Szarotki”. Członków zespołu łączy wielka miłość do przedwojennych piosenek i wieloletnia znajomość. „Szarotki” reprezentują i promują nasze miasto na licznych przeglądach zespołów śpiewaczych w zaprzyjaźnionych miejscowościach. Są także współorganizatorem i gospodarzem „Święta Niezapominajki” – znanego w całym regionie przeglądu zespołów śpiewaczych, odbywającego się każdego roku w Ośrodku Kultury w Luboniu. Zespół „Szarotki” swoim śpiewem urozmaica również miejskie uroczystości;

Beata Krystkowiak-Grycza – współzałożycielka Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga”, od 2013 r. pełni w nim funkcję prezesa. Jej ogromne zaangażowanie w pomoc potrzebującym zaowocowało otwarciem Warsztatów Terapii Zajęciowej, dedykowanym osobom dorosłym z niepełnosprawnościami, którzy nie mają już możliwości uczęszczania do szkół specjalnych. Dzisiaj z zajęć warsztatowych korzysta 30 osób. Dzięki jej staraniom, Stowarzyszenie nieustannie rozwija formy swojej działalności i poszerza krąg osób, którym niesie pomoc;

Ireneusz Zygmanowski – człowiek niezwykle zaangażowany w życie społeczne naszego miasta. Ze szczególną troską odnosi się do osób zagrożonych wykluczeniem z powodu niepełnosprawności. Po wielu staraniach, wspólnie z kilkunastoma osobami, w 2003 r. założył Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Droga” i kierował nim jako prezes przez 10 lat. Od początku, cały swój prywatny czas poświęca na organizowanie zajęć terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnością oraz integrację ich rodzin. Podopieczni „Wspólnej Drogi” dzięki niemu, wyjeżdżają do kin, teatrów, na wycieczki krajoznawcze oraz zajęcia plenerowe;

Adam Gabler – były radny Rady Powiatu Poznańskiego. Od 1999 r. prezes Stowarzyszenia „Społeczny Fundusz Ludzi Dobrej Woli”, które dobrowolnie i bezinteresownie prowadzi działalność charytatywną organizując m.in. wypoczynek dla seniorów, wyjazdy plenerowe, pikniki, wyjazdy krajoznawczo-turystyczne oraz przede wszystkim odbieranie i rozdzielanie produktów żywnościowych z Banku Żywności wśród potrzebujących osób. Jego hobby to muzyka, a także turystyka i wędkarstwo;

TMS „STELLA” Towarzystwo Młodzieży Sportowej „Stella” funkcjonuje na sportowej mapie Wielkopolski od października 1922 r. Jego powstanie po okresie zaborów, I wojnie światowej oraz po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim było bardzo istotnym wydarzeniem, dzięki któremu młodzież oraz dorośli mogli realizować swoje sportowe pasje. Był to pierwszy klub sportowy na terenie obecnego Lubonia. Przez 100 lat działalności, setki młodych oraz dorosłych mieszkańców naszego Miasta rozwijało swoje sportowe umiejętności, w wielu przypadkach początki w „Stelli” były przepustką do kontynuowania sportowej kariery w innych klubach na coraz wyższych poziomach rywalizacji. W historii TMS „Stella” było wielu zaangażowanych i działaczy, powstało wiele inicjatyw i podjęto mnóstwo działań na rzecz poprawy warunków na użytkowanym przez klub obiekcie.

Siewcami Roku 2021 zostali:

W kategorii „biznes” – Paweł Mieszała – właściciel „Cukierni Pawlova” i „Studio 44”. Chef cukierni, Mistrz Polski i Świata w cukiernictwie, który stworzył od podstaw dwa funkcjonujące w Luboniu lokale. Działa dobroczynnie i społecznie, wspierając Caritas w Luboniu wyrobami cukierniczymi i organizując warsztaty dla mieszkańców. Paweł Mieszała to człowiek, który z zaangażowaniem i sercem wypracował niezwykłe punkty na mapie Lubonia, a wyroby tworzone na miejscu, stały się wizytówką naszego miasta. W 2021 r. Cukiernia Pawlova wsparła Wigilię Miejską w Luboniu, organizując charytatywny event, z którego dochód został przekazany na organizację wydarzenia.

W kategorii „sport” – Paulina Grzelkiewicz – od ponad 10 lat trenuje kajakarstwo jako zawodniczka klubu sportowego „Warta Poznań”. W 2021 r. stawała wielokrotnie na podium Mistrzostw Polski. Na Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym w Sztumie zajęła pierwsze miejsce na dystansie 3,4 km i drugie miejsce na dystansie 19,2 km, w Mistrzostwach Polski Seniorów w Bydgoszczy zajęła drugie miejsce na dystansie 5 km i trzecie na 500 m.

W kategorii „kultura” – Sergiusz Adam Myszograj i Teatr’a Impro Drama Semper Fidelis Grupa Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej – założyciel i szef Grupy Teatr’a Impro Drama Semper Fidelis, poeta. Będąc liderem odtwarza z nią sylwetki wojskowe i cywilne z okresu I i II wojny światowej. Współpracując z wieloma stowarzyszeniami nie tylko w Polsce, ale i za granicą, daje oprawę rekonstrukcyjną do uroczystości państwowych i patriotycznych na terenie całej Polski. Jest również założycielem i członkiem Związku Grup Rekonstrukcyjnych Poznański „Czerwiec 56”, działającego pod patronatem Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 w Poznaniu. Semper Fidelis propaguje pamięć polskich, często bezimiennych bohaterów oraz ukazuje mroczne strony historii naszej ojczyzny, a także Europy.

W kategorii „życie publiczne” – Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Lubonianka” im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu – został założony w 1994 r. Jego celem było i jest nadal szerzenie idei honorowego krwiodawstwa. Obecnie Klub zrzesza 60 członków. Na bieżąco współpracuje z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, głównie przy ustalaniu terminów otwartych akcji poboru krwi na terenie Lubonia oraz pozyskiwania nowych dawców. Dzięki ponad 10 000 honorowych dawców krwi z lubońskiego klubu i organizowanym przez nich akcjom, od początku działalności klubu do końca 2021 udało się zebrać łącznie 4 600 litrów krwi. W 2021 r. klub przeprowadził pięć otwartych akcji poboru krwi z terenu Lubonia. Łącznie w 2021 roku pozyskano 148 litrów krwi od 329 honorowych dawców.

Na zakończenie gali wystąpił zespół taneczny Akademii Tańca „Bezuma” – laureat nagrody Siewca Roku 2018 w kategorii „Sport”, po czym na scenie pojawiła się młoda, utalentowana lubonianka – Julia Galin, która piosenką „Football, football” z repertuaru Maryli Rodowicz rozpoczęła obchody 100-lecia TMS „Stella” Luboń. O historii lubońskiego klubu i obchodach pięknego jubileuszu napiszemy szerzej w lipcowym wydaniu „GL”. Galę objęliśmy patronatem medialnym.

(PAW)

Po rocznej przerwie Konkurs i Gala „Siewca” powróciły
fot. Paweł Wolniewicz
Gości powitali najpierw prowadzący galę Michał Kosiński, a chwilę po nim Małgorzata Machalska i Teresa Zygmanowska
fot. Paweł Wolniewicz
Medale „Zasłużony dla Miasta Luboń” przyznano: Irenie Podżerek, Beacie Krystkowiak-Gryczy, Ireneuszowi Zygmanowskiemu, Adamowi Gablerowi i Towarzystwu Młodzieży Sportowej „Stella”
fot. Paweł Wolniewicz
Statuetkami „Siewca 2021” uhonorowano: Paulinę Grzelkiewicz, Pawła Mieszałę, Sergiusza Adama Myszograja i Teatr’a Impro Drama Semper Fidelis Grupę Rekonstrukcji Cywilno-Militarnej oraz Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Lubonianka” im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Luboniu
fot. Paweł Wolniewicz
Galę Siewcy uświetnił występ taneczny „Bezumy”
fot. Paweł Wolniewicz
Obchody jubileuszu TMS „Stella” uświetniła śpiewając piosenkę „Football, football” Julia Galin
fot. Paweł Wolniewicz
Gości obchodów pięknego jubileuszu lubońskiego klubu powitał prezes TMS „Stella” – Szymon Dorna
fot. Paweł Wolniewicz

Paweł Wolniewicz

Sprawdź również

Piknik Disc Golfa w Luboniu

Piknik z Disc Golfem, odbędzie się  już 21 lipca, w Lasku Majońskim. To idealna okazja, …

Życie w Ośrodku Kultury – czerwiec

Z okazji Dnia Dziecka Ośrodek Kultury jak co roku zaprosił najmłodszych mieszkańców oraz ich rodziny …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *